Február na Slovensku nie je len o Valentínovi

11. februára 2020
Psie záprahy na Zuberci. Foto: Shutterstock

Užite si posledný zimný mesiac na snehu aj v teplej vode. Ste zvedaví, čo sa ešte dá vo februári zažiť?

4 Birell tipy na zimné výlety:

Udalosť: Krňačkové preteky na Chopku

Viete, čo sú to krňačky? Ide o „rohaté sane“ vyrobené bez jediného klinca či skrutky. Ak ste takéto sane ešte nikdy nevideli, príďte sa pozrieť na krňačkové preteky, ktoré sa budú konať už tretíkrát na svahoch v Jasnej.

Krňačky 2020
Krňačky 2020

Tradícia pretekov na starých saniach, ktoré naši predkovia používali na zvážanie dreva, sa začala v obci Turecká a dodnes sa teší veľkej obľube.

Otvárací ceremoniál pretekov sa bude konať 28. 2. v Brezne, štart bude na ďalší deň v lokalite Kosodrevina. Po zdolaní 2 500 metrov dlhej trate prídu súťažiaci do cieľa v Krupovej.

Okrem pretekov na vás čaká ľudová hudba, animačný program, domáce jedlo a výborná zábava. Salaš Zbojská prinesie tradičnú kuchyňu, zaspieva Mužská spevácka skupina Krnohári a počas dňa bude hrať ľudová hudba Veselí chlapci z Horehronia.

Zimná turistika: Zamrznutý tatranský vodopád

Aj na Slovensku sa oplatí vycestovať za vodopádmi. Jedným z najkrajších je tatranský Skok, ktorý je vyhľadávanou atrakciou najmä počas letnej turistickej sezóny. Jeho výhodou je, že je prístupný aj v zimných mesiacoch, kedy sa mení na čarokrásny ľadopád.

Vodopád Skok. Foto: Shutterstock
Vodopád Skok. Foto: Shutterstock

Cesta k nemu zo Štrbského plesa po žltej značke trvá približne dve hodiny. Túra nie je náročná, chodník vás bude viesť jednou z najkrajších tatranských dolín – Mlynickou dolinou.

Výlet doma: Psie záprahy v Zuberci

V zime sú najčastejšími návštevníkmi Zuberca lyžiari a milovníci zimnej turistiky. V Západných Tatrách je prístupná Roháčska dolina a Roháčsky vodopád, celé Chočské a Skorušinské vrchy.  

Psie záprahy na Zuberci. Foto: Shutterstock
Psie záprahy na Zuberci. Foto: Shutterstock

Ak sa chystáte do Zuberca, odporúčame vám prvý februárový týždeň. Od 6. 2. do 9. 2. sa tam konajú tradičné preteky psích záprahov v jednom z najkrajších slovenských skanzenov.

Atraktívne prostredie Múzea oravskej dediny v Zuberci na Brestovej privíta pretekárov z viacerých krajín, ktorí budú súťažiť na Medzinárodných majstrovstvách Slovenska. Tento rok sa k tomu pridajú Majstrovstvá sveta psích záprahov v šprinte a na strednú vzdialenosť na snehu. Preteky sú súčasťou Svetového pohára psích záprahov WSA World Cup.

Príroda: Pozorovanie orliakov morských na Dunaji

V zime sa pri Dunaji zdržuje väčšie množstvo orliakov morských – charizmatických dravých vtákov viazaných na vodné prostredie. Ide o nášho najväčšieho hniezdiaceho dravca s rozpätím  krídel až 240 cm.

Orliak v Čunove. Foto: Shutterstock
Orliak v Čunove. Foto: Shutterstock

Tento vták sa  v 60. rokoch na Slovensku prestal vyskytovať a až po tridsiatich rokoch sa postupne začal vracať na naše územie. Február je vďaka svojmu vyrovnanému počasiu ideálnym mesiacom na pozorovanie orliakov.

Čunovo. Foto: Shutterstock
Čunovo. Foto: Shutterstock

Zastavte sa počas prvej februárovej nedele 2. 2. na rozhľadni Hrušovská zdrž. Budete mať k dispozícií ďalekohľady a dostanete odborný výklad. Môžete prísť kedykoľvek od 10:00 do 14:00 zo zastávky MHD Čunovo, kostol (autobus č. 91), bicyklom alebo autom. Parkovať sa bude v Čunove pri cintoríne. Od zastávky a taktiež od cintorína je to ešte 15 až 20 minút pešo. Účastnícky poplatok je dobrovoľný.

Udalosť: Pezinské vínne pivnice

V Pezinku si miestni vinári každý rok uctievajú sviatok sv. Valentína tým, že otvoria svoje pivnice. Každoročná valentínska oslava pezinského vína sa tento rok uskutoční 15. februára od 13:00 do 21:00.

Vínna cesta Pezinok. Foto: Shutterstock
Vínna cesta Pezinok. Foto: Shutterstock

V pripravených pivniciach a na stanovištiach ponúkne svoje vína na ochutnanie približne 40 domácich a pozvaných vinárov z najbližšieho okolia. Tento rok bude ochutnávanie vína sprevádzané hudbou miestnych kapiel, predajom lokálnych farmárskych produktov a ručne vyrábaných produktov. 

Vstupenka stojí 33 €.

Kúpanie v zime: Kalameny

Máte radi zimné kúpanie? V termálnom pramení Kalameny sa dá kúpať aj vo februári. Dokonca zadarmo. Nie sú okolo neho žiadne budovy ani ploty, len príroda.

Prameň nájdete pri Ružomberku za dedinou Kalameny. Teplota vody je 33°C, okolo vrtu je vybudované jazierko s rozmermi 20×10 metrov.

Termálne jazierko Kalameny.
Termálne jazierko Kalameny.

Voda je slabo mineralizovaná, s ľahkým oranžovým sfarbením a sírnym zápachom. Uprostred jazierka je fontána, pod ktorú sa môžete posadiť a nechať si vodou masírovať chrbát.

Kúpanie si ešte viac užijete po turistike, z Kalamenov sa dá ísť na Liptovský hrad, ktorý je najvyššie položeným hradom na Slovensku. Ťažko si predstaviť po prechádzke niečo príjemnejšie ako wellness v prírodnom jazierku.

Birell tip: Na svojich cestách po Slovensku sa môžete občerstviť nealkoholickými nápojmi Birell.

Cola od Birellu, 0,5l
Cola od Birellu, 0,5l

Text: Redakcia 
Foto: Isifa/Shutterstock

1/1
Vaše reakcie
Zavrieť reklamu