Skialpinizmus – balzam pre telo aj dušu. Ako začať so skialpom?

29. decembra 2022
Skialpinizmus, balzam pre telo aj dušu. Foto: Shutterstock62820

Milujete lyžovanie, ale začína vám prekážať to množstvo ľudí na zjazdovkách, preplnené parkoviská, vystávanie v rade na vlek a často nekresťanské ceny skipasov? V tom prípade je čas na zmenu! Čo tak vyskúšať skialpinizmus?

Skialpinizmus je skvelá príležitosť, ako si v zime dať poriadne do tela, opáliť sa, stráviť na čerstvom vzduchu dlhé hodiny bez toho, aby vás prepadla nuda, a užiť si nádherné výhľady na krajinu. Je však pravda, že by ste mali byť naklonení fyzickej aktivite, ktorá je spojená s adrenalínom zjazdov vo voľnom teréne hôr.

Ak to tak nie je, pravdepodobne sú pre vás vhodnejšie bežky. Pri skialpinizme musíte najskôr vyšliapať hore kopcom, a až potom sa môžete spustiť po trblietavom prašane.

Zdolávanie kopcov smerom nahor má množstvo pozitív. Okrem toho, že poriadne zamakáte na kondícii, spálite veľkú kopu kalórií a spevnejú vám nohy aj ruky, určite si hneď obľúbite ticho a súkromie nepoznaných kopcov. Len vy s kamarátmi (a zopár prívetivých bláznov milujúcich prírodu) v náručí rozprávkovo zasneženej prírody.

Musíte však vedieť, kam sa vydať. Ak sme vás teda aspoň trochu zaujali, máme pre vás pár rád a tipov, ako zvládnuť začiatky a zorientovať sa vo výstroji.

~
V tomto článku sa dozviete:

- aký je rozdiel medzi skitouringom, freeride skialpom a kondičným skialpom,
- aké druhy skialpových lyží poznáme,
- čo sú pásy a na čo sa používajú,
- či môžete skialpovať s klasickými zjazdovými lyžami alebo potrebujete špeciálne skialpové lyže,
- a poradíme vám aj v otázke oblečenia.
~

Hore kopcom spálite kalórie a naberiete kondičku. Foto: Shutterstock
Hore kopcom spálite kalórie a naberiete kondičku. Foto: Shutterstock.
1/6
Zavrieť reklamu