Skialpinizmus – balzam pre telo aj dušu. Ako začať so skialpom?

29. decembra 2022
Skialpinizmus, balzam pre telo aj dušu. Foto: Shutterstock62820

Milujete lyžovanie, ale začína vám prekážať to množstvo ľudí na zjazdovkách, preplnené parkoviská, vystávanie v rade na vlek a často nekresťanské ceny skipasov? V tom prípade je čas na zmenu! Čo tak vyskúšať skialpinizmus?

Bez dobrých pásov to nejde

Aby ste sa na lyžiach dostali bez problémov hore, potrebujete mať na sklznici nalepené pásy, ktoré sa prichytávajú k špičke a päte lyže. Po celej dĺžke sklznice sú prichytené svojou lepiacou plochou.

V minulosti sa tieto pásy označovali aj ako tulenie pásy, pretože skutočne boli vyrobené z kože tuleňov. S týmto názvom sa môžete stretnúť ešte aj v súčasnosti, hoci pásy sa už vyrábajú z nylonu, mohéru alebo kombinácie vlákien. Pásy fungujú tak, že kĺžu len v jednom smere, a to smerom dopredu.

Ich povrch tvoria jednosmerné chĺpky, ktoré zamedzujú tomu, aby ste pri pohybe do kopca nekĺzali smerom
dozadu.

Skialpinistické lyže. Foto: Shutterstock
Skialpinistické lyže. Foto: Shutterstock.

Materiál pásov sa určuje podľa toho, aké vlastnosti preferujete. Mohér má výborné vlastnosti pri každom type snehu, no môže sa rýchlejšie opotrebovať. Nylon má dlhšiu životnosť a lepšiu stúpavosť ako mohér, ale horšie vlastnosti pri nízkych teplotách. Je tiež lacnejší.

Mix vlákien má dlhšiu životnosť ako mohér a lepšie drží v stúpaniach ako syntetika.

Uchytenie pásov ide ruka v ruke s tým, akú máte na lyži špičku a pätku. Kovové sponky rôznych tvarov sú na oboch koncoch pásov (s výnimkou pretekových pásov na uľahčenie manipulácie).

Pás má na jednom konci fixnú príchytku, či už vo forme oka, alebo háčika, ktorá zapadne do žliabku na konci lyže, a na strane druhej je príchytka na dĺžkovo regulovateľnom remienku. Tento je jemne pružný, čiže príchytku nedoťahujete každýkrát, ale po nahodení drží na mieste hneď. 

Šírka a tvar pásov sú, samozrejme, dané opäť lyžou. Pásy už dávno nie sú len dlhé rovné a úzke pruhy, ale vykrajujú sa podľa tvaru lyže tak, aby pokryli celú sklznicu v jej nosnej ploche a vytŕčali iba hrany lyže.

Pásy sú dodávané aj so šablónou a orezávacou súpravou. V predajni stačí povedať model a rozmer lyže a skúsený predajca vám poradí, ktoré pásy sú pre dĺžku, šírku a tvar vašej lyže tie správne. Ak si na domáce majstrovstvo netrúfate, orežú vám ich tiež odborníci v servise. 

Manipulácia a starostlivosť sú pre pásy alfou a omegou. Sú totiž základom úspešnej túry cesty hore.

Pás by sme mali vystrieť a sušiť po každej jazde, aby nám následne dobre držal na snehu. Pri jazde sa vyhýbame kameňom, koreňom a na jar hlavne hline a blatu.

Pás si po zložení z lyže nalepíme lepiacou plochou na fóliu. Tento spôsob prepravy je šetrnejší, ako keď pásy zlepíme dohromady a neskôr sa snažíme rozlepiť pred ďalšou montážou na lyže.

4/6
Zavrieť reklamu