Tri zásady bezpečnosti na lyžiarskom svahu

11. novembra 2022

Zimné športy, či už na upravenej zjazdovke alebo vo voľnom teréne, sú mimoriadne obľúbenými športovými aktivitami. Viete, ako sa správať na snehu?

Pred sezónou vám chceme pripomenúť tri zásady, na ktoré by ste na svahu kvôli bezpečnosti nemali zabúdať. Lebo na ňom nie ste sami.

1. Rešpektujte biely kódex

Každý návštevník lyžiarskeho strediska je povinný dodržiavať pravidlá správania na lyžiarskej trati, ktoré sú opísané v takzvanom bielom kódexe. Nájdete ho na internete – na stránkach každého lyžiarskeho strediska. Mnohí zodpovední, ohľaduplní a obozretní lyžiari ho dodržiavajú a ani o tom nevedia.

Hoci pravidlá v ňom spísané nie sú stanovené žiadnym legislatívnym predpisom, v prípade nehôd sa v poisťovni či dokonca na súde prihliada na ich nedodržiavanie ako na priťažujúcu okolnosť.

2. Nepite alkohol

Pivo od smädu, teplé varené víno na zahriatie či štamperlík zo zvyku na svah nepatria. Tento pôžitok si nechajte až na záver lyžovačky alebo na večer na chate. Po požití alkoholu už v žiadnom prípade na lyže, snowboard ani sánky nestúpajte a nesadajte.

Nielenže je to pre vás a ostatných nebezpečné, ale požitie alkoholu, drog či iných omamných látok predstavuje výluku v poistnom krytí.

Každý návštevník lyžiarskeho strediska je povinný dodržiavať pravidlá správania na lyžiarskej trati, ktoré sú opísané v takzvanom bielom kódexe. Foto: Shutterstock.

3. Podajte prvú pomoc

V prípade, že ste svedkom nehody alebo vidíte, ako niekto leží na svahu, je vhodné opýtať sa, či nepotrebuje pomoc. Ak áno, volajte pomoc mobilom. Ak ešte nikto nie je pri zranenom, je dobré pri ňom zostať, lyže zapichnúť do kríža do snehu nad zraneného, aby ste zabránili nárazu iného lyžiara do postihnutého, a rozprávať sa s ním až do príchodu horskej služby.

V prípade potreby podajte neodkladnú prvú pomoc.


Text: RELAX
Foto: Shutterstock

1/1
Vaše reakcie
Zavrieť reklamu