Bezpečnosť je otázkou prípravy. Ako sa pripraviť na pobyt v zimných horách?
Každý, kto si trúfa ísť do zimného terénu, by mal urobiť všetko preto, aby si nielen vychutnal zasnežené hory, ale sa aj bezpečne vrátil domov. Prinášame vám štyri praktické tipy, ktoré by ste mali zaradiť do svojej prípravy na návštevu zimných kopcov.
Ako vyhodnotiť podmienky?
Kam presne idem? Aké sú snehové podmienky? Aká je predpoveď počasia? O koľkej musím vyraziť? Aké sú požiadavky na výstroj? Môžem ísť vôbec na túru?
Je jedno, či idete na skialpoch alebo peši, toto sú otázky, ktoré by ste si mali položiť už deň pred túrou. Odpoveď na ne vám dajú webové stránky, aplikácie, satelitné snímky, Horská služba a klasická predpoveď počasia. Snehové správy sledujte na webe laviny.sk, prípadne vopred zavolajte do horskej chaty, kam máte namierené, alebo na oblastné stredisko Horskej služby.
Top 10 lyžiarskych stredísk v Európe, kde nájdete jedny z tých najlepších podmienok na lyžovanie v prašane (2. časť od 5 do 1)
Vyhodnotiť podmienky vás naučia aj na lavínovom kurze pre začiatočníkov; odporúčame ho absolvovať. Pri tom všetkom je však obzvlášť dôležité, aby ste nikdy neignorovali svoj vlastný kritický úsudok. Platí pravidlo: Radšej byť príliš opatrný ako príliš odvážny! Vrátiť sa z polovice cesty nie je hanba.
TIP: Vopred informujte ľudí zo svojho okolia o plánoch a trase,aby v prípade núdze vedeli poskytnúť záchranárom orientačné informácie.
Mám dostatočné skúsenosti?
Ak sa ako začiatočník iba pokúsite vystúpiť na kopec po okraji lyžiarskeho svahu, nejde o nič veľké, môžete smelo vyraziť. Ak ste však ešte nikdy neboli na poriadnej túre mimo lyžiarskych stredísk, nemáte dostatočnú kondičku a neviete sa dobre lyžovať, určite by ste mali pred takýmto dobrodružstvom absolvovať prípravu.
Vyberte si jeden z množstva skialpových kurzov pre začiatočníkov a na prvé, aj jednoduché túry sa vydajte s profesionálnym sprievodcom alebo skúseným kamarátom. Určite nepodnikajte nič na vlastnú päsť.
TIP: Nikdy nechoďte sami a v každej skupine by mal byť niekto, kto absolvoval odborný kurz prvej pomoci.
Akú výbavu potrebujem?
Správna výbava je bezpochyby základným bezpečnostným prvkom. V zásade platí, že lyže, viazanie, lyžiarky, paličky a dobré oblečenie nosí každý, no mnohí už zabúdajú na lavínovú výbavu či čelovku, mačky, lekárničku a termosku s čajom.
V mnohých správach zo záchranných akcií HZS sa píše, že zachraňované osoby prekvapila tma, boli podchladené a podcenili výstroj. Čelovku, čaj, teplé oblečenie a plne nabitý mobilný telefón si preto vezmite so sebou vždy.
TIP: Ak idete na skialpovú túru prvýkrát, nacvičte si ovládanie viazania doma. Ak na vrchole kopca nebudete vedieť prepnúť viazanie do zjazdového režimu, máte problém.
Viem zaobchádzať s prístrojmi?
Lavínový výstroj nie je potrebné len mať, ale najmä ho vedieť používať. Ten, kto nevie ovládať svoj lavínový vyhľadávač a lavínovú sondu, alebo nevie, ako v prípade núdze postupovať, musí pred prvou túrou absolvovať lavínový kurz. V opačnom prípade ide o hrubú nedbalosť a nezodpovednosť nielen k sebe, ale tiež k ostatným.
Aj tí, ktorí sa v ovládaní vyhľadávača vyznajú, by si mali každý rok pred začiatkom sezóny všetko nanovo vyskúšať, nielen vložiť do vyhľadávača nové batérie!
TIP: Všetky zariadenia síce fungujú podobne, ale ak ste si kúpili nový prístroj, aj ak je tej istej značky ako predošlý, vyskúšajte si ho. V prípade núdze je dôležitá každá sekunda.
Horský vodca radí: ako zvýšiť bezpečnosť v zasneženom teréne.
Text: RELAX v spolupráci s INTERSPORT
Foto: Shutterstock