Športový klub nielen pre deti

10. novembra 2019

Predstavujeme vám klub Board Academy, kde sa k športu postavili inak ako vo väčšine iných klubov. Za ciele si nestavajú získanie medailí pre tých najtalentovanejších, ale naopak, rovnocenný priestor dávajú všetkým.

Perfektne lyžovať či snowboardovať dokážu naučiť naozaj každého, pričom začínajú už so štvorročnými deťmi.

Pokiaľ chcete, aby dieťa v prvom rade zvládalo školu (tu nechcete robiť kompromisy), ale šport má v jeho živote dôležité miesto, tento klub je ten pravý.

A ak si chcete ako rodičia počas tréningu detí tiež užiť šport alebo športové dovolenky v partii podobne naladených nových priateľov, ste tu správne. O tom, ako klub funguje, sme sa pozhovárali s manažérom klubu Stanislavom Kiššom a hlavným trénerom Martinom Pachom.

Ako má klub nastavené ciele?

Je ich viacero. U nás v klube sa zameriavame na iné aspekty športu než len na vrcholový športový výkon s ambíciou vyhrávať za každú cenu.

Ciele a objemy tréningov sú nastavené tak, aby sme vytvorili cestu k športu a nadštandardnej technike jazdy ľuďom, pre ktorých lyžovanie či snowboarding nie je v živote jediným cieľom, ale skôr atraktívnym obohacujúcim prvkom.

To, samozrejme, neznamená, že flákame športovú stránku. Sami najlepšie vieme, že čím lepšie sme pripravení, o to viac si pri jednotlivých športoch môžeme dovoliť a zvládnuť aj ich extrémne podoby.

Board Academy v telocvični
Board Academy v telocvični

Viac než vychovať jedného účastníka olympiády je pre nás dôležité to, aby sa všetci naši účastníci naučili nadštandardne lyžovať či snowboardovať, aby vedeli jazdiť nielen na upravenej trati, ale aj v hlbokom snehu či v prekážkovom parku.

Samozrejme, fandíme slovenským úspešným lyžiarkam a lyžiarom. Ich úspechy sú obdivuhodné. Súčasne ako odborníci na šport vieme, koľko je za tým odriekania a tiež námahy, času a peňazí rodičov. Pritom obrovské nasadenie nemusí stačiť, väčšina ľudí takýto úspech z rôznych dôvodov nikdy nedosiahne.

Naše nastavenie ambícií je teda výrazne iné – chceme naučiť výborne lyžovať či snowboardovať aj tie deti, ktoré sa nevzdávajú detstva, vzdelávania, ďalších záujmov a kamarátov.

Už na začiatku sme si vedomí toho, že šport má byť pre našich zverencov nie hlavným životným cieľom, ale pridaným bonusom. Hoci dôležitým, motivačným a krásnym, ale nie jediným! Tomu je úmerne nastavený aj objem tréningov a celková atmosféra.

Pre koho je klub? Iba pre deti?

Primárne trénujeme deti a mládež, ale väčšina našich akcií je nastavená tak, aby sa do nich v rovnakom čase mohli plnohodnotne zapojiť aj rodičia, resp. single dospelí. V telocvični majú svoj oddelený priestor a vlastného trénera, v plavárni svoje oddelené dráhy a podobne.

Board Academy nie je len pre deti
Board Academy nie je len pre deti

U nás rodičia nemusia čakať na chodbe, ale majú priestor si čas detského tréningu vyplniť kvalitným športom. Rovnako na výjazdoch vytvárame priestor aj pre dospelých, ktorí sa môžu zdokonaliť v lyžiarskej technike alebo v lete zase naučiť windsurfovať či kitovať. Je to veľmi obľúbené a zapája sa ich stále viac.

Typický priebeh je taký, že rodičia prihlásia do klubu len svoje dieťa a „z bezpečnej vzdialenosti“ sledujú jeho aktivity. Keď však vidia aj iných rodičov, ktorí pravidelne trénujú v skupine v telocvični alebo sa v zime s naším trénerom zlepšujú na lyžiach a v lete sa učia kitovať alebo windsurfovať, postupne sa pridajú. Dokonca častejšie mamičky než oteckovia.

Spočiatku si nezvyknú veriť, ale keď vidia, že v pohode učíme nielen pokročilých, ale aj dospelých začiatočníkov a menej pokročilých, tak im to zvykne dodať odvahu zapojiť sa. To všetko vytvára výbornú atmosféru, rodia sa nové priateľstvá a skvelá partia.

Čo všetko obsahuje celoročný program?

Skladá sa z pravidelných tréningov (telocvičňa, plaváreň) a výjazdov na sneh. V lete potom dopĺňame mimoriadne atraktívne letné sústredenia pri mori (windsurfing, kiting, paddleboarding).

  1. Pravidelné tréningy v telocvični (indoor) obsahujú základy z gymnastiky, atletiky aj loptových hier. Takýto veku prispôsobený mix vytvára všestranný pohybový základ. Máme vlastnú „spring free“ trampolínu a kopu ďalších moderných pomôcok, napríklad balančné dosky, ktoré do tréningu priebežne zapájame. V telocvični trénujeme 2x do týždňa.
  1. Raz týždenne máme plaváreň, kde sú deti rozdelené do troch skupín podľa ich plaveckej pokročilosti. Je tu aj skupina, kde sa deti plávať ešte len učia.

Pre dospelých je vždy tiež vyhradený priestor s vhodne nastaveným samostatným programom.

  1. Tréningy na snehu sú svojím objemom prispôsobené zámerom klubu. Teda tak, aby sa našim deťom ich študijné a školské ciele navzájom dopĺňali, a nie prekrývali. Ako ideálne riešenie sa ukázalo 15 – 20 dní na snehu za sezónu. Tento objem dosahujeme kombináciou výjazdov prevažne vo forme predĺžených víkendov. S maximálnym využitím školských prázdnin a voľných dní.
  2. Letné sústredenia sú programom aj výberom lokality nastavené tak, že väčšina ľudí si ich kombinuje s letnou dovolenkou pri mori. Programom je výuka windsurfingu a kiteboardingu doplnená spoločnými výletmi, paddleboardingom, grilovaním. A najmä skvelou partiou.
Pravidelné tréningy v telocvični
Pravidelné tréningy v telocvični

Musí sa každý zúčastniť celého programu?

Nie, vôbec nie. Každý má možnosť voľby, ktoré aktivity a v akom rozsahu si vyberie.

Vítaní sú všetci, aj keď niekto príde len na jedinú lyžovačku do roka. Nakoniec, na výjazdoch sa bežne zúčastňujú aj tí, ktorí nechodia do telocvične či plavárne.

Vo veľkej miere však pozorujeme, že kto sa raz pridal k niektorej z aktivít, naše fungovanie sa mu zapáčilo aj v ďalších zložkách a postupne sa k nim pridáva. Čo je veľmi fajn.

Kedy a kde sa to všetko deje?

Pôsobíme v Bratislave, tu sa konajú pravidelné tréningy. Telocvičňu máme v Mlynskej doline, bazén zasa na Lafranconi.

Lyžiarske výjazdy robíme do blízkych kvalitných rakúskych stredísk, so vzdialenosťou do cca 250 – 300 km. Volíme cenovo dostupné lokality s ubytovaním vždy priamo pri svahu. Ide prevažne o strediská, ktoré zdanlivo stoja bokom od ultravychytených a megaznámych lokalít. Sú však stále dosť veľké a perfektne prevádzkované s výbornou šancou na kvalitný sneh. Máme ich ako klub otestované a radi sa sem vraciame.

Na letné sústredenia chodievame do Chorvátska. Na polostrove Pelješac máme vlastné kompletne vybavené špičkové windsurfové a kitové centrum.

Na letné sústredenia chodievame do Chorvátska.
Na letné sústredenia chodievame do Chorvátska.

Nie sme len pre Bratislavčanov! Kým na pravidelné tréningy chodievajú účastníci z Bratislavy a okolia, letných a zimných výjazdov sa pravidelne zúčastňujú rodiny aj jednotlivci z celého Slovenska.

Kto vlastne stojí za klubom?

Výkonným manažérom klubu je Stano Kišš, šéftrénerom je Maťo Pach, nadšení športovci a otcovia rodín. Maťo dlhé roky učil na FTVŠ práve tieto „naše“ športy.

Tím inštruktorov a trénerov tvoria profesionáli vyštudovaní na Fakulte telesnej výchovy a športu. Máme veľké šťastie na fakt príma trénerov, ktorí majú okrem odborných znalostí aj skvelý vzťah k deťom. Práve v mládežníckom veku je často dôležité mať aj iné vzory než rodičov, dávame si záležať, aby sme aj v tomto boli top.

Je v klube priestor aj na inú ako športovú zábavu? Môžu sa skrátka na vás rodičia tínedžerov spoľahnúť?

My naše športy nielen učíme, ale sami nimi žijeme. A takto formujeme celý náš tím.

Deti sa s nami naučia aj plávať.
Deti sa s nami naučia aj plávať.

Je perfektné, že inštruktori za tie roky vytvorili skvelú partiu – chodíme si zajazdiť ako tím, spolu sa navzájom posúvame, každý je v niečom extrémne dobrý a ťahá ostatných. Toto je z tímu cítiť a vytvára to mimoriadnu atmosféru pre celý klub.

Neradi sa vymedzujeme negatívne, ale u nás je skutočne nulová tolerancia k drogám a podobným novodobým beťárstvam. V tomto smere sme stará škola a veľmi konzervatívni.

Čo ďalšie klub ponúka? Nájde sa tu pomoc s výstrojom?

Myslíme, samozrejme, aj na náklady. Klub má vlastný špecializovaný obchod a požičovňu so servisom CORNER board shop, ktorý prevádzkujeme na FTVŠ UK na Lafranconi. Tu majú všetci výhodný prístup ku kvalitnému športovému vybaveniu.

Najmä v prípade mladších adeptov lyžovania sa výborne osvedčuje celosezónne požičanie. Takto má junior veci, ktoré každú sezónu rastú s ním.

Dokonca aj v priebehu sezóny sa vieme prispôsobiť, napr. ak dieťa narastie alebo sa výkonnostne posunie. Výhodné je to nielen u detí, ale aj u dospelých, ktorí chcú mať každú sezónu nové lyže či vyskúšať iné.

Či už kúpiť, alebo požičať, v ponuke máme to, na čom sami jazdíme a čo máme overené v akcii. Niektoré veci dokonca sami vyrábame, napríklad kvalitné paddleboardy a pádla, windsurfové sťažne a ďalšie. Pre tých najlepších vieme vybaviť sponzorstvo veľkých výrobcov vybavenia a zaradenie do sponzorovaného tímu.

 

Zdá sa, že klubom naozaj žijete, vytvorili ste pre ľudí možnosť príjemného a zdravého úteku z každodennej rutiny, kde nájdu dokonca aj príležitosťou tí, ktorí sú single. Je to tak?

Áno, my naším klubom skutočne žijeme… Ale za najdôležitejšie asi považujeme to, že sa nám podarilo vytvoriť komunitu veľmi príjemných ľudí.

Mnohí členovia a účastníci sa na klubových akciách nielen zoznámili, ale stali sa dobrými priateľmi, stretávajú sa aj mimo akcií, navštevujú sa. A viacerí single účastníci už nie sú single, ale v klube si našli podobne nastaveného partnera a chodia na akcie spolu.

V dnešnej zrýchlenej dobe plnej moderných technológií sa strácajú skutočné zážitky a skutočné priateľstvá, sú nahrádzané virtuálnymi. Za najväčší úspech považujeme práve vytvorenie akejsi oázy skutočných zážitkov a priateľstiev, v dnešnom svete takých vzácnych.

Kde sa dá prihlásiť?

Je to veľmi jednoduché. Stačí zavolať alebo poslať mail. A, samozrejme, každý je vítaný prísť si to vyskúšať naživo.

Členské je závislé od rozsahu aktivít, ktoré si kto vyberie, a začína sa od 287 eur/rok. Plný balík tréningov telocvičňa + plaváreň + sneh vychádza na celý rok 999 eur. Kto sa pridáva len na jednotlivé akcie, neplatí žiadne ročné členské.

Kontakt:

E-mail: info@BoardAcademy.sk
Tel.: 0903 468 746 alebo 0905 789 869

1/1
Vaše reakcie
Zavrieť reklamu