5 rád pre začínajúcich bežcov na lyžiach

24. januára 2024
bežkovanie je skvelý zimný šport

Plynulý pohyb pri behu na lyžiach v miernom tempe upokojuje myseľ a tempo olympionika zas prebúdza k životu pľúca. Či už si zvolíte rekreačnú alebo výkonnostnú formu bežkovania, tieto rady si vezmite k srdcu.

Beh na lyžiach je jeden z mála zimných športov vhodných aj pre zimomravých ľudí. Zapájate pri ňom totiž celé telo, ktoré sa pohybom prekrvuje, a teda zohrieva od hlavy až po končeky prstov. Na rozdiel od zjazdového lyžovania sa hýbete po celý čas. Nemrznete na lanovke, nehrozia pri ňom lavíny ako pri skialpe a nemusíte so sebou niesť plný batoh výbavy ako pri turistike.

Bežkovanie je teda aktívny šport v relatívne bezpečnom prostredí blízko obývanej zóny. Neprekonávate počas neho veľké výškové rozdiely a hýbete sa rovnomerne počas celého výjazdu. Napriek tomu by ste nemali podceniť nasledujúce veci.

bežkovanie v lese

1. Na oblečení nešetrite

Skôr ako si kúpite alebo požičiate bežky, musíte v prvom rade vyriešiť, nielen akému bežeckému štýlu sa budete venovať, ale aj čo si obliecť. Zle odhadnuté počasie, dĺžka a profil trasy a kondícia môžu spôsobiť, že sa na beh oblečiete buď málo (vtedy stačí zvýšiť tempo, prípadne si na seba hodiť bundu), alebo príliš, a začnete sa potiť.

V druhom prípade máte veľký problém, pretože funkcia potu je najmä ochladzovacia, takže ak zostane na pokožke, aj keď prestanete produkovať teplo pohybom, ochladzovací efekt trvá ďalej. Zostať pri športe v teple teda znamená najmä zostať v suchu. Na bežky je preto výhodou vybrať si odev, ktorý je priedušný a pružný v zadnej časti, no s ochranou proti vetru a tepelnou izoláciou v prednej.

Zároveň by táto vrchná vrstva mala byť doplnená o výkonnú spodnú bielizeň vhodnú najmä na aeróbne športy. Ak dokážete držať vysoké tempo počas celého tréningu, voľte priliehavé športové topy a elastické nohavice. Počas prestávky alebo za zhoršeného počasia ich dopĺňajte o ochrannú vestu či sukňu. Nezabúdajte ani na tenké rukavice a športovú čelenku či tenkú čiapku.

2. Udržujte rovnomerné tempo

Naučte sa zotrvávať v optimálnej teplotnej zóne komfortu nielen výberom vhodného oblečenia, ale aj pomocou pohybu. Ak si po niekoľkých stovkách metrov dáte pauzu na vydýchanie, telo za pár minút vychladne. Snažte sa preto behať tak, aby ste robili čo najmenej prestávok, prípadne si počas nich prehoďte na seba izolačnú bundu.

Zapichnúť bežky do snehu pri bufete v prírode a postávať vonku s hrnčekom teplého čaju môže byť lákavé, lenže všetky časti tela okrem prstov na rukách vám nepríjemne ochladnú. Na to si dávajte pozor. Počas dní, keď je vonku chladno a nesvieti slnko, si teda plánujte skôr kratšie, rovinatejšie trasy a snažte sa ich absolvovať v stabilnom tempe.

1/2
Zavrieť reklamu