Hľadáte univerzálny zimný šport? Je ním skitouring!

27. decembra 2023
Skitouring

Mnoho ľudí miluje aktívny pohyb v prírode, ale nie každý má miesto, financie alebo jednoducho chuť si kupovať výstroj na všetky možné zimné športy. S trochou rafinovaných rozhodnutí môže byť vaším športom číslo jeden skitouring.

Skitouring je prívetivejšia forma skialpinizmu, pretože pri ňom nejde o žiaden extrém – ani smerom nahor, ani smerom nadol. Horolezecké výstupy s cepínom v ruke, lyžami na batohu a pomocou mačiek obutých na lyžiarkach nahradia kopce zdolateľné pohodlným výšľapom na pásoch a extrémne zjazdy v strmých žľaboch zase oblúky v rozbitom snehu alebo prašane na pláňach s bezpečným sklonom.

Skitouring je napriek tomu skvelá príležitosť, ako si dať poriadne do tela a stráviť celý deň na čerstvom vzduchu bez toho, aby vás prepadla nuda, akú mnohí lyžiari či milovníci kopcov a výhľadov zažívajú počas krúženia v lese na bežkách. A navyše, ak vám jedna jazda z kopca, ktorú si po výšľape patrične vychutnáte, nestačí, tak môžete pokojne stráviť víkend lyžovaním sa v stredisku s vlekom či lanovkou.

Rozumne vybrané skitouringové lyže a lyžiarky vám to totiž do veľkej miery umožnia.

Plynulý pohyb vyhráva nad zabáraním

Ak sa pýtate, prečo sa jednoducho nevybrať na turistiku, tak odpoveď je jasná. V zime sa na niektorých miestach vybranej trasy budete s najvyššou pravdepodobnosťou doslova brodiť v snehu, zopár metrov ďalej zas balansovať na vyfúkaných ľadových úsekoch a v klesaniach korigovať paličkami ťažisko, aby ste sa nešmykli a nespadli na zadok.

Zlyžovanie kopca je jednoduchšie, rýchlejšie, zábavnejšie a tiež menej namáhavé na kolená. Okrem toho, že lyže majú väčšiu styčnú plochu, ktorá rovnomerne rozloží vašu hmotnosť, je pohyb na nich plynulejší, dynamickejší a jeho silová a kondičná náročnosť sú v porovnaní s chôdzou vo vyrovnanejšom pomere. Energetický výdaj je v závislosti od profilu výstupovej trasy a tempa rôzny. Lyžovanie je už energeticky menej náročné a treba vám naň skôr silu v nohách. Okrem toho, že na skialpoch poriadne zamakáte na kondícii a spálite veľkú kopu kalórií, vám teda spevnejú aj nohy a ruky.

Skitouring, žena so skialpovými lyžami

Dve zásady rýchleho napredovania

Netreba však zabúdať na to, že ak chcete zo skitouringu vyťažiť maximum, mali by ste sa vedieť nielen bez problémov lyžovať, ale tiež si osvojiť správnu techniku šliapania. Ušetrí vám to množstvo energie aj problémov v situáciách, keď sa „zaseknete“ a neviete sa pohnúť ďalej. V prvom rade sa snažte pri každom kroku smerom nahor využívať vo svoj prospech najlepšieho priateľa každého skialpinistu – sklz.

Pásy sa, na rozdiel od snežníc či topánok, po snehu kĺžu, preto nezdvíhajte nohy, ako keby ste sa snažili lyžami prekračovať sneh pod sebou. Len čo si osvojíte správny pohyb, budete napredovať rýchlejšie, pretože sa prestanete kývať zo strany na stranu, začnete smerovať dynamicky vpred a nebudete ľutovať, že ste sa nedali na bežky.

V druhom rade sa naučte skialpovú otočku v stúpaní v traverze, ktorú musíte zvládnuť na obe strany. Nechajte si ju ukázať od niekoho skúseného, alebo si pozrite inštruktážne video, ale rozhodne venujte nácviku otočky dostatok času.

Dá sa na skialpoch lyžovať aj na zjazdovke?

Táto otázka sa v posledných rokoch objavuje na internetových fórach veľmi často. Dôvodom hľadania univerzálneho výstroja môžu byť limitovaný rozpočet, prípadne nedostatok úložného priestoru v byte lyžiarov, ktorých láka rekreačná forma skialpinizmu, ale niekoľkokrát za zimu vyrážajú aj na klasickú lyžovačku.

Prípadne na rodinnej dovolenke v horách si chcú jeden deň vyšliapať na kopec s priateľmi a druhý deň zas užiť lyžovačku s rodinou na zjazdovkách, ale brať si so sebou všetku výbavu na oba športy nie je možné. Samozrejme, v reakciách na danú otázku narazíte na odporcov aj prívržencov univerzálneho riešenia, ale treba si uvedomiť jednu vec.

Univerzálnosť je vhodná len pre tých, ktorí nehľadajú žiadny extrém – ani na zjazdovke, ani pri šliapaní a spúšťaní sa v neprebádanom teréne. Túžite si pohodlne vychutnávať dlhé oblúky v hlbokom trblietavom prašane? Mali by ste mať široké lyže.

Ak budete rezať krátke slalomové oblúky a po zjazdovke lietať vo vysokej rýchlosti, budete potrebovať pevné lyžiarky, do ktorých sa môžete poriadne oprieť, a lyže so zjazdovým viazaním, ktoré sa v prípade potreby okamžite vypnú.

Chcete si merať sily s ostatnými na pretekoch v skialpinizme, alebo v priliehavom oblečení s ľahučkými lyžiarkami na nohách hore kopcom doslova behať? V poriadku! Zvoľte si úzke lyže, lyžiarky a viazanie, ktoré majú predovšetkým veľmi nízku hmotnosť.

Aby ste nám nerozumeli zle, ultraľahký výstroj je osvieženie aj pre rekreačných skialpinistov, ktorých nižšia námaha cestou nahor motivuje k častejším výšľapom. Nie každý ho však dokáže zvládnuť „ulyžovať“ v zjazdoch, čo môže byť kameňom úrazu.

Skitouringový výstroj strednej triedy vám umožní šliapať nahor a zjazdovať v akomkoľvek teréne relatívne pohodlne, a zároveň v rekreačnom tempe jazdiť po zjazdovkách.

1/2
Zavrieť reklamu