Aké lyže sú pre mňa najvhodnejšie? 

14. decembra 2023

Ak ste sa už popasovali s výberom lyžiarskej obuvi a našli najvhodnejšie topánky, nastal čas poobzerať sa aj po správnych lyžiach.  

Časy, keď boli lyže rovné a poriadne dlhé, sú už dávno preč, dnes okrem dĺžky rozhoduje množstvo ďalších parametrov. Ako sa v lyžiach vyznať, na čo si dať pozor a ako sa rozhodovať pri kúpe, sme konzultovali v obľúbenej špecializovanej predajni Najšport. 

Ako a kde sa lyžujem? 

Na začiatku je potrebné zistiť niečo viac o vašich lyžiarskych zručnostiach a terénoch, v ktorých sa najčastejšie lyžujete. Ak si nie ste isté svojím štýlom, alebo sa neviete objektívne ohodnotiť, skúste sa poradiť s niekým veci znalým. Ak máte vo svojom okruhu dobrého lyžiara, môžete sa poradiť s ním. A čo ak nikoho takého nepoznáte? Dobrá rada znie – použite video z vašej lyžovačky na demonštráciu svojich schopností priamo v špecializovanej predajni. Skúsený predavač bude schopný ohodnotiť vašu techniku a zaradiť vás do niektorej zo skupín od začiatočníkov až po pokročilých lyžiarov, prípadne expertov.  

Ďalšia premenná, ktorá vstupuje do rovnice, je terén, v ktorom sa najčastejšie pohybujete. Lyžujete sa iba na zjazdovkách, alebo si sem-tam odskočíte aj mimo upravenej trate, či dokonca sa zjazdovkám vyhýbate úplne? To sú kľúčové aspekty pre výber správnych lyží. 

Čo je to rádius? 

Ďalší dôležitý pojem v lyžiarskom odbore je rádius lyží, alebo polomer kružnice, ktorú teoreticky dokáže vykrojiť hrana lyže. Čím je rádius menší, tým je lyža točivejšia a je vhodná na krátke oblúky. Naopak, čím je rádius väčší, tým je lyža menej točivá a je vhodná na dlhé oblúky. Rádius lyží sa zvyšuje v závislosti od ich dĺžky, ale vo všeobecnosti platí, že ak obľubujete krátke slalomové oblúky, zvolíte si lyže s malým rádiusom do 13 m. Univerzálne lyže mávajú zväčša rádius v rozmedzí 13 až 16 m a lyže určené na obrovský slalom a rýchlu jazdu majú polomer zakrivenia viac než 16 metrov, takže vykrojiť na nich krátky slalomový oblúk dá naozaj zabrať. Tým chceme povedať, že na prudké zmeny rýchlosti a smeru budete musieť využiť šmýkaný oblúk. 

Typy lyží a výber správnej dĺžky 

Na základe terénu a vašich technických zručností môžete vo výbere lyží pokračovať. Podľa terénu ich rozdeľujeme na lyže na upravenú zjazdovku, all-mountain lyže, ktoré sú univerzálnejšie a zvládnu rôzne terény a podmienky, a freeridové lyže určené na jazdu vo voľnom teréne alebo mimo zjazdovky.  

Podľa technických zručností, ale aj podľa typu lyží potom vyberiete správne ich dĺžku. Lyže na krátky slalomový oblúk by vám mali byť asi po nos, alebo platí rovnica – výška postavy mínus 15 cm. Taká dĺžka lyží je vhodná aj pre začiatočníkov. All mountain lyže môžu byť o niečo dlhšie. Tu platí rovnica, že dĺžka lyží zodpovedá intervalu výška vašej postavy až výška postavy mínus 10 cm. Rovnaká dĺžka lyží sa odporúča aj pokročilým lyžiarom, ktorí hľadajú lyže na upravenú zjazdovku s väčším rádiusom na dlhý oblúk. Najdlhšie lyže sa používajú vo voľnom teréne. Ak si vyberáte lyže z kategórie freeride, zvoľte si dĺžku, ktorá je minimálne rovnaká ako výška vašej postavy. Takéto lyže pri pokročilom lyžiarovi môžu presiahnuť aj výšku postavy o 15 cm.  

Výber lyží Najšport

Konštrukcia a materiál jadra lyží 

Moderné lyže sa vyrábajú z rôznych materiálov, ktoré určujú ich tvrdosť a povedia viac o ich vlastnostiach. Čím sú lyže tvrdšie, tým lepšie podržia v oblúku a budete sa na nich môcť spoľahnúť aj na zľadovatenom teréne. Na druhej strane, ovládanie takýchto lyží si vyžaduje dostatočnú fyzickú kondíciu a výbornú lyžiarsku techniku.  

Najtvrdšie pretekárske a športové lyže majú drevené jadro a titanalové výstuhy a sú určené pre výborných lyžiarov, prípadne pre ľudí s veľkou hmotnosťou. Okrem titanalu sa na výstuhu lyží používajú napríklad aj karbón alebo sklenené vlákna, vtedy sú lyže o niečo mäkšie. Lyže pre úplných začiatočníkov, pre ľahké váhy alebo pre deti sa vyrábajú z kompozitu a sú najmäkšie. Vďaka tomu sú ľahko ovládateľné a v začiatkoch sa na nich ľahko učí technika. 


Opýtali sme sa odborníkov v predajni Najšport 

Dizajn alebo funkčnosť, na čo sa zamerať pri výbere? 

Jednoznačne na funkčnosť. V prvom rade treba pri výbere zohľadniť lyžiarske zručnosti, vyberať typ lyží podľa terénu, v ktorom sa chcete primárne pohybovať, a podľa preferovaného typu oblúka. Keď z týchto zadefinovaných parametrov vyfiltrujete konkrétny druh lyží, prichádza na rad dizajn, ktorý je charakteristický pre každú značku.  

Je veľký rozdiel v kvalite lyží medzi rôznymi výrobcami?  

Ak by ste porovnávali lyže z rovnakej kategórie a druhu naprieč viacerými značkami, tak v kvalite nenájdete zásadné rozdiely. Ale zároveň platí, že každému môžu vyhovovať konkrétne lyže od určitého výrobcu viac, ako tie od jeho konkurenta 

Drahšie lyže sú lepšie?  

Záleží to od toho, čo vnímate ako lepšie. Pri drahších lyžiach sa využíva drahší a prémiovejší materiál, nájdete na nich viac technológií, náročnejšie výrobné postupy. Ale určite neplatí pravidlo, že pre konkrétneho lyžiara sú drahšie lyže lepšie. Ak by ste si vybrali lyže, ktoré sú drahé, prémiové, ale vaše lyžiarske zručnosti nie sú dostatočné na to, aby ste ich v pohode dokázali ovládať v rozličných situáciách, tak takéto lyže nebudú pre vás lepšie. Je rozumnejšie siahnuť po lacnejších lyžiach, ktoré zodpovedajú vašej lyžiarskej technike a vašim zručnostiam.    


Text: Matúš Bušík 
Foto: Najšport, Shutterstock

1/1
Zavrieť reklamu