Čo si obliecť na zimnú túru

4. decembra 2019
Zimná túra. Foto: Shutterstock

Lyžiarska alebo pešia turistika patrí už aj v rekreačnej forme medzi aeróbne aktivity, čomu by mal zodpovedať výber oblečenia s cieľom nezmrznúť ani sa neuvariť.

Správny výber oblečenia a doplnkov nie je jednoduchý, najmä, ak je zima, svieti slnko, fúka, sneží a počasie aj profi l kopcov sa počas dňa a progresu na trase menia. Pri pohybe vo vysokých horách sú však najťažšie začiatky. Zorientovať sa v tom, aké vybavenie a typ oblečenia vám vyhovuje, zistíte, až keď nazbierate aspoň tie základné znalosti a nadobudnete osobné skúsenosti. My vám teraz pomôžeme práve s tými najdôležitejšími znalosťami.

Vstupné premenné výberu vrstiev

To, že vrstvením sa skôr priblížite ideálu, ako keď si oblečiete jednu hrubú bundu či nohavice, hádam ani nemusíme zdôrazňovať.

Pri rozhodovaní, čo bude tieto vrstvy oblečenia tvoriť, však musíte vziať do úvahy okrem poveternostných podmienok aj terén, svoju kondíciu a to, ako vaše telo bežne reaguje na chlad. Najmä ak bývate ďalej od destinácie výletu, je nezmysel obliekať sa podľa hodnoty, ktorú ukazuje teplomer za oknom skoro ráno, keď sa chystáte odísť z domu. Po príchode do hôr totiž môže byť oveľa chladnejšie, môže fúkať vietor, ktorý znižuje pocitovú teplotu až o 10 stupňov, a môže aj začať husto snežiť. Pozrite si preto podrobnú predpoveď počasia na celý deň, vezmite do úvahy prognózu teplôt, vetra aj oblačnosti pre miesto, kam sa chystáte, a podľa toho sa pripravte.

Zlé počasie. Foto: Shutterstock
Zlé počasie. Foto: Shutterstock

Veľkou chybou je aj očakávať, že oblečenie môže telu zabezpečiť stabilný komfort ako v obývačke. V teréne sa však pohybom zohrievate a státím počas prestávky chladnete. Človek s lepšou kondíciou vydrží šliapať do kopca dlhšie v rýchlejšom tempe ako fyzicky menej zdatný kamarát, preto je pravdepodobné, že už len produkciou telesného tepla pomocou nepretržitého pohybu mu bude príjemnejšie ako tomu, ktorý ide pomalšie a musí robiť prestávky na oddych častejšie.

A ako pôsobí na váš tepelný komfort terén? To, že je v predpovedi počasia slnko, ešte neznamená, že na vás bude svietiť celý čas. Vopred si preverte, či sa budete pohybovať po južnej – slnečnej – alebo severnej časti svahu, kde býva zväčša tieň. Takisto očakávajte, že exponované časti terénu mimo lesa môžu byť dosť veterné. Buďte pripravení na náhle zmeny počasia a do batohu si zbaľte dostatok teplého oblečenia.

Športové oblečenie ako také nehreje, ale udržuje teplo produkované naším pohybom pri tele tak, že bráni jeho úniku a chráni nás tým pre „vychladnutím“.

Prvá vrstva je druhá koža

Prvá vrstva je stavebným pilierom športového obliekania a najmä v zime je jej funkcia dôležitá. Telo totiž optimalizuje udržiavanie svojej ideálnej prevádzkovej teploty triaškou, keď mu je chladno, a potením, keď sa prehrieva. A keď sa pot z povrchu tela neodvedie, tak telo chladne a začína vám byť zima. Materiálov, ktoré sa používajú ako prvá vrstva, je niekoľko a každý má svoje špecifiká, prednosti aj nevýhody.

Najčastejšie sú to polyester, polypropylén, polyamid – nylon, viskóza, vlna či bambusové vlákno a ich kombinácie. Okrem zloženia a tvaru samotného vlákna hrá úlohu tiež štruktúra výslednej tkaniny. Spoločne udávajú mieru prechodu vlhkosti, izolácie a elasticity – schopnosti kopírovať ľudské telo. Tým sme sa dostali k základnému pravidlu pri výbere vašej druhej kože – musí tú prvú dokonale obopínať, bez toho by táto vrstva nemohla správne fungovať. Nenarušte svoju druhú kožu nefunkčným materiálom či nesprávnym ošetrením toho funkčného.

Prvá vrstva je dôležitá. Foto: Shutterstock
Prvá vrstva je dôležitá. Foto: Shutterstock

Ak si na seba vezmete bavlnené tričko a vyrazíte do kopcov, vaše telo ho bude zásobovať vlhkosťou, ktorú bude bavlna aktívne absorbovať do seba. Vlhkosť si bude nasiaknuté tričko držať a skúste si predstaviť, ako vám bude, keď zafúka studený vietor. Zabijakom vášho komfortu j tiež nesprávne pranie funkčných kúskov. Používanie aviváže mení povrchové napätie vlákien a obaľuje ich, čím obmedzuje ich schopnosť transportovať vlhkosť.

Pri vyššej potivosti alebo veľkej zime si skúste pod spodné tričko obliecť ešte tielko/ tričko s veľkými okami na podporu tepelného komfortu. Faktom ostáva to, že nájsť v spleti ponúk tričko, spodky či ponožky, ktoré budete práve vy považovať za najlepšie, najpríjemnejšie a najefektívnejšie, sa dá len po vyhodnotení vlastných skúseností s ich nosením.

Prečo je nám v oblečení teplo

Lyžiar a turista musia riešiť s rovnakou dôležitosťou nielen transport vlhkosti od tela, ale tiež ochranu proti chladu. Zvyčajne to robia tak, že si na spodné funkčné tričko oblečú mikinu, „flísku“, sveter, bundu… Technicky povedané – izolačnú vrstvu. Zvlášť v priaznivých, slnečných podmienkach, keď nie je potrebná zvláštna ochrana pred silným vetrom, dažďom či snehom (pomocou technickej vrchnej nepremokavej bundy), sú niektoré druhy odevov s izolačnou schopnosťou výborné aj ako vrchná vrstva. Tieto odevy udržujú naším pohybom produkované teplo pri tele (laicky povedané – hrejú) a chránia nás pred „vychladnutím“ tak, že zabránia úniku tohto tepla.

Je dôležité vedieť, že izolačným prvkom je v podstate vzduch obsiahnutý vo vláknach materiálu odevu a medzi nimi. Zjednodušene povedané, čím viac priestoru dokážu vlákna „vytvoriť“, tým lepšiu schopnosť pojať izolujúci vzduch má materiál odevu. Táto schopnosť sa nazýva loft. Porušením štruktúry materiálu (polámanie, kompresia vlákien) sa táto schopnosť stráca a zhoršujú sa aj izolačné vlastnosti odevu. Prečo to spomíname?

Nepokazte si bundu

„Zhúžvaná“ izolácia s polámanými vláknami stráca svoje pôvodné vlastnosti. Na to treba myslieť nielen pri skladovaní odevov či ich
balení do batohu, ale najmä pri kombinovaní s ochrannou vrchnou bundou. Objemnej „páperke“ stlačenej tesnou technickou bundou oblečenou navrch chýba izolujúca vzduchová výplň, čo nahráva rýchlejšej strate tepla.

Nefunguje však ani opačný extrém – odev príliš veľký. Veľké vzduchové komory môžu vytvárať priestor na ochladzovanie prúdením, to znamená, že teplo odnášajú pohybujúce sa častice vzduchu. Udáva sa, že prúdenie znižujúce tepelný odpor materiálu vzniká už od šírky priestor väčšej ako 5 mm. Preto oblečenie o pár čísel väčšie nie je ideálnym riešením tepelného komfortu. Veľmi dôležité je tiež zachovať druhú vrstvu v suchu. Suchý materiál totiž „hreje“ lepšie ako mokrý, pretože tepelná vodivosť vody je až 25-krát vyššia než tepelná vodivosť suchého, pokojného vzduchu.

Módna renesancia prírodných materiálov

Aj odevy termoizolačnej vrstvy môžeme členiť na prírodné a syntetické. Rovnako ako v oblasti termobielizne nemožno jednoznačne povedať, ktoré sú lepšie. Záleží totiž na spôsobe, akým odev používate, a na podmienkach, v ktorých sa pohybujete.

Prírodné materiály sú služobne staršie – pôvodne používané kožušiny a seno sa pri športe z pochopiteľných dôvodov v súčasnosti nepoužívajú, stále sa však využíva vlna. Populárne domáce pleteniny – svetre – pred časom vyšli z módy a ustúpili moderným syntetickým materiálom. Dnes však vlna zažíva renesanciu. Svetre a bundy z tohto materiálu sú veľmi pekné a navyše sa vlna perfektne hodí na druhú vrstvu aj z funkčného hľadiska. Medzi jej prednosti patrí to, že hreje, i keď je vlhká, a nemá tendenciu zapáchať od potu. Na druhej strane, neizoluje tak dobre ako mnohé iné materiály a je pomerne ťažká.

Pulóver. Foto: Shutterstock
Pulóver. Foto: Shutterstock

Ďalším tradičným termoizolačným materiálom používaným ako náplň je páperie, ktoré snáď nikdy nezažilo slabú chvíľku a stále si drží veľmi vysoký kredit. Slávi úspechy s ľahučkými bundičkami a vestami zbaliteľnými na minimálny objem. Jeho nevýhodou je, že si príliš nerozumie s vlhkými podmienkami, hodí sa teda skôr do suchej a mrazivej klímy. Výrobcovia v spojení s perím síce používajú vodoodolné a priedušné materiály, ale akonáhle perie navlhne, stráca svoju ľahkosť, izolačné schopnosti a navyše dlho schne. Preto sa nehodí na vyložene aeróbne aktivity, pri ktorých sa potíte, pretože vlhkosť nemusí stihnúť opustiť odevný systém v podobe pary a odev navlhne. Je však dobré takú bundu nosiť ako takzvanú „vrcholovku“, teda na oblečenie počas dlhšej zastávky či prípravy na zostup dole.

Viaceré výhody syntetických náhrad

Zo syntetických materiálov je na izoláciu vhodný polyester, z ktorého dokáže výrobca odevov tvoriť tzv. duté vlákna. Moderné materiály zložené z dutých vlákien (napr. syntetické náhrady páperia) disponujú vynikajúcou tvarovou pamäťou, čo zaisťuje schopnosť „uväzniť“ izolujúci vzduch, a tiež dlhou životnosťou. Výrobky z nich majú podobné alebo lepšie izolačné schopnosti pri rovnakej hmotnosti ako páperie. V ich prospech navyše hovorí aj ľahšia údržba a lepšie izolačné vlastnosti vo vlhkom prostredí – slabá nasiakavosť, dobrý transport vlhkosti a jej odparovanie do okolia, čo znamená, že výrobky z dutých vlákien rýchlo schnú.

Syntetické materiáli. Foto: Shutterstock
Syntetické materiáli. Foto: Shutterstock

Obľúbenou formou materiálu z polyesteru je tiež tzv. fl ís, ktorý je relatívne lacný a takmer bezúdržbový. Pôvodné žmolkujúce sa neforemné svetre teda dnes nahradili výkonné a trvácne odevy izolačnej vrstvy s vhodným strihom, ktoré sa dobre prispôsobujú pohybujúcemu sa telu. Niektoré sa dokonca vyrábajú s úpravou proti prefúknutiu.

Text: Redakcia
Foto: Shutterstock

1/1
Zavrieť reklamu