Nechajte sa nahovoriť na zimné dobrodružstvá vo Vysokých Tatrách

Lezci vo Veľkej studenej doline, Vysoké Tatry, Slovensko.

Vychutnajte si tatranskú snehovú pokrývku priamo z turistického chodníku či lyžiarskeho svahu. Vetrom vyštípané červené líca a teplá polievka vo vysokohorskej chate, to vo Vysokých Tatrách vyčarí úsmev na každej tvári.

Aj vy ste už počuli, že Vysoké Tatry sú počas zimy, sezónnej zimnej uzávery, naozaj zatvorené? Pravda to veru nie je! I keď si vo vyšších polohách príroda a tatranské zvieratá užívajú vytúžený odpočinok, nižšie sú stále otvorené všetky vysokohorské chaty, okrem tej pod Rysmi.

Dvanásť útulných turistických cieľov s voňavým čajom, rezňom i parenou buchtou. Ak k tomu pridáme ďalšie tri plesá (Jamské, Batizovské a Biele), jeden vodopád (Skok), jeden štít (Predné Solisko) a magistrálu od Popradského plesa cez Horský hotel Sliezsky dom až po Skalnatú chatu pod Lomnickým štítom, zimná turistika je naozaj lákadlom s množstvom rozmanitých trás.

Čo je na tom však to najlepšie? Že i chodník, ktorý ste už počas leta prešli niekoľkokrát, v zime vyzerá celkom inak. Čarovne, ticho, bielo, a možno i trochu nebezpečne. Aj preto je zimná turistika trochu iná. Trochu väčšia výzva.  

Zimné Vysoké Tatry ponúkajú čarovné výhľady. Foto: Martin Maličký.

Nepreceňujte svoje sily a schopnosti 

Pred výstupom si overte počasie a nezabúdajte ani na vysokohorské poistenie, informovanie známych o svojej trase, teplé oblečenie, teplý nápoj a zimný výstroj, ako sú palice, turistické mačky, prípadne čakan alebo lavínový výstroj. 

Vyskúšajte netradičné zimné aktivity 

Že nič nové a všetky chodníky už máte prelezené počas leta aj zimy, vo fujavici i v daždi? Čo by ste povedali na lezenie v ľadoch so sprievodom horského vodcu? Len vo Veľkej a Malej Studenej doline sa nachádza až päť majestátnych ľadopádov s rozprávkovými názvami Slnečná zákruta, Ľadopád v Záhradkách, Uhoľné prázdniny, Veverkov ľadopád a Groszov ľadopád. Vystúpiť po prameni a zažiť neopakovateľné chvíle nebolo nikdy dostupnejšie. 

Skialpinista vo Vysokých Tatrách, Slovensko.
Foto: Martin Maličký.

Zimná turistika alebo lezenie v ľadoch však zďaleka nie sú všetko, čo sa vo Vysokých Tatrách dá počas zimy zažiť. Ešte sú tu Tatranský ľadový dóm a lanovky Solisko, Hrebienok, Skalnaté pleso, Lomnický štít. Vyskúšať si môžete aj snežnice, psie záprahy, curling či snowkiting. Dostupných je tiež niekoľko klzísk, bežkárskych trás i obľúbená sánkovačka.

Najväčším lákadlom a aktívnym relaxom na čistom tatranskom vzduchu je ale nepochybne lyžovanie. Či už sa vyberiete na južné svahy Predného Soliska, alebo uprednostníte stredisko s najdlhšou zjazdovkou a najvyššie položeným, najstrmším a najnáročnejším svahom v Lomnickom sedle, zážitok bude zaručený.  

Propagácia realizovaná s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky. 


Foto: Martin Maličký, Lenka Rusnáková

1/1
Zavrieť reklamu