Ako vybrať správne lyžiarky 

13. decembra 2023
Najšport výber lyžiarok

Lyžiarky, ktoré vám správne nesedia, prípadne sú pre vás príliš tvrdé alebo mäkké, dokážu zničiť celý deň a vašou jedinou útechou sa stane večerný wellness.  

Naopak, ak máte správne topánky, ktoré netlačia, alebo vám nie sú príliš veľké, a zároveň vám vyhovuje ich tvrdosť, ste šťastný človek, pretože vydržíte na svahu celý deň. Ako však také lyžiarky vybrať, prípadne čo robiť, ak sa na svahu objavia problémy? Výber správnej lyžiarskej obuvi môže byť hotové umenie, preto odporúčame nakupovať v špecializovaných predajniach. Tu je niekoľko tipov od odborníkov z predajne Najšport, na čo si pri kúpe dať pozor. 

Správna veľkosť     

Veľkosť lyžiarskej obuvi sa udáva ako hodnota MP – mondo point. Svoju veľkosť zistíte jednoducho tak, že si nohu odmeriate v centimetroch, ktoré zodpovedajú hodnote MP. Odmerať nohu si môžete doma, ale v špecializovaných lyžiarskych predajniach vám okrem dĺžky chodidla zmerajú aj šírku nohy a zistia typ klenby chodidla. To všetko sú základné parametre, ktoré potrebujete vedieť pre výber najpohodlnejšej lyžiarskej topánky.  

Veľkosti dámskych lyžiarok sa pohybujú od 23 až po 27,5 cm, pánske sú až do veľkosti 32. Keď poznáte dĺžku vášho chodidla v centimetroch , ideálne je voliť aj rovnakú veľkosť mondo point vašej lyžiarky – maximálne o 0,5 cm väčšiu.  

Druhý dôležitý parameter je šírka chodidla, aj preto sa lyžiarska obuv zväčša vyrába v troch rôznych šírkach. Ak by ste zvolili širšiu topánku, než je vaše chodidlo, cítili by ste sa v nej možno pohodlne, avšak pre vaše lyžovanie – a aj pre samotnú obuv – by to vhodné nebolo, vo vnútri by vznikala vôľa, ktorá by mala negatívny vplyv na prenos síl, oveľa rýchlejšie by dochádzalo k deformácii vnútornej papuče a skracovalo by to jej životnosť. Naopak, príliš úzka lyžiarka by vás tlačila a počas dňa by ste zažívali muky spojené s bolesťou chodidla. Skúste si spomenúť na ľudí, ktorí si po každej jazde rozopínajú lyžiarky, aby vôbec opäť vyšli nahor na kopec. Úzke lyžiarky majú najväčší zmysel pre pretekárov, ktorí potrebujú docieliť čo najpresnejší a najefektívnejší prenos síl z nôh do lyží, ale pri rekreačnom lyžovaní je pohodlie na prvom mieste. 

Najšport výber lyžiarok

Výber správnej tvrdosti 

Ak poznáte dĺžku a tvar vášho chodidla, môžete sa zamerať na tvrdosť lyžiarskej obuvi, ktorá sa odborne nazýva flex. Vo všeobecnosti platí, čím lepší lyžiar, tým vyššia hodnota flexu. Alebo čím je lyžiar ťažší, tým vyššiu tvrdosť topánky by si mal zvoliť.  

O čo ide v praxi? Hodnota flex udáva tvrdosť vonkajšieho skeletu (plastovej časti topánky). Čím je topánka tvrdšia, tým lepší bude prenos síl z nôh do lyží, čo je pri výkonnostnom a športovom lyžovaní kľúčové. Samozrejme, tieto tvrdé topánky nebudú také pohodlné.  

Pre začiatočníkov je zbytočné mať tú najtvrdšiu obuv, pretože by im neodpúšťala chyby, nevedeli by rozvíjať svoje lyžiarske zručnosti a nezdokonaľovali by sa.   

Hodnoty flex sa v komerčnej sfére pohybujú v rozmedzí od 60 po 130. Začiatočníci si volia flex na úrovni 60 – 90 v závislosti od ich hmotnosti. Stredne pokročilí lyžiari by mali siahnuť po lyžiarkach s flexom 100 – 110 (ženy 95 – 105), no a tí najzdatnejší si potom vyberajú tie najtvrdšie alternatívy – 120 a viac (ženy 115).  

V súčasnosti majú niektoré modely lyžiarok aj nastaviteľný flex, čo využijete napríklad na rôznych typoch snehu. Ráno lyžujete rýchlo na tvrdej upravenej zjazdovke s tvrdými topánkami, poobede lyžujete s deťmi a flex posuniete smerom nadol, čím sa zvýši váš komfort. 

Výber správnych lyžiarok je alchýmia, preto je vhodné navštíviť odbornú predajňu, v ktorej vám poradia. K dispozícii budete mať lyžiarsku obuv viacerých značiek a sami uvidíte, ktorá vám sedí najlepšie. 

Lyžiarky Salomon
Lyžiarky Atomic

Opýtali sme sa odborníkov v Najšporte 

Čo ak mám chodidlo a klenbu, ktoré majú netypický tvar?  

Skúsený odborník by mal byť schopný vybrať lyžiarku, ktorá najlepšie vyhovuje tvaru a typu vášho chodidla. V 80 percentách prípadov sadne presne na nohu. Dôležitou súčasťou pri lyžiarkach je správna stielka, ktorá vie vyriešiť veľké množstvo problémov. Ale nie všetky. Niektorí ľudia majú extrémne široké chodilo, majú rôzne výrastky alebo vybočené palce. V takýchto prípadoch je riešením bootfitting. Ide o individuálne prispôsobenie lyžiarky tvaru konkrétneho chodidla. Výrobcovia prichádzajú s rôznymi technológiami, ktoré tento proces uľahčujú a urýchľujú.  

Ako dlho by sme mali skúšať lyžiarku v obchode?  

To je veľmi individuálne, určite by ste si na to mali vyhradiť dostatok času. Neodporúčame prísť 15 min. pred záverečnou v štýle Rýchlo, chcem si kúpiť nové lyžiarky! Proces spočíva vo viacerých krokoch – od merania a analýzy chodidla a klenby cez zisťovanie lyžiarskych zručností až po skúšanie konkrétnych modelov lyžiarok a ich správneho nastavenia. 

Ako kupovať detské lyžiarky?   

Pri kúpe detských lyžiarok mnohí rodičia stoja pred dilemou, o koľko väčšie lyžiarky svojim deťom kúpiť. Dôležité je, aby chodilo bolo dostatočne obopnuté a noha sa v lyžiarke zbytočne nepohybovala. Ak chcete, aby deti napredovali v rozvíjaní svojich lyžiarskych zručností a zároveň predchádzať zbytočným zraneniam, nemôžu mať lyžiarky príliš veľké. Vo všeobecnosti by ste mali voliť maximálne o číslo väčšie lyžiarky, ako je nameraná noha dieťaťa. Skúsený odborník správnu veľkosť posúdi aj na základe merania a skúšania lyžiarky bez papuče.   


Text: Matúš Bušík 
Foto: Najšport

1/1
Vaše reakcie
Zavrieť reklamu