Lavínový batoh môže zachrániť život

Lavínový batoh môže zachrániť život. Foto: SCOTT-SPORTS.CZ

Lavínový batoh patrí v súčasnosti k bežnej výbave. Spolu s lavínovým vyhľadávačom, lavínovou sondou a lopatou tvorí základné vybavenie pre bezpečnosť človeka pohybujúceho sa v zimných horách.

Lavína vždy predstavuje ohrozenie života, a preto tento živel prírody naozaj netreba podceňovať.

Možno si myslíte, že vás sa to netýka, že vy do „veľkých“ hôr nechodíte. Lenže lavíny nepadajú iba vo Vysokých Tatrách.

Tento nebezpečný prírodný živel vás môže zastihnúť aj na nižšie položených svahoch a pohoriach.

Ak holdujete zimným športom ako skialp či freeride alebo si radi užívate zimnú turistiku, lavínový batoh by na vašich výpravách nemal určite chýbať. Okrem toho, že do lavínového batoha zbalíte kompletnú lavínovú výbavu, ako je sonda a lopata (lavínový vyhľadávač máte upevnený na tele), vďaka nafukovaciemu airbagu vás udrží na povrchu lavíny a vy tak neskončíte hlboko pod ňou.

Na Slovensku zahynulo pri lavínovom nešťastí už 160 ľudí a podľa štatistík v sezóne 2017/2018 boli až 4 z 5 mŕtvych v lavínach bez lavínovej výbavy.

Nástrahy pri zimnej turistike mimo zjazdovky

Aj pekný slnečný deň v horách sa môže veľmi rýchlo zmeniť na prírodnú katastrofu. Lavíny sa môžu spustiť všade a predstavujú jedno z najväčších rizík pre všetkých, ktorí milujú tráviť čas na zasnežených kopcoch.

Aj pekný slnečný deň v horách sa môže veľmi rýchlo zmeniť. Foto: SCOTT-SPORTS.CZ
Aj pekný slnečný deň v horách sa môže veľmi rýchlo zmeniť. Foto: SCOTT-SPORTS.CZ

S najväčšou pravdepodobnosťou nechcete skončiť pod touto niekoľko ton vážiacou masou snehu po tom, čo sa obrovskou rýchlosťou (niekedy až viac ako 400 km/h) zrúti z kopca a berie so sebou všetko, čo jej príde do cesty.

Podľa najnovších štatistických výskumov máte po 15 minútach zasypania 93% šancu na prežitie, po 30 minútach je to 40%, po 45 minútach sa šanca znižuje na 26% a po 90 minútach je nádej na záchranu už iba 15%.

Lavínový batoh znižuje závažnosť zasypania lavínou a tým nepriamo ovplyvňuje úmrtnosť v lavíne. Úmrtnosť pri kritických zasypaniach dosahuje hodnotu 43,7% a pri nekritických zasypaniach 2,9%.

Pokiaľ človek nemá lavínový batoh, riziko kritického zasypania je 47%, pokiaľ batoh má a v lavíne ho aktivuje, toto riziko sa zníži na 20,1%.

Úmrtnosť bez lavínového batoha je 22,2%. Úmrtnosť s aktivovaným lavínovým batohom predstavuje 11,1%.

Kedy potrebujeme lavínový batoh?

Lavínový batoh patrí k výbave každého lyžiara a snoubordistu, ktorý holduje skialpu, freeridu, vysokohorskému lyžovaniu či heli-skiingu, ale aj pre lyžiarske hliadky či horských vodcov a vysokohorských sprievodcov.

Lavíny však nehrozia iba lyžiarom. Nebezpečenstvo hrozí aj všetkým turistom, horolezcom, skalolezcom či jazdcom na snežných skútroch.

Zhrňme si základné úlohy lavínového batoha:

Môže zachrániť život

Lavínový batoh slúži presne na to isté ako plávacia vesta vo vode. Udrží vás na povrchu lavíny a neskončíte pochovaný hlboko pod ťažkým snehom.

To, na akom princípe lavínový batoh funguje, sa volá inverzná segregácia, ktorá triedi veľké častice smerom k povrchu lavíny. V praxi znamená, že airbag lavínového batoha po nafúknutí niekoľkonásobne zväčší objem nositeľa a vytvorí tak veľký a ľahký objekt, čo spôsobí, že sa budete nachádzať na povrchu lavíny nad ostatnými menšími časticami.

Zvyšuje viditeľnosť v lavíne

S aktivovaným lavínovým batohom máte oveľa vyššiu šancu na záchranu. Okrem toho, že vďaka nemu ostanete na povrchu lavíny, bude pre záchrancov oveľa jednoduchšie vás v lavíne nájsť.

S aktivovaným lavínovým batohom máte oveľa vyššiu šancu na záchranu. Foto: SCOTT-SPORTS.CZ
S aktivovaným lavínovým batohom máte oveľa vyššiu šancu na záchranu. Foto: SCOTT-SPORTS.CZ

Stopäťdesiatlitrový oranžový alebo červený airbag v nekonečnej bielej všade okolo dokonale vidieť a záchranári tak rýchlo vedia zistiť vašu presnú polohu.

Udrží hlavu v bezpečí

Airbag lavínového batoha vytvorí veľký nafukovací vankúš v oblasti hlavy a krku. Pri krkolomných pádoch v lavíne tak pomáha chrániť hlavu a krk pred nebezpečnými nárazmi.

Myslite aj na svojich kamošov

Lavínový batoh môže byť záchranou nielen pre vás, ale aj pre ostatných. Zbaľte si do batoha lavínovú sondu a lopatu, ktoré vám pomôžu pri záchrane ostatných účastníkov výpravy.

Airbagové systémy lavínových batohov. V čom je rozdiel?

Aj keď všetky lavínové batohy fungujú na rovnakom princípe, existujú rôzne systémy plnenia airbagov. Dva najpoužívanejšie systémy si vysvetlíme napríklad na obľúbených profesionálnych lavínových batohoch Scott.

Bombičkový systém

Funguje na princípe jednorazových alebo plniteľných plynových náplní (pre lepšiu predstavu podobných veľkej bombičke do sódovkovej fľaše).

Tento systém je veľmi ľahký a skladný a jeho výkon nafúkne 150-litrový airbag už za 3 sekundy. V niektorých lavínových batohoch, ako napr. Scott, je možné celý airbagový systém vybrať a používať tak batoh aj samostatne, bez lavínového vaku a súčastí potrebných na jeho aktivovanie.

Nevýhodou tohto systému je, že po vyfúknutí airbagu ho už nemôžete bez namontovania nových bombičiek nafúknuť znova. Bombičku si musíte buď kúpiť novú, alebo dať naplniť v špecializovanej predajni.

Elektrický systém

Tento inovatívny systém lavínových batohov má mnoho výhod. Okrem toho, že patrí k jedným z najľahších lavínových batohov na dnešnom trhu, nevzťahujú sa naň žiadne cestovné ani prepravné obmedzenia.

Zbaľte si do batoha lavínovú sondu a lopatu, ktoré vám pomôžu pri záchrane ostatných účastníkov výpravy. Foto: SCOTT-SPORTS.CZ
Zbaľte si do batoha lavínovú sondu a lopatu, ktoré vám pomôžu pri záchrane ostatných účastníkov výpravy. Foto: SCOTT-SPORTS.CZ

Ďalšou výhodou je úplne beznákladový nácvik použitia. Na rozdiel od bombičkového batoha si môžete použitie natrénovať doma, pred každou sezónou, s nulovými nákladmi. Funguje na technológii superkapacitorov, ktorých výkon aj nabíjanie sú odolné aj proti tým najnižším teplotám.

Batoh vydrží bez kontroly až tri mesiace a aktivovať bez nabitia ho môžete až dvakrát. Jeho cena je síce o niečo vyššia ako pri bombičkovom batohu, náklady sa vám však časom vrátia, keďže ušetríte na dokupovaní náplní.

S lavínovým batohom do lietadla

Pokiaľ sa chystáte na svoje horské výpravy do zahraničia, určite vás bude zaujímať, ako to je s prepravou lavínových batohov lietadlom.

Podľa pravidiel IATA (Medzinárodná asociácia leteckých dopravcov) je cestovanie s lavínovým batohom možné a bezpečné. Čo sa týka bombičkových systémov, cestujúcim je povolené letieť s dvoma setmi náplní na jeden batoh.

Pokiaľ ide o elektrické batohy, vzhľadom na absenciu plynových náplní sa na cestovanie lietadlom nevzťahujú žiadne prepravné obmedzenia.

Ako nosiť lavínový batoh?

Oboznámiť sa so všetkými funkciami lavínového batoha a vedieť, ako sa používa, ešte predtým, ako ho skutočne budete v núdzi potrebovať, je naozaj dôležité.

To, že batoh máte v prípade lavíny na chrbte, ešte neznamená, že máte vyhraté. Medzi najčastejšie príčiny lavínových nešťastí z dôvodu nenafúknutia airbagu lavínového batoha patria nedostatočná prax s batohom, stres či chyby v údržbe.

Výrobcovia lavínových batohov sa systémy snažia svojim užívateľom čo najviac uľahčiť. Napríklad značka Scott myslí ako na pravákov, tak aj na ľavákov a môžete si vybrať, či chcete mať spúšťací mechanizmus na pravej alebo ľavej strane batoha.

Mechanizmus je prispôsobený tak, aby bolo možné zatiahnuť rukoväť tiahla aj v lyžiarskych rukaviciach, bez ohľadu na to, či sú prstové alebo palčiaky. No napriek tomu si to treba vyskúšať v praxi.

To, že batoh máte v prípade lavíny na chrbte, ešte neznamená, že máte vyhraté. Foto: SCOTT-SPORTS.CZ
To, že batoh máte v prípade lavíny na chrbte, ešte neznamená, že máte vyhraté. Foto: SCOTT-SPORTS.CZ

Rozdiel medzi klasickým a lavínovým batohom je aj v jeho nosení. Klasický batoh v prípade strhnutia lavínou ťahá nositeľa smerom nadol a prvou vecou, čo pre svoju záchranu urobíte, je, že sa batoha snažíte zbaviť. Aby ste batoh v prípade núdze vedeli čo najskôr odhodiť, je nutné nosiť jeho popruhy uvoľnené.

Naopak, lavínový batoh, ktorý vás v lavíne môže zachrániť, treba mať k sebe pevne pripútaný, aby vás po spustení airbagu udržal na povrchu lavíny. Na tento účel majú lavínové batohy popruhy, ktoré je potrebné pevne zapnúť nielen cez hrudník, ale aj medzi nohami.

Lavínové batohy tiež ponúkajú rôzne uchytenia lyží či snowboardu, lyžiarskej prilby, paličiek alebo cepínu. Vždy však myslite na to, aby ste ich upevnili podľa pokynov výrobcu, aby nesprávne upevnené predmety nebránili nafúknutiu airbagu. Ideálne teda je, aby sa s funkciami batoha a jeho nastavením oboznámili ešte doma, pred výletom.

Odpovedá Marek Kusenda, freerider a majiteľ špecializovaného obchodu so športovým vybavením Neonmars.

Marek Kusenda, freerider a majiteľ špecializovaného obchodu so športovým vybavením Neonmars.
Marek Kusenda, freerider a majiteľ špecializovaného obchodu so športovým vybavením Neonmars.

V čom sú lavínové batohy SCOTT iné ako ostatné?

Batohy sú kvalitne spracované a pritom ľahké. Elektrický systém nafukovania airbagu v batohoch SCOTT patrí k najľahším na trhu, takže sa veľmi dobre hodí aj na skialpové túry.

Veľká prednosť je, že batohy majú všetky úchyty integrované, takže ak potrebujete zobrať cepín, paličky, lyže, snowboard či prilbu, nemusíte k batohu už nič dokupovať ani naň špeciálne upevňovať. Všetko je na svojom mieste, pripravené na použitie. Tieto batohy sú proste all inclusive.

Čo sa najčastejšie zákazníci pýtajú pri výbere batoha?

Prvá otázka je, aký systém zvoliť. Lacnejší bombičkový alebo elektrický.

Bombičkový je výborné riešenie, ak zákazníci hľadajú lacnejší batoh. Fajnšmekri a ľudia, ktorí sa často pohybujú v lavínovom teréne, volia elektrický systém, ktorý si môžu každý rok pred sezónou sami odpáliť a skontrolovať tak funkčnosť batoha.

Vysvetlenie, ako batoh správne používať, ako ho nosiť a ako si nastaviť rukoväť na jeho aktivovanie, zaberá najviac času. Skúsení zákazníci si obzrú batoh a hneď si prepočítajú, kam si dajú cepín, lyže či prilbu. Nováčikom to u nás vysvetlíme.

Ani skúšobný odpal u nás v predajni nie je problém, no každému odporúčame, aby to vyskúšal v čo najreálnejších podmienkach – pri lyžovaní v teréne.

Mnohí sa pýtajú, aký veľký batoh si majú kúpiť. Postup je úplne jednoduchý, opýtame sa, čo so sebou nosia na túru, a potom im povieme, čo nosíme my a či chcú na základe nášho odporúčania niečo pridať. Poukladáme všetky zvolené veci na pult – náhradné rukavice, čiapku, okuliare, oblečenie, termosku atď. a balíme.

Lavínové batohy sú kvalitne spracované a pritom ľahké. Foto: SCOTT-SPORTS.CZ
Lavínové batohy sú kvalitne spracované a pritom ľahké. Foto: SCOTT-SPORTS.CZ

Na dennú túru/freeride stačí malý 20-litrový batoh. Ak niekto nosí viac jedla či oblečenia alebo veľký foťák, vtedy odporúčame 30-litrový batoh.

Zákazníci zväčša preferujú „nejaké miesto v batohu navyše“, preto je tridsiatka najpredávanejšia veľkosť. Väčší 40-litrový batoh volia skialpinisti, ktorí chodia na viacdenné prechody, alebo profesionálni fotografi, ktorí nosia kopu techniky.

Mnohí si myslia, že lavínový batoh je drahý, a odradí ich výška investície, môže však naozaj zachrániť život. Ako sa staviaš k tomuto názoru?

Matematika je veľmi jednoduchá. Dobré lyžiarky, paličky a lyže s viazaním a pásmi stoja 1 300 až 1 950 eur. Kvalitné oblečenie vyjde na 500 až 1 000 eur a sada s lavínovým vyhľadávačom 200 až 500 eur. Ročne minie freerider zhruba 2 500 eur na permanentky, dopravu a ubytovanie. Skialpinista možno tretinu, podľa toho, či jazdí len u nás, alebo aj v zahraničí. Lavínový batoh sa dá kúpiť od 500 do 1 100 eur. Je to teda veľa? Nie je! Málokto si však zráta svoje celkové náklady na sezónu.

Názor na facebooku, že „radšej si kúpim nové lyže“, napíše len niekto, kto ešte nevidel lavínu a nevie si predstaviť, čo môže napáchať. Naša filozofia je, že klienti si u nás môžu výstroj nielen kúpiť, ale aj požičať. Máme teda v požičovni pripravené lavínové batohy aj lavínové vyhľadávače, skialpové, freeridové, ale aj najširšie prašanové lyže.

Nosíš aj ty lavínový batoh? Už si ho aj použil?

Dnes si už neviem predstaviť, že by som sa vybral na túru alebo jazdiť freeride bez potrebnej výbavy. Lavínový batoh, lavínový vyhľadávač, sonda, lopata, nabitý mobilný telefón. Ale výstroj nie je všetko. Treba si osvojiť aj základy pohybu v lavínovom teréne. Plánovať, čo spravím, ak sa niečo pokazí.

V čase, keď ma prvýkrát zobrala lavína, ešte batohy neboli, no našťastie sa mi nič nestalo. Druhýkrát som držal rukoväť batoha, pretože sneh okolo mňa sa zrazu zmenil na kryhy veľké ako chladničky, ale mal som pripravenú únikovú trasu a vylyžoval som mimo trasy lavíny z nafúkaného snehu.

Tip Neonmars

Sada Scott Guide AP 30

Sada, ktorá obsahuje lavínový batoh Scott Backcountry Guide AP 30, set náplní, lopatu Scott Pro a lavínovú sondu Scott Speed 300, predstavuje slušný základ vášho lavínového vybavenia do terénu.

Sada Scott Guide AP 30
Sada Scott Guide AP 30

Praktickú, najpredávanejšiu 30-litrovú veľkosť lavínového batoha s airbagovým systémom Alpride 2.0, ktorý je jedným z najbezpečnejších a najľahších systémov na trhu, teraz môžeš mať spolu so zvyškom základnej lavínovej výbavy v jednom výhodnom sete. K tomuto si zaobstarajte už len lavínový vyhľadávač a ste na hory komplet vybavený.

Ľahký Scott Backcountry Patrol E1 30 KIT

Najpredávanejší elektrický lavínový batoh Scott Backcountry Patrol E1 30 Kit, ktorý obsahuje najnovší systém airbagu Alpride E1, patrí k najľahším na trhu.

Ľahký Scott Backcountry Patrol E1 30 KIT
Ľahký Scott Backcountry Patrol E1 30 KIT

Do tohto 30-litrového batoha pohodlne zbalíte všetko nevyhnutné na celodenný pobyt v horách a zvýši vašu bezpečnosť pri výpravách za nezabudnuteľnými zážitkami.

Viac lavínových batohov a ďalšiu lyžiarsku výbavu značky SCOTT nájdete v kamennej predajni Neonmars a na www.neonmars.sk.

Text: Marek Kusenda/Neonmars
Foto: SCOTT-SPORTS.CZ

1/1
Zavrieť reklamu