Ako prežiť najzdravšiu zimu v živote

15. januára 2023
Foto: Shutterstock

Nepustite si virózu k telu. Vyskúšajte tieto jednoduché kroky na zlepšenie imunity, aby ste ostali zdraví až do leta!

Optimalizujte rozpustnú vlákninu

Snažte sa denne skonzumovať 30-gramovú porciu poskladanú z mandlí, čiernych fazúľ, ovsa, ružičkového kelu alebo jabĺk. Obsahujú veľ rozpustnej vlákniny a tá zvyšuje produkciu protizápalovej bielkoviny nazývanej interleukín- 4, ktorá dokáže zmeniť zápalovú bunku na liečebnú bunku a tak vám môže pomôcť dostať sa rýchlejšie z choroby.

Doprajte si kvalitný spánok

Kvalitný spánok. Foto: Shutterstock
Kvalitný spánok. Foto: Shutterstock

Počas spánku má naše telo plné ruky práce s obnovovaním a naprávaním. Uvoľňuje cytokíny, molekuly bielkovín, ktoré sú dôležitým komunikačným prostriedkom imunitného systému.

Jednou z ich úloh je pomôcť vám zaspať, aby sa potom mohli pustiť do svojej hlavnej práce – dávajú vedieť bunkám, kam je potrebné ísť bojovať proti infekcii, zápalu alebo zraneniu. Preto sa nám počas choroby častejšie drieme a cítime sa unavení, telo nám dáva signál, že musí začať „makať“ na ozdravovacom procese.

Takže šup do postele a oddychujte. Niektoré cytokíny sú najaktívnejšie počas skorého nočného spánku, preto sa snažte dostať do postele pred jedenástou večer.

Investujte do zvlhčovača vzduchu

Hoci nechceme, aby nám dýchacie cesty vysychali, je tiež dôležité, aby neboli vystavené negatívnym účinkom vlhkosti. Zima a vlhko vonku nevyhnutne ovplyvňujú vzduch vo vnútri, obzvlášť ak žijete alebo pracujete v staršej budove.

Vlhký vzduch akceleruje rast plesní, ktorých spóry môžu dávať pri vdychovaní zabrať vášmu imunitnému systému. Plesniam s zväčša darí v rohoch izieb, v okolí okien a v kúpeľniach, ktoré nie sú pravidelne vetrané. Aby ste vzduch v byte udržali na úrovni 35 – 45 % vlhkosti, investujte do spoľahlivého odvlhčovača vzduchu.


Text: Redakcia
Foto: Shutterstock

4/4
Zavrieť reklamu