Skialpinizmus – balzam pre telo aj dušu. Ako začať so skialpom?

29. decembra 2022
Skialpinizmus, balzam pre telo aj dušu. Foto: Shutterstock62820

Milujete lyžovanie, ale začína vám prekážať to množstvo ľudí na zjazdovkách, preplnené parkoviská, vystávanie v rade na vlek a často nekresťanské ceny skipasov? V tom prípade je čas na zmenu! Čo tak vyskúšať skialpinizmus?

Kondičný skialp – pre pretekárske typy

Ak patríte medzi tých, ktorí si radi merajú svoje sily s ostatnými, možno vás zaujme, že aj v skialpinizme sa organizujú preteky. Dokonca sú pravidlom aj na Slovensku a aj v amatérskych kategóriách. Celkom dobrá motivácia, nemyslíte?

Skialpinistické preteky by mohli byť celkom dobrá motivácia, nie? Foto: Shutterstock
Skialpinistické preteky by mohli byť celkom dobrá motivácia, nie? Foto: Shutterstock.

Najčastejšie vyzerajú preteky v skialpinizme tak, že sa z bodu A máte dostať (pochopiteľne, čo najrýchlejšie) do bodu B a prípadne naspäť do bodu A. Súťaží sa však aj v rôznych iných disciplínach, ako je napríklad slalom alebo šprint. Jednoducho, vyberie si hádam každý.

V tejto kategórii skialpinizmu vidíme tých najlepších oblečených v priliehavých kombinézach s ľahučkými lyžiarkami na nohách. Hore kopcom doslova bežia, pretože ich lyže sú úzke, kratšie ako turistické a predovšetkým majú veľmi nízku hmotnosť. Pomáhajú si pri tom bežkárskymi palicami.

Aké skialpové lyže poznáme

Lyže na skialpinizmus, samozrejme, vychádzajú z tých, ktoré poznáte a beriete si ich so sebou na zjazdovky. Najväčší rozdiel je však v tom, že sú o poznanie ľahšie. Skialpinistické lyže sa potom ešte následne líšia od toho, na aký druh aktivity ich chcete používať. 

Turistické lyže sú mierne širšie ako klasické, aby ste nemali problém ovládať ich v hlbšom snehu. Je to optimálny kompromis medzi hmotnosťou a jazdnými vlastnosťami.

Vo všeobecnosti sa dá povedať, že sa kupujú o 10 cm kratšie ako výška postavy. Ich rádius je v priemere 18 metrov a šírka pod pätou zhruba 80 mm. Tieto údaje sa však líšia od vlastností každého modelu a použitej technológie výrobcu.

Nemenej dôležité sú potreby a schopnosti jazdca. Dá sa s nimi pohodlne lyžovať aj celý deň na zjazdovke. Sú totiž veľmi univerzálne.

Výkonnostné lyže alebo teda pretekárske sa zase snažia o čo najnižšiu hmotnosť. S každou výhodou však prichádza aj opak. Nevýhoda ľahkých lyží spočíva v tom, že majú nižšiu tuhosť, a teda horšie jazdné vlastnosti. Dá sa teda povedať, že hore kopcom pôjdete ako raketa, ale dole už budete musieť ukázať svoje lyžiarske umenie naplno.

Freeridové lyže sa slangovo nazývajú lopaty, sú veľmi široké a o poznanie dlhšie ako turistické. Ich jazdné vlastnosti sa prejavia pri jazde v prašane mimo zjazdovky. Hore kopcom sa síce narobíte viac vďaka ich vyššej hmotnosti, ale jazda dole stojí za to. Budete doslova plávať.

3/6
Zavrieť reklamu