Ako si spríjemniť zimný beh?

Občas sa zdá, akoby sa ročné obdobia menili z večera do rána. Jeden deň vám pri popoludňajšom behu svietia do tváre príjemne teplé slnečné lúče a na druhé ráno teplota klesne pod bod mrazu a vaša bežecká trasa je poprášená snehom.

Pred behom sa vždy rozohrejte. Ešte doma venujte päť minút dynamickému strečingu, ktorým si v tele rozprúdite krv bez toho, aby ste sa začali potiť. Niekoľkokrát vybehnite po schodoch, skáčte chvíľu cez švihadlo alebo urobte pár pozdravov slnku.

Chladný vietor dokáže byť veľmi nepríjemný. Tréning teda začínajte proti vetru a druhú polovicu absolvujte po vetre, aby vás neprefúklo, keď ste už spotení. Alebo bežte proti vetru desať minút, obráťte sa a bežte po vetre päť minút. Opakujte.

Po behu sa rýchlo prezlečte do suchého oblečenia. Len čo dotrénujete, vaša telesná teplota klesne. Aby vám neostalo zima, od hlavy až po päty sa prezlečte hneď, ako to bude možné. Na vlhké vlasy si dajte suchú, teplú čiapku. A napite sa niečoho teplého. Dobre vám urobí horúci čaj, ale ak si dáte rovno polievku, telu urobíte dvojitú službu tým, že mu doplníte aj sodík a proteíny.


Text: Running
Foto: Shutterstock

2/2
Zavrieť reklamu