5 rád pre začínajúcich bežcov na lyžiach

24. januára 2024
bežkovanie je skvelý zimný šport

Plynulý pohyb pri behu na lyžiach v miernom tempe upokojuje myseľ a tempo olympionika zas prebúdza k životu pľúca. Či už si zvolíte rekreačnú alebo výkonnostnú formu bežkovania, tieto rady si vezmite k srdcu.

3. Nevyrážajte hladní

Beh na lyžiach je zo zimných športov energeticky najnáročnejší. Dynamický odraz nohami aj rukami a stabilizácia trupu zapojením chrbtových a brušných svalov spaľujú veľké množstvo kalórií (v závislosti od tempa môže 70kg vážiaci človek spáliť až 700 kcal/hod).

Ak sa v zime aj počas športu trasiete ako osika, možno ste nepodcenili len oblečenie a tempo, ale aj stravu. Hlad a chlad majú spoločného viac, než si myslíte. Jedlo totiž organizmu neposkytuje len energiu potrebnú na pohyb, ale je tiež palivom nevyhnutným pre generovanie tepla, ktoré telo pohybom vytvára, aby ste prežili chlad. Nie nadarmo pokles telesnej teploty počas fyzickej aktivity stimuluje apetít.

Noste so sebou tyčinku, ale aj tak sa radšej najedzte predtým, ako sa vydáte do stopy. Polhodinu až hodinu po jedle začne vaše telo generovať zhruba o 10 percent viac tepla, ako keď fungujete s prázdnym žalúdkom. Takto zrýchlený metabolizmus je výsledkom spotreby energie počas trávenia.

4. Bežte aj stojte ohľaduplne

Ak sa nechcete venovať turistickému bežkovaniu, ktoré je najmä o brázdení neupravených terénov niekde v bohom zabudnutej oblasti, budete zrejme behať na miestach, kde je vytvorená stopa, resp. trať upravená na korčuliarsku techniku.

V areáloch bežeckého lyžovania, ako sú napríklad na Skalke, Štrbskom plese, Pezinskej babe, Králikoch atď., sa treba správať ohľaduplne. Stopu totiž budete zdieľať s ostatnými bežkármi. V prvom rade dávajte pozor na to, aby ste prácne vytvorenú stopu neničili korčuliarskou technikou, ani chôdzou v topánkach.

Tie si zapnite do viazania mimo stopy a vkročte do nej už na lyžiach. Druhým pravidlom je nestáť v stope za žiadnych okolností, najmä nie v neprehľadných úsekoch za zákrutou a v zjazde. Ak si chcete oddýchnuť, napiť sa alebo odfotiť, vystúpte zo stopy, čím umožníte iným plynulo prejsť daným úsekom.

Bežky totiž nefungujú ako bicykel, nemajú brzdy, preto musí bežec prekážku obísť, čo je najmä pre začiatočníkov neľahká úloha.

Bežkovanie na Šumave, Česká republika.

5. Nepodceňujte techniku

Ako pri každom inom športe, aj pri behu na lyžiach platí: Bude vás to baviť len za predpokladu, že vám to, tak povediac, pôjde. Čím skôr teda zvládnete základy techniky pohybu, tým väčšiu radosť vám bude tento šport robiť. Tým je tiež vyššia šanca, že si bežky budete chcieť obúvať znovu a znovu. Skôr než si kúpite výstroj, musíte v prvom rade vyriešiť, akému bežeckému štýlu sa chcete venovať.

Začnite teda tým, že sa prihlásite do kurzu, ideálne takého, kde vám lyže a topánky požičajú. Jednak zistíte, akým štýlom chcete behať a jednak sa na rovinke s dobre upravenou stopou naučíte základy správneho sklzu, prenášania hmotnosti, načasovania odrazu a najmä zjazdu.

Verte nám, že pád na bežkách je veľmi nepríjemný. Odhliadnuc od možného zranenia, môže byť, najmä v neupravenom teréne, mimoriadne náročné vstať. Takže ak trávite veľa času na chalupe a pri bežkovaní vám nejde ani tak o rýchlosť, ako skôr o túžbu vyvetrať si hlavu, zopár hodín s inštruktorom vám môže len pomôcť.


Text: RELAX
Foto: Shutterstock

2/2
Zavrieť reklamu