Aj šport v zime môže byť veľká pohoda! Stačí dodržiavať správne zásady
Naplno sme sa ocitli v zimnej realite: Denné teploty sa ledva dostanú cez nulu, vietor s ľadovým ostrím, ponuré rána s hmlou ako v Londýne a do toho sneh a mrznúci dážď… jednoducho nepohoda. Bŕŕ! Kto by vtedy šiel von športovať?
Zabehať si okolo jazera, prejsť sa do lesa, vyliezť na neďaleký kopec, alebo nebodaj zaplávať si v studenej vode? Áno, presne to by ste mohli – a mali – robiť aj v zime. Ako si užívať šport v zime?
Vždy sa dá nájsť spôsob, ako si zašportovať. Zima fyzickej aktivite nebráni, a tak ani chladné zimné obdobie nie je obmedzením. Športoví koučovia a ďalší profesionáli sú zástancami pravidelnej fyzickej aktivity po celý rok. Je však rozumné športovať vonku, aj keď je pod nulou? Určite áno, každý extrém však býva zlý. Ak sa ale dobre pripravíme, nie je dôvod na to, aby nám športovanie vonku uškodilo.
Samozrejme, nezabúdajme na pravidelný prísun tekutín, ktoré budú pri hydratácii ľudského tela hrať aj v chladnom počasí kľúčovú úlohu. V ponuke sú aj príťažlivé miešané nápoje na báze nealkoholického piva Birell. Majú nižší obsah cukru a teraz tiež príťažlivé jesenné príchute, ktoré dokonale fungujú aj v chladnom počasí!
6 rád, ako v zime športovať a neprechladnúť
1. Nevzdávajte sa behu ani bicykla
Beh a bicykel patria k najpopulárnejším rekreačným športom Slovákov. „Behu sa určite netreba vzdávať ani v zimných mesiacoch. Je zdravý a môžeme si ho vychutnať aj v chladnom, mrazivom a veternom počasí,“ hovorí trénerka Anna Surjaková.
Rovnako to platí aj pre bicyklovanie, ktoré je medzi Slovákmi z roka na rok populárnejšie. Vďaka tomu, že zimy u nás bývajú suché, netreba sa úplne vzdať ani tohto športu.
2. Dobre sa obliecť
Náš organizmus nevie sám vyrábať teplo, preto jediné, čo umožňuje zahriať telo, je pohyb. A keď to nestačí, je potrebné dobre sa obliecť. „Niektorým ľuďom vyhovuje športovať v zime vonku. Zima je pre telo traumou, takže spaľuje viac kalórií, aby sa zahrialo. Pre tých, ktorí chcú schudnúť, to môže byť lákavé, ale len pod podmienkou, že sú vhodne oblečení a robia to len príležitostne,“ konštatuje Sébastien Assohou, tréner z agentúry Just Coaching.
Čo sa týka oblečenia, treba mať na mysli, aby bolo odolné voči vetru a dažďu. Pri behu platí nepísané pravidlo, že by ste sa mali obliecť tak, akoby vonku bolo o 10 stupňov teplejšie. Pred začiatkom behu vám je možno mierne chladno, ale nebojte sa, určite sa zahrejete. Hľadajte funkčné oblečenie, určite nie bavlnené, vrstvite ho na seba a čo sa týka kvality, stavte radšej na overené značky.
Za farbami jesene na Horehronie
3. Nezabúdajte na rozcvičku
Ak sa v zime plánujete venovať akémukoľvek športu, pri každom platí, že by ste sa mali pred začiatkom rozcvičiť, aby ste predišli zraneniu. Napríklad pri behu je dobré zahriať sa krátkou rozcvičkou ešte vo vnútri. Vonku sa zase zahrejte rýchlou chôdzou, aby ste si zvykli na prudkú teplotnú zmenu. Predídete tak prechladnutiu.
4. Pitný režim aj v zime
V zime ľudia často podceňujú pitný režim. Necítia totiž teplo a potrebu napiť sa. Preto určite nezabudnite doplniť tekutiny pred behom a po ňom, aj keď je len krátky. Pri lyžovaní alebo korčuľovaní si môžete nápoj zobrať so sebou, napríklad do termosky. Po návrate domov by ste mali doplniť aj minerály, ktoré vaše telo vylúčilo.
Napríklad v podobe osviežujúcich ochutených nápojov na báze nealkoholického piva, ktoré sa medzi dospelými spotrebiteľmi na Slovensku tešia veľkej obľube a pre mnohých sa stali alternatívou k sýteným limonádam. Patria k nim aj nealkoholické radlery Birell.
Video: Dokonalé ovládanie snowboardu.
5. Bezpečnosť
Nepodceňujte vlastnú bezpečnosť. Okrem vlhkých a zamrznutých povrchov, na ktorých hrozí úraz, nezabudnite na to, že v zimných mesiacoch sa skôr stmieva. Vybavte sa reflexnými prvkami a prípadne i svetlom – pohodlnou čelovkou. Na bicykli je nevyhnutné svetlo vpredu i vzadu. Zadné červené svetlo by v ideálnom prípade malo aj blikať. Najdôležitejšie totiž je, aby vás bolo vidieť.
6. Všetko s mierou
Zima zrýchľuje činnosť srdca, čo je pri športovaní dobrá vec, ak nemáme srdcové ochorenie. Sébastien Assohou varuje: „V zime nikdy športovanie nepreháňajte! Kalórie sú energia. Ak stratíte príliš energie v zime, nezostane vám na jar. V tej dobe registrujeme častejší výskyt napríklad zápalu šliach.“ Telo, s ktorým sme v zime zle zaobchádzali, bude oslabené. Práve z totho dôvodu je potrebné pri zimnom športovaní vonku dbať na jeho zahrievanie. To umožňuje uvádzanie šliach, väzov a svalov do funkčnej teploty.
Na ďalšej stránke sa dozviete, čo robiť, aby ste prekonali nepohodu a vybrali sa športovať aj počas zimy. >>>