Skialpinizmus – balzam pre telo aj dušu. Ako začať so skialpom?

29. decembra 2022
Skialpinizmus, balzam pre telo aj dušu. Foto: Shutterstock62820

Milujete lyžovanie, ale začína vám prekážať to množstvo ľudí na zjazdovkách, preplnené parkoviská, vystávanie v rade na vlek a často nekresťanské ceny skipasov? V tom prípade je čas na zmenu! Čo tak vyskúšať skialpinizmus?

Skitouring – ako na turistike

Najrozšírenejším druhom skialpinizmu je tzv. turistický, s ktorým sa stretnete aj pod názvom skitouring.

Už názov naznačuje, že pri tomto štýle skialpinizmu nepôjde o žiaden extrém – ani smerom nahor, ani smerom nadol. Stúpania nie sú nijako zvlášť náročné a zvládne ich každý, kto má aspoň akú-takú kondíciu. To isté platí aj o zjazdoch.

Takýto terén nájdete napríklad v Žiarskej doline alebo v raji skialpinistov na Krížnej. Skitouring je preto najideálnejším začiatkom pre všetkých, ktorí si chcú vyskúšať skialpinizmus. Vďaka svojej nenáročnosti je prístupný najširšej verejnosti. 

Je však veľmi dôležité, aby ste sa nenechali zviesť slovom „nenáročný“ a nepodcenili svoj pobyt v horách. Obzvlášť veľký pozor si treba dávať v neznámych oblastiach, a ak nemáte skúsenosti s pohybom v zasneženom teréne, kde hrozia lavíny, nevyrážajte na vlastnú päsť, len so skúseným sprievodcom. 

Voľný terén krásne posypaný čerstvým snehom láka najmä za slnečného počasia k zjazdu a vychutnávaniu si oblúkov s hlavou „v oblakoch“ a ľahko sa vám môže stať, že sa stratíte alebo sa ocitnete v strmšom žľabe.

Pri pokuse skúsiť skitouring v lyžiarskych strediskách ako napríklad Chopok sa síce nestratíte, ale môže do vás nabúrať lyžiar nekontrolovateľne sa spúšťajúci dole zjazdovkou. Voľte preto trasu veľmi opatrne a predvídajte.

Freeride skialp – do extrému

Extrém je vždy extrém a pravdepodobne každý má aspoň trochu predstavu, čo bude freeride skialpinizmus zahŕňať. Áno, sú to práve tie videá odvážnych lyžiarov rútiacich sa dole žľabmi a strmými stenami, z ktorých máme zimomriavky a zdieľame ich s nadšením na sociálnych sieťach.

Takýto skialpinizmus si už vyžaduje skúsenosti. Foto: Shutterstock
Takýto skialpinizmus si už vyžaduje skúsenosti. Foto: Shutterstock.

Hádam netreba ani zdôrazňovať, že takýto druh skialpinizmu si vyžaduje obrovské skúsenosti a je určený len pre tých najzdatnejších lyžiarov.

Aby sme doplnili celý obraz, nie je to len zjazd, ktorý robí tento druh lyžovania náročným. Extrémna cesta dole znamená aj extrémnu cestu hore. Skialpinisti tohto druhu sú často horolezcami, pretože sa nezaobídu bez horolezeckého výstroja, ako sú napríklad cepíny a mačky.

Fyzická zdatnosť je teda absolútnou nevyhnutnosťou. Nedajte sa preto pri návšteve lyžiarskeho strediska vo Švajčiarsku zlákať na výstup do neznáma s partiou, ktorá sľubuje najlepší zážitok vášho života, a dobre zvážte svoje schopnosti.

2/6
Vaše reakcie
Zavrieť reklamu