Čo robiť, aby vám nezmizli lyže
Je to nepríjemné keď si svoje odložené lyže nenájdete na svojom mieste, či už cez deň na svahu alebo v lyžiarni. Samozrejme najzaujímavejšie pre prípadných zlodejov sú drahšie a najnovšie modely lyží, preto vtedy treba byť zvlášť ostražitý. Ponúkame niekoľko tipov ako svoje lyže ochrániť pred krádežou.
Je to nepríjemné keď si svoje odložené lyže nenájdete na svojom mieste, či už cez deň na svahu alebo v lyžiarni. Samozrejme najzaujímavejšie pre prípadných zlodejov sú drahšie a najnovšie modely lyží, preto vtedy treba byť zvlášť ostražitý. Ponúkame niekoľko tipov ako svoje lyže ochrániť pred krádežou.
Lyže už ukradli aj Stenmarkovi
V roku 1974 sa v stredisku Jasná konali Majstrovstvá Európy Juniorov v zjazdovom lyžovaní. Jeden z pretekov museli organizátori odložiť. Dôvodom bola krádež lyží pretekárom, a medzi inými zmizli lyže aj legendárnemu slalomárovi Ingemarovi Stenmarkovi. Muselo sa čakať pokiaľ budú mať pretekári k dispozícii náhradné lyže. Ešte v ten deň sa jedny lyže našli v jednom z áut cestou na Ružomberok. A až po rokoch sa zistilo, že zvyšné lyže ostali ukryté pod snehom až do jari …
Čo odporúča polícia ?
V mnohých Rakúskych lyžiarskych strediskách nájdete letáky s týmito odporúčaniami polície:
– Pre odloženie lyží využívajte bezpečnostné zariadenia ako napríklad uzamykateľné úschovne lyží (lyžiarne) a uzamykateľné skrinky na lyžiarsku výstroj.
– Nenechávajte kľúče od uzamknutej výstroje bez dozoru.
– Všímajte si kto vstupuje do lyžiarní, zlodeji často vstupujú do týchto priestorov spolu s hotelovými hosťami, aby si obhliadli možnosti.
– Nenechávajte nikdy svoje lyže na snehu bez dozoru pred chatou.
– Majte svoju výstroj vždy na dohľad a nikdy bez dozoru.
– Pri odkladaní lyží na svahu oddeľte lyže a každú lyžu odložte samostatne na iné miesto. Zlodeji nebudú strácať čas, aby hľadali takto oddelené lyže.
– Zabezpečte svoj snowboard s oceľovým lankovým zámkom.
Pozor, pokus o falošné krádeže lyží je trestný čin.
Lyže odložené v aute a na aute
Špeciálnym prípadom sú lyže, ktoré prevážame autom. Odložené vnútri auta sú relatívne bezpečné, ale lákajú zlodejov, preto ich radšej aj v aute zakryte, aby ich nebolo zvonku vidieť.
Odložené v uzamykateľnom boxe sú relatívne najbezpečnejšie uložené, ale aj tak ich je istejšie pri dlhšom odložení na noc zobrať so sebou. Podobne krátkodobo bezpečné sú aj v uzamykateľnom držiaku na streche auta.
Pozor, ale na odparkované auto s magnetickými držiakmi, poskytujú síce pohodlie v podobe rýchlej montáže a demontáže, ale to isté pohodlie môžu poskytnúť aj prípadným zlodejom.
Čo robiť v prípade krádeže ?
Ak vám vašu výstroj ukradli, oznámte to polícii. Vaša poisťovňa bude následne požadovať od vás sériové alebo výrobné čísla výstroje a doklady o kúpe. Preto je vhodné zhotoviť si aj fotky svojej výstroje. A musíte byť samozrejme aj poistený.Väčšina poisťovní má poistenie krádeže lyží zahrnuté v rámci poistenia batožiny pri cestovnom poistení. V prípade domácej lyžovačky máte ešte aj možnosť krytia v rámci poistenia domácnosti, ale overte si to vždy v poistných podmienkach.
Kedy poisťovňa môže preplatiť ukradnuté lyže
Aby Vám poisťovňa ukradnuté lyže preplatila tak musíte splniť určité podmienky. Určite Vám nepreplatia lyže len tak odložené na svahu alebo na streche auta napr. v neuzamykateľnom magnetickom držiaku čiže v prípade ľahko prekonateľnej prekážky. Iný prípad sú lyže odložené v uzamknutom strešnom boxe, kde musí páchateľ použiť násilie a vylomenie zámku na odcudzenie lyží, v takom prípade by Vám poisťovňa mala lyže preplatiť, aj keď vždy to závisí od konkrétnych poistných podmienok. V prípade neuzamknutého strešného boxu platí to isté čo pri magnetických nezamykateľných držiakoch. V každom prípade, podmienkou úspešného poistného plnenia je aj včasné nahlásenie krádeže polícii. V prípade krádeže z lyžiarne v ubytovacom zariadení je zodpovedný správca ubytovania.
A jediné lyže, ktoré Vám nikdy neukradnú sú tie, ktoré si nekúpite.