Čo preferuje horský vodca? Skúsenosti klienta alebo úprimné zhodnotenie jeho schopností

27. februára 2021
Cez zimu sa na horách treba pohybovať s ohľadom na návštevný poriadok danej lokality.

Pre pohyb mimo vyznačených chodníkov by ste si mali zvoliť sprievod horského vodcu nielen preto, lebo vám to zákon prikazuje, ale v prvom rade preto, aby ste si jeho prítomnosťou zaistil svoju bezpečnosť, bezpečnosť ostatných návštevníkov, zážitok z hôr bez potreby náročného plánovania, učenia sa práce s horolezeckým výstrojom a sledovaním počasia.

O možnostiach pohybu v horách v zimnom období s ohľadom na svoju bezpečnosť, ochranu prírody a platnú legislatívu sme sa rozprávali s Robom Vrlákom, horským vodcom UIAGM (Union Internationale des Associations de Guides de Montagnes, celosvetová organizácia združujúca horských vodcov).

Každý horský vodca UIAGM musí prejsť náročným výberom a trojročným vzdelaním ukončeným skúškou spravidla vo francúzskom Chamonix pod dozorom medzinárodných skúšajúcich z francúzskej národnej školy alpinizmu a lyžovania ENSA. Následne sa stáva osobou oprávnenou na sprievod klientov na komerčných túrach v rámci všetkých svetových horstiev.

Začnime základnou otázkou. Aké možnosti pohybu v horách má verejnosť počas sezónnej uzávery chodníkov a ako sa tieto možnosti rozširujú, ak ide človek na túru s horským vodcom?

Od 1. novembra do 15. júna platí v slovenských horách sezónna uzávera vybraných turistických chodníkov, sediel a štítov. Jej dôvodom je najmä ochrana prírody a bezpečnosť návštevníkov.

Cez zimu sa na horách treba pohybovať s ohľadom na návštevný poriadok danej lokality.
Cez zimu sa na horách treba pohybovať s ohľadom na návštevný poriadok danej lokality.

Pre športovú verejnosť to však neznamená úplnú stopku, je však potrebné, či už peši alebo na lyžiach, pohybovať sa s ohľadom na návštevný poriadok vybranej lokality.

Počas zimnej uzávery, napríklad vo Vysokých Tatrách, môže laická verejnosť vykonávať pešiu alebo lyžiarsku turistiku po vysokohorské chaty, respektíve po otvorených značkovaných chodníkoch, prípadne na zjazdovkách, pričom skialpinistická sezóna sa tu končí už 15. apríla.

Na tieto aktivity sa nevyžaduje žiadne členstvo v alpskom klube, ako napríklad JAMES, OEAV, ČHS a podobne. S horským vodcom je však výber túr omnoho väčší. V rámci Slovenska sú horskí vodcovia v zmysle platného návštevného poriadku TANAP-u oprávnení viesť túry vo všetkých slovenských pohoriach (spravidla Vysoké, Západné, Nízke Tatry).

Klienti môžu mať vlastný výstroj alebo si ho môžu požičať.
Klienti môžu mať vlastný výstroj alebo si ho môžu požičať.

NAHVSR (Národná asociácia horských vodcov Slovenskej Republiky) definuje maximálne počty klientov na horského vodcu a tak isto na daný typ túry. Vodca ovláda bezpečný pohyb vo všetkých typoch horského terénu a je v plnom rozsahu zodpovedný za svojich klientov počas túry. Disponuje aj profesnou poistkou, pre niektoré krajiny až do výšky desať miliónov eur. Vždy musí mať pri sebe vodcovský preukaz s platnou známkou a mal by byť označený na oblečení logom UIAGM. Každé dva roky musí totiž prejsť preskúšaním, aby mu bolo členstvo predĺžené.

Z akých aktivít, ktoré skupina horských vodcov ponúka športovej verejnosti počas zimnej sezóny, si klient môže vybrať?

Počas zimnej sezóny (pokiaľ nie je Covid lockdown) ponúka naša spoločnosť Mountainia vysokohorské a horolezecké výstupy na niektorý zo štítov. Záujem je, samozrejme, o zimný Gerlach či Lomničák s mačkami a cepínmi, prípadne zimné výstupy na ďalšie tatranské štíty.

Ďalšou zaujímavou aktivitou bez lyží je mixové lezenie v tatranských stenách a lezenie ľadov, ktoré je tiež koncipované ako kurz, na ktorom ľudom vysvetľujeme úplné základy až po vylezenie prvých ľahších dĺžok v ľade. So skúsenejšími stálymi klientmi lezieme aj vážnejšie viacdĺžkové ľady.

V ponuke sú víkendové aj viacdňové skialpinistické programy.
V ponuke sú víkendové aj viacdňové skialpinistické programy.

S klientami trávime veľa času aj na lyžiach, pretože asi najobľúbenejšími zimnými aktivitami sú skialpinistické a lavínové kurzy na zdokonalenie samostatného pohybu v lavínovom teréne.

Najobľúbenejšie sú skialpinistické a lavínové kurzy.
Najobľúbenejšie sú skialpinistické a lavínové kurzy.

Organizujeme jednodňové, víkendové alebo viacdňové skialpinistické programy v slovenských horách a keď sa v druhej polovici zimy trochu „oteplí“, vyrážame aj do Álp. Ide buď o prechody z chaty na chatu, alebo lyžovanie v jednej či dvoch dolinách s návratom na tú istú chatu.

V ktorých slovenských pohoriach pracujete? V úvode si spomínal Vysoké Tatry, ale môže sa vás klient objednať napríklad na lyžiarsku túru aj do Západných Tatier?

Na Slovensku pôsobíme vo všetkých horstvách, kde sa lezie alebo skialpuje. Klient si môže objednať túru z existujúcej ponuky na webe www.mountainia.sk, zároveň si však môže objednať túru na mieru, napríklad kombinovaný výstup na Lomnický štít s lyžami a zjazd dolu do Tatranskej Lomnice. Prípadne si môže ľubovoľne vybrať pohorie a aktivitu, ktorú by tam chcel robiť. Po konzultácii každému radi pripravíme kompletný program aj na viac dní.

Aký výstroj či inú výbavu by mal klient mať, ak sa chce zúčastniť na zimnej túre? Ak nejakú časť výstroja nevlastní, dokážete mu ho aj požičať?

My rozlišujeme výstroj a výzbroj, ktoré závisia od typu túry. Každopádne na každej zimnej túre musí mať klient dobré technické vonkajšie oblečenie, funkčné spodné vrstvy a doplnky. Napríklad hardshell goretexovú bundu s kapucňou, ktorá je určená na nosenie aj na prilbu, softshell windstopperovú bundu a tiež technické vrchné nohavice. Vhodný je prípadne polartecový komplet a výhodou ľahká izolačná páperová bunda v batohu.

Funkčné spodné tričko aj nohavice sú dnes už samozrejmosťou. Nesmie chýbať čapica vhodná pod prilbu, šatka alebo „buffka“ a minimálne dvoje rukavice – tenšie a hrubšie, prípadne jedny páperové.

Ďalej sú potrebné slnečné okuliare, lyžiarske okuliare (často používané aj proti silnému vetru), krém na tvár a pery s UV faktorom aspoň 50, termoska s teplým sladkým čajom a, samozrejme, nejaká desiata, energetické tyčinky a podobne.

Netreba zabúdať na nabitú čelovku, osobné doklady a hotovosť na pivo po úspešnom zakončení túry☺. Všetko toto treba mať zbalené v horolezeckom batohu, ktorý musí mať úchyty na cepíny a v prípade skialpinistickej túry ideálne aj úchyt na lyže.

Klienti môžu mať vlastnú výstroj alebo si ju môžu požičať.
S horským vodcom je výber túr oveľa väčší.

Výzbroj tiež závisí od typu túry. Ak ide o horolezectvo a výstupy, je potrebné mať zimné horolezecké technické topánky. Mačky, sedačku, cepín a prilbu môže mať klient vlastné, ale sú k dispozícii aj na zapožičanie v cene túry.

Na ľadové lezenie musia byť mačky technicky vhodné do ľadu a cepíny tiež vhodné na lezenie vertikálneho ľadu. Túto výzbroj majú spravidla klienti vlastnú alebo ju požičiavame za poplatok.

Na skialpinistické túry sú potrebné lyže, viazanie, pásy, lyžiarky, haršajzne (mačky na lyže), paličky, prilba a nesmie chýbať kompletná lavínová výbava, teda vyhľadávač, sonda, lopata a prípadne lavínový batoh s airbagom. Skialpinistickú výzbroj vieme zabezpečiť na zapožičanie za poplatok.

Podmienkou túry je poistenie na zásah HZS.
Podmienkou túry je poistenie na zásah HZS.

Nevyhnutnou podmienkou je poistenie na zásah HZS, bez ktorého nie je možná účasť na žiadnej túre.

Aké znalosti o bezpečnosti, kondíciu, schopnosti a zručnosti by mal mať záujemca o vedenú túru na lyžiach alebo peši?

Znalosti, rovnako ako výstroj, sú závislé od túry. Respektíve naopak, výber túry závisí od znalostí a schopností klienta. Nevyhnutná je chuť vyraziť na túru a aspoň nejaká predošlá skúsenosť s danou aktivitou. Skúsenosti sú vždy výhodou, no v zásade nevyžadujeme žiadne konkrétne schopnosti. Dôležité je, aby nám klienti pravdivo a bez zveličovania povedali, čo majú za sebou a aké sú ich schopnosti s vybranou aktivitou. My im následne odporučíme túru z portfólia alebo zorganizujeme vhodnú túru na mieru.

Výber túry je závislý od skúseností s pohybom v teréne.
Výber túry je závislý od skúseností s pohybom v teréne.

Ak mám byť konkrétnejší, tak napríklad pred zimným výstupom na Gerlach by som odporučil mať zvládnutých viacero kondičných výstupov v horách ako prípravu.

Na skialpinistickú túru je potrebné vedieť lyžovať vo voľnom teréne a mať kondíciu aspoň na zvládnutie 600 výškových metrov prevýšenia za deň. Na lavínový kurz je potrebné vedieť lyžovať na zjazdovke označenej červenou farbou.

Nadviažme na význam rôznych skialpových a lavínových kurzov. Prečo ich absolvovať, čo ti to dá a aký majú význam pre verejnosť?

Lavíny prestavujú najväčšie nebezpečenstvo číhajúce v zime na horách. Či už idete liezť ľady, vystúpiť na nejaký štít alebo sa vyberiete na skialpinistickú túru, znalosť lavínovej problematiky, lavínová výbava a ovládanie postupu záchrany v prípade pádu lavíny sú veľmi dôležité.

Lavínové kurzy vám pomôžu vyhnúť sa lavíne a naučia vás čo robiť, ak lavína naozaj padne.
Lavínové kurzy vám pomôžu vyhnúť sa lavíne a naučia vás čo robiť, ak lavína naozaj padne.

Najlepšie je vedieť naplánovať túru a pohybovať sa v teréne s ohľadom na lavínovú situáciu, teda vedieť sa vyhnúť pádu lavíny. Ak nepomôže prevencia a dôjde k nehode, je potrebné vedieť konať. Žiadna horská služba totiž nebude na mieste pádu lavíny skôr ako za zhruba 30 minút. Zasypaný v lavíne má 90% šancu na prežitie, ak ho nájdu a vykopú do 15 minút. Následne táto šanca prudko klesá. Preto jedinú efektívnu záchranu môžu zorganizovať len tí ľudia, ktorí sú prítomní na mieste pádu lavíny a zostali mimo jej dosahu. Toto všetko sa vyučuje na skialpovo-lavínovom kurze. Jeho absolvovanie je vskutku minimum, čo môže človek urobiť, aby mohol v zime vyraziť s kamarátmi na túru a vedel pomôcť, ak je svedkom nehody.

Pre konkrétnejšiu predstavu čitateľa uveď konkrétny tip na najmenej náročný, stredne náročný a veľmi náročný výstup, prípadne skialpovú túru, ktoré ponúkate, respektíve ich klientom odporúčaš.

  • K jednej zo základných túr určite patrí výstup južným svahom na Patriu vo Vysokých Tatrách. Je to príjemná túra so sklonom okolo 30° s nenáročným lyžovaním dole. Problémom môže byť hmla a zlá viditeľnosť.
  • Stredne ťažká túra je napríklad skialpinistický výstup na vrchol Rysov. Táto túra si vyžaduje dobré znalosti a schopnosti skialpinizmu, lyžovania v strmších a exponovaných úsekoch.  Nechýba na nej práca s mačkami a cepínom.
  • Ťažká túra je výstup na Svišťový štít cez SOS stienku. Túra zahŕňa výstup dolinou, lezenie krátkych skalných úsekov s lyžami na batohu a mačkami na nohách s lanom a pohyb po exponovanom hrebeni na vrchol Svišťového štítu. Z vrcholu nasleduje lyžovanie strmých úsekov so sklonom do 40 °.

Moje najobľúbenejšie lokality v rámci Slovenska sú jednoznačne Vysoké Tatry, Západné Tatry a Roháče. Keď si vyberám túru sám pre seba, tieto miesta majú vždy prednosť. Všetko však závisí od podmienok a počasia.

Horský vodca UIAGM Robo Vrlák
Horský vodca UIAGM Robo Vrlák

Jedinečný zážitok z hôr

Výstupy na ikonické vrcholy tatranských či alpských štítov a mnohé iné zážitky spojené s lezením a skialpinizmom si môžete dohodnúť na stránke www.mountainia.sk.

Foto: Archív Mountainia

1/1
Zavrieť reklamu