Viete sa správne vybaviť do hôr na zimnú turistiku?

7. decembra 2021

Ísť v zime do hôr – to vôbec netreba brať na ľahkú váhu. Preto sme pre vás pripravili tento poučný kvíz, ako sa na zimnú turistiku pripraviť.

0%

Bez ktorých pomôcok sa v zimných mesiacoch na horách nezaobídete?

Správne! Nesprávne!

Hoci môže byť v nižších polohách aj 10°C a relatívne sucho, na horách to môže vyzerať celkom inak! Rátajte s tým, že všetky turistické chodníky budú pokryté minimálne tenkou vrstvou snehu, pod ktorou bude ľad. Preto do vyšších polôh rozhodne potrebujete mačky a paličky. Na menej náročnú horskú turistiku postačia aj protišmykové návleky.

Kedy je vhodné pribaliť si okrem paličiek aj cepín?

Správne! Nesprávne!

V kombinácii s turistickými mačkami sú do jednoduchých terénov výbornou pomôckou aj paličky, no do zložitejšieho terénu, v ktorom by hrozil pád pošmyknutím, určite treba pribaliť aj cepín. Turistický cepín slúži ako nástroj na zastavenie pádu alebo ho vieme používať ako paličku v traverzoch.

Kedy je najlepší čas vydať sa na zimnú turistiku?

Správne! Nesprávne!

V zime trvá deň približne 8-10 hodín a veľmi rýchlo sa stmieva. Preto je dôležité ísť na túru hneď ako sa rozvidnie, aby ste mali dostatok času na návrat.

Na ako dlhú trasu je rozumné vydať sa v zimnom období?

Správne! Nesprávne!

V zime si radšej neplánujte 10 hodinový pochod, lebo naň zrejme nebudete mať dostatok času. Ak cez noc napadne viac snehu a ráno nebude ešte chodník prešlapaný, ľahko sa z 3 hodinovej prechádzky stane 6 hodín trápenia v snehu. V závislosti od podmienok je preto lepšie plánovať si radšej menšie prechádzky, na ktoré budete mať dostatok času aj v prípade nepriaznivého počasia.

Aké oblečenie je vyhovujúce pre zimu v horách?

Správne! Nesprávne!

Pri viacerých vrstvách oblečenia si môžete podľa toho ako sa zahrievate, jednotlivé vrstvy vyzliekať a zase si ich obliekať. S jednou hrubou vrstvou vám bude horúco a budete sa potiť. Ak si jednu vrstvu prepotíte, stratí vlastnosť izolovať a bude vám zima.

Aké vlastnosti by malo mať turistické oblečenie?

Správne! Nesprávne!

Oblečenie na zimu by malo byť priliehavé, aby sa pod neho nedostával chladný vzduch a aby si turista pri pohybe ohriaty vzduch spod oblečenia nevyfukoval.

Je potrebné vziať si na horskú turistiku čiapku?

Správne! Nesprávne!

Na čiapku by sme počas zimnej turistiky nikdy nemali zabúdať. Cez holú hlavu v zime strácame najviac tepla, pretože telo nedokáže prúdenie krvi do hlavy obmedziť tak, ako to robí napríklad v rukách a nohách.

Aké topánky a rukavice sú do mrazivého prostredia najvhodnejšie?

Správne! Nesprávne!

Rukavice aj topánky by mali byť skôr voľnejšie a nemali by zvierať. Tesné topánky a rukavice obmedzujú prekrvenie, a tak telo nedokáže udržať končatiny v teple. Keď si do tesných topánok dáte hrubú ponožku, nepomôžete si. O to viac bude topánka nohu zvierať a končatina sa bude horšie prekrvovať. Ideálne topánky by mali mať hrubšiu podrážku, aby dobre izolovali.

Čo znamená výraz ,,funkčné oblečenie“?

Správne! Nesprávne!

Funkčné oblečenie odvádza nadbytočnú vlhkosť aby sa nehromadila na koži. Nasiaknuté vrstvy oblečenia urýchľujú v chlade stratu tepla. Presný opak toho, čo potrebujeme. Funkčné oblečenie je vhodné použiť ako spodnú vrstvu oblečenia pred cestou na horskú túru.

Aké nohavice sú ideálne na mrazivú turistiku?

Správne! Nesprávne!

V membránových nohaviciach by si sa turista zbytočne potil. Rovnako ako aj v zateplených. Aj tu platí pravidlo vrstvenia. Akékoľvek pohodlné turistické nohavice, pod ktoré sa zmestí aj termoprádlo sú na zimné výlety ideálne.

V prípade, že máte správne turistické topánky záleží aj na správnom výbere zimných ponožiek?

Správne! Nesprávne!

Najlepšou voľbou sú ponožky s obsahom ovčej Mernino vlny, ktorá je najvhodnejšia práve kvôli svojej vlastnosti udržiavania optimálnej teploty chodidiel. V chladných podmienkach zahreje a dokáže si poradiť aj s nadmernou vlhkosťou bez toho aby bola na pocit vlhká.

Ako zabránime tomu, aby sa nám do topánok dostal sneh?

Správne! Nesprávne!

Návleky sú nenahraditeľnou súčasťou výbavy turistu počas zimy. Dômyselne ochraňujú priestor medzi topánkou, ponožkou a nohou a zabraňujú tak vnikaniu vlhkosti a snehu do topánky.

Na túru v zime je najvhodnejšie sa vybrať...?

Správne! Nesprávne!

Najhoršou a najnebezpečnejšou vecou, ktorú môžete urobiť, je ísť na túru osamote. Ak sa vám niečo prihodí, nebude vám mať kto pomôcť. Vždy choďte minimálne vo dvojici – a v zime predovšetkým. Nikdy neviete, čo sa vám môže stať a vždy je lepšie mať niekoho nablízku.

Čo nesmie chýbať v turistickej výbave?

Správne! Nesprávne!

Nemali by ste zabudnúť na dostatok jedla a tekutín, zoberte si aj niečo teplé do termosky. Dobrým tipom je mať so sebou vždy niekoľko energetických tyčiniek a energetický nápoj. V krízových situáciách ich určite oceníte.

Pre zvýšenie bezpečnosti na horách nesmieme zabudnúť na...?

Správne! Nesprávne!

Najväčšia šanca na prežitie v lavíne je prvých 18 minút. A to je neúprosný čas. Je dôležité uvedomiť si, že dovtedy nemá šancu priletieť vrtuľník so záchranármi. Podstatnou súčasťou výbavy na zasnežené hory je lavínový vyhľadávač, vďaka ktorému zvyšujete šancu nájsť svojho turistického parťáka skôr, než bude neskoro. Lavínová lopatka sa bez problémov zmestí do turistickej výbavy.

Viete sa správne vybaviť do hôr na zimnú turistiku?
Výborne

Výborne! Vedomosti o tom, ako chodiť do hôr, máte. Ak nechodíte do hôr cez zimu, ale iba cez letnú sezónu, tak sa vyskúšajte aj v kvíze Ako sa pripraviť do hôr? Poznáte najčastejšie chyby turistov?. A nezabudnite si spraviť aj kvíz o našich Vysokých Tatrách.
Ok

Celkom dobre. Ale je super, že ste si spravili tento kvíz, a dozvedeli sa viac dôležitých informácií predtým, než pôjdete do hôr. Pokojne si kvíz spravte ešte raz, aby ste si overili, či ste si dôležité informácie zapamätali. Ale ak nechodíte do hôr cez zimu, ale iba cez letnú sezónu, tak sa vyskúšajte v kvíze Ako sa pripraviť do hôr? Poznáte najčastejšie chyby turistov?. A nezabudnite si spraviť aj kvíz o našich Vysokých Tatrách.
Predtým, než pôjdete do hôr...

Je skvelé, že ste si spravili tento kvíz, pretože predtým, než pôjdete do hôr, by ste tieto informácie mali ovládať. Pokojne si ho spravte ešte raz, aby ste si overili, či ste si zapamätali dôležité veci. Ale ak nechodíte do hôr cez zimu, ale iba cez letnú sezónu, tak sa vyskúšajte v kvíze Ako sa pripraviť do hôr? Poznáte najčastejšie chyby turistov?. A nezabudnite si spraviť aj kvíz o našich Vysokých Tatrách.

Text: VF
Foto: Shutterstock

1/1
Zavrieť reklamu