Zimná dovolenka v Hornom Rakúsku na severnom okraji Álp – nielen skvelé lyžovanie

12. decembra 2018
Šumava - Boehmerwald, Muehlviertel. Foto: Oberoesterreich Tourismus, David Lugmayr

Dovolenka pre celú rodinu v siedmich lyžiarskych strediskách v Hornom Rakúsku poskytuje široké spektrum možností, ako sa vyblázniť na snehu.

Keď zima v Hornom Rakúsku rozohrá svoje čarovné predstavenie, pódium je dokonale pripravené na príjemné športové zážitky na snehu. Šumava očarí ligotajúcou sa scenériou, ktorá pripomína vysoký sever: na jej hrebeňoch sa týčia obrovské ihličnany pokryté snehom.


Tam, kde do južnej časti regiónu Horného Rakúska zasahujú Alpy, sa rozprestiera oblasť Salzkammergut (Soľná komora), ktorá je dokonalou kombináciou hôr a jazier. Snehová pokrývka tomuto regiónu dodáva nielen poriadnu dávku romantiky, ale mení oblasť Salzkammergut aj na zimné športové ihrisko pre tých, ktorí túžia po pohybe.

Šumava - Boehmerwald, Muehlviertel. Foto: Oberoesterreich Tourismus, David Lugmayr
Šumava – Boehmerwald, Muehlviertel. Foto: Oberoesterreich Tourismus, David Lugmayr

A keď si na juhovýchode Horného Rakúska mohutné štíty hôr v regióne Pyhrn-Priel nasadia biele čapice, je načase vytiahnuť lyžiarsku výbavu.

Je mnoho spôsobov, ako si vychutnať zimu v Hornom Rakúsku. Kĺzať sa po Šumave na bežkách, brodiť sa so snežnicami na nohách cez hlbokú snehovú pokrývku svahov alebo sa prechádzať zimnou krajinou okolo jazera lemovaného vrcholmi hôr odetými do bieleho rúcha.

A pri návrate sa posilniť v jednej z mnohých pohostinných horských chát, ktoré ponúkajú kulinárske špeciality Horného Rakúska – od knedličiek zo zemiakového cesta plnených výdatnou porciou mletého mäsa po sladký a ľahučký cisársky trhanec.

Katrinalm. Foto: Oberoesterreich Tourismus, David Lugmayr
Katrinalm. Foto: Oberoesterreich Tourismus, David Lugmayr

Hor sa na svah!

Horné Rakúsko vďaka svojej výhodnej polohe na severnom okraji Álp a lyžiarskym strediskám vhodným pre rodiny ponúka predovšetkým ideálne podmienky na dovolenku na lyžiach.

Mapa lyžiarskych stredísk v Hornom Rakúsku
Mapa lyžiarskych stredísk v Hornom Rakúsku

Tunajšie lyžiarske strediská, či už na zvlnených výšinách Šumavy, alebo na vrcholoch Álp, majú totiž jedno spoločné: prehľadné svahy s vyváženou úrovňou náročnosti zjazdoviek aj moderne vybavené svahy pre začiatočníkov.

Sedem lyžiarskych stredísk v Hornom Rakúsku poskytuje rôznorodé možnosti vyblázniť sa na svahu.

S výhľadom na Dachstein

Najväčším lyžiarskym komplexom v Hornom Rakúsku je lyžiarsky región Dachstein West, ktorý sa rozprestiera v okolí obcí Gosau, Russbach a Annaberg na juhu spolkovej krajiny. Hlavným mottom tohto lyžiarskeho strediska v srdci regiónu Salzkammergut je rozmanitosť a zábava z lyžovania.

Dachstein, Krippenstein. Foto: Oberoesterreich Tourismus, David Lugmayr
Dachstein, Krippenstein. Foto: Oberoesterreich Tourismus, David Lugmayr

Ideálny východiskový bod na ceste za potešením zo zimných športov je dedinka Gosau. Na dolnej stanici lanovky Hornspitzbahn sa nachádza „Brumsiland“, kde si najmenší lyžiari môžu hravou formou písať svoje prvé oblúky.

Kabínková lanovka vedie priamo doprostred lyžiarskeho areálu. Tu sú pre návštevníkov pripravené zjazdovky „Gaudi“, ktoré sú výzvou pre lyžiarov s rôznymi skúsenosťami a vnášajú do dňa stráveného na svahu predovšetkým zábavu a rozmanitosť.


Najmladší začínajúci lyžiari si môžu svoje schopnosti preveriť v parku „Rookie-Park“, zatiaľ čo mierne pokročilí sa v Kidsparku môžu rozbehnúť na trvalo osadenú pretekársku trať s časomierou alebo na detskej crossovej trati „Kids Cross“ skákať cez vlny a na skokanských mostíkoch.

Pre profesionálov sú tu potom skutočné chuťovky, ako je neupravená bubnová zjazdovka „Donnergroll“. Pre toho, kto si chce vyskúšať voľný štýl, je ako stvorený lyžiarsky park „Snowpark Dachstein West“ alebo park „ Youngsters Freestyle Park“ s prekážkami typu kicker, jump a rail.

Katrinalm. Foto: Oberoesterreich Tourismus, David Lugmayr
Katrinalm. Foto: Oberoesterreich Tourismus, David Lugmayr

No a ten, kto sa chce podrobiť skúške odvahy na mimoriadne strmých svahoch, nájde v lyžiarskom regióne Dachstein West zjazdovky „Freier Fall“ (Voľný pád) a „Wilde Hilde“ (Divoká Hilde).

Lyžiarska oblasť Dachstein West je však nielen synonymom relaxu, ale predovšetkým potešenia z lyžovačky vo vysokohorskom alpskom prostredí, ktoré lyžiarov odmeňuje nádhernými výhľadmi na takmer 3 000 metrov vysoký Dachstein. Tieto jedinečné pohľady a panorámy si rekreační lyžiari môžu vychutnať najmä pri jazde po panoramatickom lyžiarskom okruhu „Skigenussrunde Panoronda“.

Na tomto okruhu naprieč celým lyžiarskym regiónom sa majestátny Dachstein so svojimi ľadovcami zakaždým ukazuje zo svojej najkrajšej a najpôsobivejšej strany. Okruh je dlhý 44 kilometrov a okrem zjazdoviek, na ktorých možno obdivovať úchvatné panorámy, tu lyžiari nájdu aj útulné horské chaty. Tu si môžu vychutnať dobroty, ktorými je región Salzkammergut preslávený, a oddýchnuť si a načerpať novú energiu na slnečných terasách.

Sloboda v prašane

Na druhej strane Dachsteinu v stredisku Obertraun prebieha zimná zábava ešte o čosi športovejšie. Freesports Arena Dachstein Krippenstein umožňuje užiť si slobodu na prašane – na 30 kilometroch neupravených (off-piste) zjazdoviek vedúcich z vysokohorskej alpskej krajiny s prevýšením 1 500 metrov až do doliny.

Dachstein, Krippenstein. Foto: Oberoesterreich Tourismus, David Lugmayr
Dachstein, Krippenstein. Foto: Oberoesterreich Tourismus, David Lugmayr

Je to raj na zemi pre skúsených freeriderov i zdatných zjazdárov, ktorí sa chcú raz odvážiť aj do terénu. Profesionálni sprievodcovia poznajú pohorie Krippenstein ako vlastnú dlaň a návštevníkov zasvätia do tohto úžasného športu.

A kto radšej zostáva na zjazdovke, môže si na jedenásťkilometrovom zjazde do doliny vychutnať nádherné výhľady na jazero Hallstättersee a dedinku Hallstatt zapísanú v Zozname svetového dedičstva UNESCO.

Zábava na zjazdovke pre celú rodinu

Uzavreté a vďaka tomu dokonale prehľadné lyžiarske strediská sú ideálnym miestom na zimné športy pre rodiny.

Lyžiarske stredisko Feuerkogel v obci Ebensee v regióne Salzkammergut sa týči vysoko nad známym jazerom Traunsee. Lanovka na Feuerkogel, ktorá je vybavená úplne novými a modernými kabínkami, vás vyvezie až do výšky 1 600 metrov. 15 kilometrov zjazdoviek ľahkého až stredného stupňa náročnosti otvára náhornú plošinu s prekrásnymi výhľadmi uprostred oblasti Salzkammergut.

Wurzeralm. Foto: Oberoesterreich Tourismus, David Lugmayr
Wurzeralm. Foto: Oberoesterreich Tourismus, David Lugmayr

V dračom parku „Drachenpark“ s detským lanovým vlekom a dopravnými pásmi sa deti hravou formou oboznámia so zimnými športmi a stretnú miestneho dráčika Franziho.

S podobnou kombináciou sa ako rodinné lyžiarske stredisko vyprofilovalo aj stredisko Kasberg v obci Grünau im Almtal.

Do lyžiarskeho areálu vstúpite pohodlnou kabínkovou lanovkou, ktorá vás odvezie do strednej stanice, kde deti v detskej lyžiarskej aréne privíta medveď „Bruno der Kasbär“. Tri dopravné pásy slúžia ako pomôcka pri výstupe, v rozprávkovom lese si malí lyžiari môžu vyskúšať prvé oblúky a mierne pokročilí sa už odvážia vkročiť aj na detskú pretekársku trať.

Na „vysokom severe“ Horného Rakúska

Lyžiarske stredisko Hochficht sa nachádza na Šumave, na „vysokom severe“ Horného Rakúska. Popri Alpách je to najväčšie lyžiarske stredisko v Rakúsku.

Muehlviertel. Foto: Oberoesterreich Tourismus, David Lugmayr
Muehlviertel. Foto: Oberoesterreich Tourismus, David Lugmayr

Rozprávkovo zasnežené obrovitánske stromy šumavských lesov lemujú zjazdovky vhodné na príjemný rodinný zjazd, ako aj športové zjazdovky Medzinárodnej lyžiarskej federácie (FIS), na ktorých sa konávajú aj súťaže v zjazdovom lyžovaní.

Najväčší dôraz sa tu kladie predovšetkým na služby a komfort pre rodiny. Dôkazom je detský svet pri dolnej stanici lanovky, kde rodičia z rodinnej kaviarne uvoľnene sledujú svoje ratolesti, a rozsiahla cvičná lúka pre začiatočníkov pri strednej stanici modernej 10-miestnej kabínkovej lanovky.

Lyžovačka na zjazdovkách svetového pohára

Lyžiarske stredisko Hinterstoder v regióne Pyhrn-Priel je jediným strediskom zimných športov v Rakúsku, kde sa konajú preteky svetového pohára.

Hinterstoder. Foto: Oberoesterreich Tourismus, David Lugmayr
Hinterstoder. Foto: Oberoesterreich Tourismus, David Lugmayr

Koncom februára 2020 nastane dlho očakávaná chvíľa, keď sa najlepší mužskí pretekári opäť zídu na trati svetového pohára Hannesa Trinkla, aby si zmerali sily v super G a obrovskom slalome. Pritom musia zdolať extrémne rôznorodú trať, ktorá ich vystaví náročnej skúške.

Ešte väčšou výzvou je táto trať pre športových rekreačných lyžiarov: na celkovej dĺžke 3,5 kilometra dosahuje trať v najstrmších častiach sklon až 60 percent.

Hinterstoder. Foto: Oberoesterreich Tourismus, David Lugmayr
Hinterstoder. Foto: Oberoesterreich Tourismus, David Lugmayr

Vrcholový bod lyžiarskeho strediska tu mimochodom označuje „2 000-ová lanovka“, ktorá vás vyvezie až do nadmorskej výšky 2 000 metrov. Strmé vrcholy horského pásma Totes Gebirge (Mŕtve hory) pokryté zasneženými pláňami na druhej strane doliny sú tu priam na dotyk.


Odtiaľto vedie do doliny panoramatická zjazdovka, z ktorej si lyžiari môžu vychutnávať tie najkrajšie výhľady na alpskú krajinu. Susedná lyžiarska oblasť Wurzeralm v obci Spital am Pyhrn v ničom nezaostáva.

Hinterstoder. Foto: Oberoesterreich Tourismus, David Lugmayr
Hinterstoder. Foto: Oberoesterreich Tourismus, David Lugmayr

Najprv sa najrýchlejšou pozemnou lanovkou v Európe možno vyviezť na zasnežené pastviny vo výške 1 400 metrov. Potom sa dá pokračovať na viac ako 1 800 metrov vysoký vrchol Frauenkar s úžasným výhľadom na okolité hory.

Skúsení lyžiari môžu pôžitok ešte znásobiť, keď si odtiaľto zvolia náročný panoramatický zjazd. A unaveným lýtkam po tomto výkone vždy príde vhod krátka zastávka v jednej z útulných horských chát na niektorej z pastvín.

Detský lyžiarsky kurz, Hinterstoder. Foto: Oberoesterreich Tourismus, David Lugmayr
Detský lyžiarsky kurz, Hinterstoder. Foto: Oberoesterreich Tourismus, David Lugmayr

K zimnej dovolenke v Hornom Rakúsku máme pre vás ešte niekoľko užitočných tipov.

Viac info nájdete na stránke www.hornerakusko.sk


Text a foto: Horné Rakúsko

1/1
Vaše reakcie
Zavrieť reklamu