18 stredísk v Alpách, kde je najväčšia pravdepodobnosť snehu

16. marca 2011

Aj keď údolia a nížiny sú už roztopené a ohlasuje sa v nich jar, v nasledujúcich strediskách ešte prekvitá zima. Nemecký magazín planet Snow zverejnil zoznam rezortov v Alpách, v ktorých je najväčšia pravdepodobnosť dobrej lyžovačky v týchto dňoch. Samozrejme nemôžu sa porovnávať s niektorými strediskami v Nórsku za polárnym kruhom, kde lyžovačka iba začína.

Aj keď údolia a nížiny sú už roztopené a ohlasuje sa v nich jar, v nasledujúcich strediskách ešte prekvitá zima. Nemecký magazín planet Snow zverejnil zoznam rezortov v Alpách, v ktorých je najväčšia pravdepodobnosť dobrej lyžovačky. Samozrejme sa nemôžu porovnávať s niektorými strediskami v Nórsku za polárnym kruhom, kde lyžovačka iba začína.

Strediská vybrali aj z jedného ďalšieho dôvodu. Na zjazdovkách býva umelého snehu veľa až do neskorej jari. Čo však môže byť lepšie ako čerstvý prírodný sneh? V týchto regiónoch je najväčšia šanca, že si zajazdíte v prašane.

Metodika?

Dôležitým kritériom pri výpočte bola nadmorská výška strediska. Miesta ako Davos alebo francúzske destinácie sú v nadmorskej výške viac ako 1500 metrov, Kühtai dokonca vyššie 2000 metrov. Ďalej je to počet zjazdoviek vo vysokej nadmorskej výške (napríklad Zermatt má 17 kilometrov vyššie ako 2200 metrov, alebo Alpe d’Huez 16 kilometrov vo výške 1800 metrov. To nie je všetko. Do výpočtu sa zahrnulo aj priemerné množstvo zrážok za minulý rok v tejto nadmorskej výške.

Najlepšie skončil švajčiarsky Zermatt

Rozhodne sa na prvej priečke umiestnil právom. Stredisko disponuje najdlhšou zjazdovkou vo Švajčiarsku, až 17 kilometrovou štrekou z Malého Matterhornu. V okolí sú prekrásne freeridové terény, turistika tu má viac ako 150 ročnú tradíciu. Kabína vás v Zermatte vyvezie až do skoro štyroch kilometrov.

Zermatt pôsobí na návštevníkov vábne. Nie je to obyčajná horská dedina, ale skoro gýčové alpské stredisko, ktorému dominuje majestátny Matterhorn. Do dedinky sa autom nedostanete, musíte ho odstaviť päť kilometrov pred ňou…

Infobox (Zermatt):

 • Sezóna: 365 dní v roku
 • Nadmorská výška: 1524-3899 m.n.m.
 • Dĺžka zjazdoviek: 313 km (114 km s umelým zasnežovaním), 69 modrých, 188 červených, 18 čiernych, 38 žltých
 • Vleky: 2xzubačka; 20xkabína; 24xsedačka; 17xvleky
 • Web: www.zermatt.ch

Tu je rebríček stredísk

(preklik smeruje na stránku strediska, Pokiaľ máte záujem, tam si nájdete ceny a ostatné info. Ktoré z týchto stredísk ste už navštívili a o ktorých ste v živote nepočuli?)

 1. Zermatt (Švajčiarsko)
 2. St. Anton am Arlberg (Rakúsko)
 3. Passo Tonale (Taliansko)
 4. Obertauern (Rakúsko)
 5. Ischgl/Samnaun Silvretta Arena (Rakúsko/Švajčiarsko)
 6. Tri údolia – Les Trois Vallées (Francúzsko)
 7. Livigno (Taliansko)
 8. La Plagne/Les Arcs (Francúzsko)
 9. Kühtai (Rakúsko)
 10. Alpe d’Huez (Francúzsko)
 11. Les Deux Alpes (Francúzsko)
 12. Davos-Klosters (Švajčiarsko)
 13. Štyri údolia – 4 Vallées (Švajčiarsko)
 14. Am Ortler (Taliansko)
 15. Warth-Schröcken (Rakúsko)
 16. Obergurgl/Hochgurgl(Rakúsko)
 17. Lech/Zürs (Rakúsko)
 18. Pitztal (Rakúsko)

Počasie

Minulý týždeň na Slovensku intenzívne pršalo. Čo to znamenalo pre vyššie spomenuté strediská? Vo väčšine spadlo 30 až 50 centimetrov prašanu. Ten zostal kvôli vysokej nadmorskej výške  a nízkym teplotám ľahký ako pierko. Nasledujúce dni až do konca týždňa by malo svietiť slniečko a kto sa do Álp vyberie zažije na záver sezóny najlepšiu lyžovačku v tomto roku!

[nggallery id=149]

1/1
Zavrieť reklamu