Skialpinizmus – balzam pre telo aj dušu. Ako začať so skialpom?

27. januára 2021
Skialpinizmus, balzam pre telo aj dušu. Foto: Shutterstock62820

Milujete lyžovanie, ale začína vám prekážať to množstvo ľudí na zjazdovkách, preplnené parkoviská, vystávanie v rade na vlek a často nekresťanské ceny skipasov? V tom prípade je čas na zmenu! Čo tak vyskúšať skialpinizmus?

Skialpinizmus je skvelá príležitosť, ako si v zime dať poriadne do tela, opáliť sa, stráviť na čerstvom vzduchu dlhé hodiny bez toho, aby vás prepadla nuda, a užiť si nádherné výhľady na krajinu. Je však pravda, že by ste mali byť naklonení fyzickej aktivite, ktorá je spojená s adrenalínom zjazdov vo voľnom teréne hôr.

Ak to tak nie je, pravdepodobne sú pre vás vhodnejšie bežky. Pri skialpinizme musíte najskôr vyšliapať hore kopcom, a až potom sa môžete spustiť po trblietavom prašane.

Zdolávanie kopcov smerom nahor má množstvo pozitív. Okrem toho, že poriadne zamakáte na kondícii, spálite veľkú kopu kalórií a spevnejú vám nohy aj ruky, určite si hneď obľúbite ticho a súkromie nepoznaných kopcov. Len vy s kamarátmi (a zopár prívetivých bláznov milujúcich prírodu) v náručí rozprávkovo zasneženej prírody.

Musíte však vedieť, kam sa vydať. Ak sme vás teda aspoň trochu zaujali, máme pre vás pár rád a tipov, ako zvládnuť začiatky a zorientovať sa vo výstroji.

Hore kopcom spálite kalórie a naberiete kondičku. Foto: Shutterstock
Hore kopcom spálite kalórie a naberiete kondičku. Foto: Shutterstock

Skitouring – ako na turistike

Najrozšírenejším druhom skialpinizmu je tzv. turistický, s ktorým sa stretnete aj pod názvom skitouring.

Už názov naznačuje, že pri tomto štýle skialpinizmu nepôjde o žiaden extrém – ani smerom nahor, ani smerom nadol. Stúpania nie sú nijako zvlášť náročné a zvládne ich každý, kto má aspoň akú-takú kondíciu. To isté platí aj o zjazdoch.

Takýto terén nájdete napríklad v Žiarskej doline alebo v raji skialpinistov na Krížnej. Skitouring je preto najideálnejším začiatkom pre všetkých, ktorí si chcú vyskúšať skialpinizmus. Vďaka svojej nenáročnosti je prístupný najširšej verejnosti. 

Je však veľmi dôležité, aby ste sa nenechali zviesť slovom „nenáročný“ a nepodcenili svoj pobyt v horách. Obzvlášť veľký pozor si treba dávať v neznámych oblastiach, a ak nemáte skúsenosti s pohybom v zasneženom teréne, kde hrozia lavíny, nevyrážajte na vlastnú päsť, len so skúseným sprievodcom. 

Voľný terén krásne posypaný čerstvým snehom láka najmä za slnečného počasia k zjazdu a vychutnávaniu si oblúkov s hlavou „v oblakoch“ a ľahko sa vám môže stať, že sa stratíte alebo sa ocitnete v strmšom žľabe.

Pri pokuse skúsiť skitouring v lyžiarskych strediskách ako napríklad Chopok sa síce nestratíte, ale môže do vás nabúrať lyžiar nekontrolovateľne sa spúšťajúci dole zjazdovkou. Voľte preto trasu veľmi opatrne a predvídajte.

Freeride skialp – do extrému

Extrém je vždy extrém a pravdepodobne každý má aspoň trochu predstavu, čo bude freeride skialpinizmus zahŕňať. Áno, sú to práve tie videá odvážnych lyžiarov rútiacich sa dole žľabmi a strmými stenami, z ktorých máme zimomriavky a zdieľame ich s nadšením na sociálnych sieťach.

Takýto skialpinizmus si už vyžaduje skúsenosti. Foto: Shutterstock
Takýto skialpinizmus si už vyžaduje skúsenosti. Foto: Shutterstock

Hádam netreba ani zdôrazňovať, že takýto druh skialpinizmu si vyžaduje obrovské skúsenosti a je určený len pre tých najzdatnejších lyžiarov.

Aby sme doplnili celý obraz, nie je to len zjazd, ktorý robí tento druh lyžovania náročným. Extrémna cesta dole znamená aj extrémnu cestu hore. Skialpinisti tohto druhu sú často horolezcami, pretože sa nezaobídu bez horolezeckého výstroja, ako sú napríklad cepíny a mačky.

Fyzická zdatnosť je teda absolútnou nevyhnutnosťou. Nedajte sa preto pri návšteve lyžiarskeho strediska vo Švajčiarsku zlákať na výstup do neznáma s partiou, ktorá sľubuje najlepší zážitok vášho života, a dobre zvážte svoje schopnosti.

Kondičný skialp – pre pretekárske typy

Ak patríte medzi tých, ktorí si radi merajú svoje sily s ostatnými, možno vás zaujme, že aj v skialpinizme sa organizujú preteky. Dokonca sú pravidlom aj na Slovensku a aj v amatérskych kategóriách. Celkom dobrá motivácia, nemyslíte?

Skialpinistické preteky by mohli byť celkom dobrá motivácia, nie? Foto: Shutterstock
Skialpinistické preteky by mohli byť celkom dobrá motivácia, nie? Foto: Shutterstock

Najčastejšie vyzerajú preteky v skialpinizme tak, že sa z bodu A máte dostať (pochopiteľne, čo najrýchlejšie) do bodu B a prípadne naspäť do bodu A. Súťaží sa však aj v rôznych iných disciplínach, ako je napríklad slalom alebo šprint. Jednoducho, vyberie si hádam každý.

V tejto kategórii skialpinizmu vidíme tých najlepších oblečených v priliehavých kombinézach s ľahučkými lyžiarkami na nohách. Hore kopcom doslova bežia, pretože ich lyže sú úzke, kratšie ako turistické a predovšetkým majú veľmi nízku hmotnosť. Pomáhajú si pri tom bežkárskymi palicami.

Aké skialpové lyže poznáme

Lyže na skialpinizmus, samozrejme, vychádzajú z tých, ktoré poznáte a beriete si ich so sebou na zjazdovky. Najväčší rozdiel je však v tom, že sú o poznanie ľahšie. Skialpinistické lyže sa potom ešte následne líšia od toho, na aký druh aktivity ich chcete používať. 

Turistické lyže sú mierne širšie ako klasické, aby ste nemali problém ovládať ich v hlbšom snehu. Je to optimálny kompromis medzi hmotnosťou a jazdnými vlastnosťami.

Vo všeobecnosti sa dá povedať, že sa kupujú o 10 cm kratšie ako výška postavy. Ich rádius je v priemere 18 metrov a šírka pod pätou zhruba 80 mm. Tieto údaje sa však líšia od vlastností každého modelu a použitej technológie výrobcu.

Nemenej dôležité sú potreby a schopnosti jazdca. Dá sa s nimi pohodlne lyžovať aj celý deň na zjazdovke. Sú totiž veľmi univerzálne.

Výkonnostné lyže alebo teda pretekárske sa zase snažia o čo najnižšiu hmotnosť. S každou výhodou však prichádza aj opak. Nevýhoda ľahkých lyží spočíva v tom, že majú nižšiu tuhosť, a teda horšie jazdné vlastnosti. Dá sa teda povedať, že hore kopcom pôjdete ako raketa, ale dole už budete musieť ukázať svoje lyžiarske umenie naplno.

Freeridové lyže sa slangovo nazývajú lopaty, sú veľmi široké a o poznanie dlhšie ako turistické. Ich jazdné vlastnosti sa prejavia pri jazde v prašane mimo zjazdovky. Hore kopcom sa síce narobíte viac vďaka ich vyššej hmotnosti, ale jazda dole stojí za to. Budete doslova plávať.

Bez dobrých pásov to nejde

Aby ste sa na lyžiach dostali bez problémov hore, potrebujete mať na sklznici nalepené pásy, ktoré sa prichytávajú k špičke a päte lyže. Po celej dĺžke sklznice sú prichytené svojou lepiacou plochou.

V minulosti sa tieto pásy označovali aj ako tulenie pásy, pretože skutočne boli vyrobené z kože tuleňov. S týmto názvom sa môžete stretnúť ešte aj v súčasnosti, hoci pásy sa už vyrábajú z nylonu, mohéru alebo kombinácie vlákien. Pásy fungujú tak, že kĺžu len v jednom smere, a to smerom dopredu.

Ich povrch tvoria jednosmerné chĺpky, ktoré zamedzujú tomu, aby ste pri pohybe do kopca nekĺzali smerom
dozadu.

Skialpinistické lyže. Foto: Shutterstock
Skialpinistické lyže. Foto: Shutterstock

Materiál pásov sa určuje podľa toho, aké vlastnosti preferujete. Mohér má výborné vlastnosti pri každom type snehu, no môže sa rýchlejšie opotrebovať. Nylon má dlhšiu životnosť a lepšiu stúpavosť ako mohér, ale horšie vlastnosti pri nízkych teplotách. Je tiež lacnejší.

Mix vlákien má dlhšiu životnosť ako mohér a lepšie drží v stúpaniach ako syntetika.

Uchytenie pásov ide ruka v ruke s tým, akú máte na lyži špičku a pätku. Kovové sponky rôznych tvarov sú na oboch koncoch pásov (s výnimkou pretekových pásov na uľahčenie manipulácie).

Pás má na jednom konci fixnú príchytku, či už vo forme oka, alebo háčika, ktorá zapadne do žliabku na konci lyže, a na strane druhej je príchytka na dĺžkovo regulovateľnom remienku. Tento je jemne pružný, čiže príchytku nedoťahujete každýkrát, ale po nahodení drží na mieste hneď. 

Šírka a tvar pásov sú, samozrejme, dané opäť lyžou. Pásy už dávno nie sú len dlhé rovné a úzke pruhy, ale vykrajujú sa podľa tvaru lyže tak, aby pokryli celú sklznicu v jej nosnej ploche a vytŕčali iba hrany lyže.

Pásy sú dodávané aj so šablónou a orezávacou súpravou. V predajni stačí povedať model a rozmer lyže a skúsený predajca vám poradí, ktoré pásy sú pre dĺžku, šírku a tvar vašej lyže tie správne. Ak si na domáce majstrovstvo netrúfate, orežú vám ich tiež odborníci v servise. 

Manipulácia a starostlivosť sú pre pásy alfou a omegou. Sú totiž základom úspešnej túry cesty hore.

Pás by sme mali vystrieť a sušiť po každej jazde, aby nám následne dobre držal na snehu. Pri jazde sa vyhýbame kameňom, koreňom a na jar hlavne hline a blatu.

Pás si po zložení z lyže nalepíme lepiacou plochou na fóliu. Tento spôsob prepravy je šetrnejší, ako keď pásy zlepíme dohromady a neskôr sa snažíme rozlepiť pred ďalšou montážou na lyže.

Spoľahlivé stúpacie viazanie

Skialpinistické viazanie sa od viazania zjazdových lyží líši hlavne tým, že pätka má nielen možnosť fixácie, ale predovšetkým voľného pohybu (podobne ako na bežkách). Je to z pochopiteľných dôvodov – aby ste pri šliapaní do kopca mali komfort „chôdze“ a zjazd si zase mohli vychutnať bezpečne ako na klasických lyžiach.

Viazanie dokonca umožňuje niekoľko polôh nastavenia pätky, čo oceníte pri rôznych sklonoch svahu, na ktorého vrchol sa chcete dostať. Samozrejme, aj pri viazaniach si môžete vyberať zo širokej ponuky a znova je najdôležitejšie to, aké sú vaše skialpinistické ciele. Môžete siahnuť po odľahčených športových viazaniach TLT alebo sa rozhodnúť pre o niečo ťažšie skeletové viazania.

Rámové viazanie je možné použiť aj s klasickou lyžiarkou. Zapína sa totižto presne rovnako ako zjazdové viazanie. Po odomknutí pätky sa otáča okolo osi pod špičkou spolu s celou podložkou pod lyžiarkou, ktorá sa končí pätkou viazania. Toto je komfortné, pevné a bezpečné aj pri lyžovaní na zjazdovke, pretože „vypínanie“ pri páde je veľmi podobné ako pri zjazdovom viazaní a jeho sila sa nastavuje tiež v DIN-och. Má však vysokú hmotnosť.

Skialpinistická výbava. Foto: Shutterstock
Skialpinistická výbava. Foto: Shutterstock

TLT viazania sú skratkou pre Tour Lite Tech. Je to taká subtílna kovová vecička, ktorá vyzerá na prvý pohľad nedôveryhodne. Netreba sa však báť. Do tohto viazania sa dajú obuť výlučne lyžiarky na to určené. Toto viazanie volíme v prípade, že požadujeme nízku hmotnosť viazania.

Zjazdové lyžiarky nestačia

Lyžiarky určené na skialpinizmus vzhľadom pripomínajú tie zjazdárske, ako však určite tušíte, aj tu budú nejaké tie rozdiely.

V prvom rade sú menej tuhé v členkovom kĺbe. Vždy majú v zadnej časti lyžiarky mechanizmus, ktorý môžete počas lyžovania zamknúť a lyžiarky sa správajú ako fixná zjazdová obuv. Počas chôdze, či už peši, alebo na lyžiach do kopca, môžete tento systém uvoľniť, vďaka čomu sa bude lyžiarka ohýbať a vaše kráčanie bude pohodlnejšie.

Niektoré lyžiarky majú gumovú podrážku, aby sa v nich lepšie chodilo peši. S chôdzou súvisí ďalšia charakteristická črta väčšiny skialpinistických lyžiarok. Nízka hmotnosť. Samozrejme, znova budete mať na výber medzi ľahšími a ťažšími lyžiarkami. 

Skialpinizmus. Foto: Shutterstock
Skialpinizmus. Foto: Shutterstock

V tých ľahších sa vám však bude pohodlnejšie kráčať, na druhej strane vám v zjazdoch neposkytnú takú oporu ako ťažšie lyžiarky. Ťažšie lyžiarky voľte vtedy, ak si chcete užiť predovšetkým zjazd a cesta hore je pre vás len nevyhnutný spôsob, ako sa dostať do voľného terénu.

V prípade, že topánku kombinujete s TLT viazaním, musí byť táto pre tento systém úchytu určená. Spoznáte to tak, že po oboch stranách špičky sú kovové „dierky“, do ktorých zacvakne špička viazania. 

Tip redakcie: Ak ste boli dlhoročným lyžiarom a plánujete kúpu skialpových lyžiarok, určite si ich vyskúšajte v kamennej predajni. Ich mäkkosť a nízka miera opory v zjazdovej polohe vás prekvapia viac, ako by ste čakali.

Čo môže zachrániť život

Palice sú pri skialpinizme neodmysliteľnou súčasťou výstroja, pretože ich pomoc pri stúpaniach je na nezaplatenie. Môže sa totiž stať, že na zmrznutom snehu pásy dobre nezdržia a vtedy nastupuje práca rúk a ramien.

Skialpinisti najčastejšie využívajú teleskopické palice, ktorých výhodou je nastaviteľná dĺžka a tak sa dajú pri peších transferoch pripnúť na batoh, aby nezavadzali. V teréne s premenlivým sklonom oceníte ich predĺžený grip.

Lavínová sada je pre vašu bezpečnosť veľmi dôležitá, a to nielen jej prítomnosť, ale aj vedomosť, ako sa používa. Súčasťou vašej výbavy by teda mala byť lopata, lavínová sonda a lavínový vyhľadávač.

Oblečenie, čo nosíte na zjazdovku, nechajte doma. Musíte si uvedomiť, že pri skialpinizme nie ste v stredisku s lanovkou, pod ktorou máte zaparkované auto a v prípade potreby si doň zabehnete po nejakú tú vrstvu navyše. Hory sú nevyspytateľné a čím ďalej sa chystáte, tým by mali byť vaše prípravy svedomitejšie. Základom je kvalitná spodná vrstva vrátane ponožiek.

Nohavice a vetrovka nesmú brániť v pohybe, mali by byť priedušné, s prítomnosťou odzipsovacích vetrákov. Tenkú nepremokavú vetrovku noste so sebou.

Pri pohybe nahor sa budete zahrievať, takže funkčnú „mikinu“ si pri slabšom mraze (pravdepodobne) nemusíte dávať na seba, určite si ju však zbaľte do batoha, aby ste sa neklepali zimou pri zjazde. Ak máte pred sebou dlhý zjazd a vaša spodná vrstva nie je až taká funkčná, ako by si to okolnosti vyžadovali, za zváženie stojí aj náhradné tričko na prezlečenie. Samozrejmosťou sú rukavice.

Teplú výbavu nepodceňte za žiadnych okolností. Ani ak gýčovo modrá obloha sľubuje príjemný slnečný deň. Ako sme už povedali, hory sú nevyspytateľné…

Kozmetika proti slnku je pri skialpe nutnosť. Slnko na horách opaľuje viac, ako by sme si želali, a ak nechcete prísť z výletu s tvárou červenou ako paradajka, natrite sa, aj keď je polooblačno, a to pre istotu aj v polovičke výletu. Taktiež si so sebou vezmite mastný krém na pery a keď už sme pri tom slnku, okuliare s UV filtrom sú pri skialpe potrebnejšie ako na letnej dovolenke v Chorvátsku.

Text: Redakcia
Foto: Shutterstock

1/1
Vaše reakcie
Zavrieť reklamu