Chybami na zjazdovke ohrozujete seba aj ostatných

28. decembra 2020
Exisport

Aby sme mali z jazdenia čo najväčší pôžitok, je potrebné niečo viac ako len nadšenie pre šport. Kľúčom k úspechu je správne zvládnutá technika jazdy.

Mnohé základné chyby, ktoré na svahu robíme, nás nielen spomaľujú v rozvoji, ale konfrontujú nás s ďalšími nepríjemnými situáciami. Množstvom zbytočných a nesprávnych pohybov si privodzujeme nadmernú únavu, ktorá zvyšuje riziko úrazu. Nezvládnutá technika nám tiež neposkytuje radosť z jazdy v širokom spektre podmienok.

Čo prináša zlepšenie techniky jazdy

Po zdokonalení sa nemusíme obmedzovať len na schádzanie miernych, dokonale upravených svahov. Zrazu si dokážeme vychutnať aj náročnejší strmší terén, bubny či iné svahové nerovnosti, každú kvalitu snehu aj za horšieho počasia. Eliminovaním zlozvykov teda dosiahneme aj zníženie strachu zo zdolania doteraz nezdolateľného. Naučíme sa, že tým správnym spôsobom sa dá veľmi jednoducho zísť terén, ktorého sme sa doteraz báli, pretože sme jazdili nesprávne.

Kde začať so zlepšovaním

Ak hovoríme o chybách a ich odstraňovaní, hovoríme predovšetkým o tých, ktoré bezprostredne súvisia s oblúkmi a jazdou na zjazdovkách.

V prvom rade by všetka snaha mala smerovať k zvládnutiu dvoch základných úloh – udržanie rovnováhy a zabezpečenie čo najpresnejšieho ovládania lyží z hľadiska smeru a rýchlosti jazdy. Tomu musia byť podriadené všetky činnosti každého lyžiara.

Pre ďalší rozvoj a tréning je to absolútne nevyhnutné, ak chceme robiť šport naozaj a nie iba povrchne a naoko. Nech sa už rozhodneme následne venovať ktorémukoľvek z mnohých štýlov jazdenia, akými sú napríklad freestyle, skialp, freeride či telemark, je potrebné najprv zvládnuť základnú techniku jazdy.

Ako na to

Mnohokrát si chyby, ktoré robíme, ani neuvedomujeme. Je to tým, že sa nevidíme a iba sa mylne domnievame, že nám to ide skvele.

Jednou z možností je zveriť sa do rúk odborníkom, pretože inštruktor vie zhodnotiť našu úroveň jazdy, analyzovať chyby a naučiť nás ich napraviť. Zapísať sa do lyžiarskej školy alebo na iný druh kurzu lyžovania nie je vôbec hanba. Už po krátkej lekcii dokážeme spraviť pokroky a ďalej môžeme aj sami pracovať na trénovaní toho, čo sme sa naučili.

Svoje chyby vieme tiež jednoduchšie odhaliť, ak sa necháme natočiť druhou osobou a následne si záznam z jazdy prezrieme. Analýza a náprava však ostáva iba na nás s našou malou pomocou na nasledujúcich stranách.

5 pravidiel bezpečnej jazdy na lyžiach

1 Držte správny základný postoj

Máte niekedy pri lyžovaní pocit, že nemôžete zatočiť? Dôvodom je najpravdepodobnejšie nesprávna poloha ťažiska tela. Ak si príliš „sadáte“, prenášate tým hmotnosť tela mimo stred lyže, a preto strácate schopnosť lyžu ovládať. Korekcia tohto postoja nespočíva iba v umiestení rúk dopredu, treba posunúť panvu nad lyžiarky.

TIP: Ak cítite tlak nohy v lyžiarke na lýtkach, ste príliš zaklonení. Narovnajte si telo, no kolená nechajte mierne pokrčené.

2 Pozerajte sa tam, kam chcete ísť

Máte ťažkosti pri prechádzaní z oblúka do oblúka? Dôvodom je najpravdepodobnejšie zlé vytočenie hornej polovice tela. V prípade, že máte ramená a trup otočené hore svahom, sťažujete si tak plynulý prechod do nasledujúceho oblúka. Počas celej jazdy by mala byť horná polovica tela nasmerovaná dole svahom. Tým si nielen zjednodušíte nasadenie nového oblúka, ale aj získate lepší prehľad o dianí na zjazdovke pod vami.

TIP: V lyžovaní platí: kam sa pozeráte, tam prirodzene smeruje aj vaše telo.

3 Sústreďte sa na polohu kolien

Učili ste sa voľakedy lyžovať s kolenami spolu? V prípade, že ste si zadovážili carvingové lyže, na túto techniku zabudnite. Carvingové vykrojenie (rádius) vám uľahčuje samotné lyžovanie a oproti „klasickým“ lyžiam vynaložíte na oblúk menej námahy. Naučte sa stáť v takom postoji, že držíte kolená na šírku ramien. Keď sa lyža v oblúku nakloní, postoj na šírku ramien nám poskytne lepšiu stabilitu a kontrolu oblúku pomocou toho, ako veľmi na lyžu zatlačíme. Pomocou miery natočenia špičiek lyží smerom hore svahom korigujete svoju rýchlosť.

TIP: Skúste si dať jednu jazdu na miernom svahu bez palíc, s oboma päsťami medzi kolenami. Nedovoľte spodnému kolenu dostať sa za úroveň horného. Sústreďte sa na rovnakú prácu oboch kolien a zatáčajte len miernym náklonom tela a jemným prenášaním hmotnosti zľava doprava.

4 Neohrozujte ostatných paličkami

Snažíte sa napodobňovať zjazdovú techniku jazdy profesionálov „vo vajci“? Nerobte to! Pravdepodobne pri tom skončíte v nesprávnom zjazdovom postoji s palicami trčiacimi do strán. Tie ohrozujú ostatných lyžiarov na preplnených zjazdovkách. Ak aj máte svoju jazdu pod kontrolou, lyžiar za vami ju pod kontrolou mať nemusí. Jeho stret s vami v tomto postoji nedopadne dobre.

TIP: Špicaté konce palíc by mali za každých okolností smerovať nadol. Ak naozaj túžite „zjazdovať“, poproste skúseného inštruktora, aby vás naučil správny zjazdový postoj. Aj potom ho však využijete len pri jazdení v bránach, na ktoré je tento postoj určený, alebo na úplne prázdnej zjazdovke.

5 Udržte si balans

Máte problém s udržaním rovnováhy v oblúku pri vyššej rýchlosti? Stojte oboma nohami pevne na zemi. Rozložte 60 % hmotnosti na spodnú lyžu a 40 % na hornú a nie naopak. Vtedy získate dobrý balans aj vo vyššej rýchlosti, pretože postojom na dvoch nohách zaťažíte obe lyže. Príliš veľké predsúvanie hornej lyže vás núti na ňu prenášať ťarchu a tým sa o balans ľahko pripravíte.

TIP: Správny postoj dosiahnete tým, že horná lyža bude len mierne predsunutá oproti spodnej. Väčšie predsunutie spôsobí, že spodnú lyžu budete za sebou iba „ťahať“ a nebudete mať nad ňou kontrolu.

Lyžiarska výbava pre dámy

Lyže

Dámske carvingové lyže Blizzard Elevate
Dámske carvingové lyže Blizzard Elevate

Carvingové lyže určené pre športové lyžiarky, ktoré obľubujú jazdu strednou rýchlosťou. Majú IQ suspension kompozitovú konštrukciu a dvojité sklolaminátové zosilnenie. Vykrojenie 121/77/103 mm, pri
dĺžke 153 cm je rádius 12 m a pri 160 cm je rádius 13 m.

Lyžiarky

Dámske lyžiarky Tecnica
Dámske lyžiarky Tecnica

Dámske lyžiarky značky v štýlovom bielom vyhotovení. Zapínajú sa na štyri spony a nechýba ani pás na suchý zips. Veľkosť 235 až 270.

Paličky

Dámske lyžiarske palice Blizzard
Dámske lyžiarske palice Blizzard

Dámske hliníkové lyžiarske palice sú pevné a odolné. Majú ergonomicky tvarovanú rukoväť a zaujmú moderným dizajnom v bielo-modrom vyhotovení.

Prilba

Dámska lyžiarska prilba so štítom Blizzard
Dámska lyžiarska prilba so štítom Blizzard

Model Double Visor v bielej farbe poskytuje užívateľovi komfort a maximálnu bezpečnosť. Konštrukcia je ľahká a zároveň pevná, odolná. Kategória filtra v zorníku: CAT 2.

Bunda

Dámska lyžiarska bunda Blizzard
Dámska lyžiarska bunda Blizzard

Bunda v mestskom dizajne určená na rôzne športové aktivity, ale aj do mesta. Komfortný ľahký odolný 4-way stretch materiál s membránou DRIPEX a DWR vodoodpudivou úpravou vás ochráni pred chladom,
mrazom aj snehom.

Lyžiarske nohavice

Dámske lyžiarske nohavice Blizzard
Dámske lyžiarske nohavice Blizzard

Lyžiarske nohavice pre dámy majú povrchovú vodoodolnú úpravu a tiež vysokú priedušnosť. ergonomický strih poskytuje široký rozsah pohybu. Výborná voľba na zimné športové a outdoorové aktivity.

Čiapka

Zimná čiapka Ziener
Zimná čiapka Ziener

Teplá čiapka skvele doplní zimný outfit. Je určená na bežné nosenie, má pletený vzor a je zdobená brmbolcom z umelej kožušinky.

Rukavice

Dámske lyžiarske rukavice Ziener Kyrena
Dámske lyžiarske rukavice Ziener Kyrena

Strih týchto zimných rukavíc je ergonomicky prispôsobený prirodzenému tvaru ruky a ponúka vysoký komfort pri nosení. Užšia manžeta umožňuje nosenie rukavíc pod bundou. Rukavice pre dámy sú ideálne na lyžovanie, snowboarding a outdoorové aktivity v zimnom období.

Lyžiarska výbava pre pánov

Lyže

Carvingové lyže Blizzard Elevate
Carvingové lyže Blizzard Elevate

Konštrukcia 75 % Sidewall je používaná prevažne pre športové modely lyží, ktoré vyhovujú lyžiarom preferujúcim jazdu v stredných rýchlostiach.

Vykrojenie 121-71-104 mm, rádius 13 m (160 cm), 13,5 m (166 cm), 14,5 m (172 cm) a 15,5 m (178 cm).

Lyžiarky

Lyžiarky Tecnica
Lyžiarky Tecnica

Lyžiarky majú zapínanie na štyri micro ALU klipsne a pás na suchý zips. Vnútorná topánka Comfort Celliant poskytuje maximálne pohodlie pri lyžovaní. Veľkosti 265 až 300.

Paličky

Lyžiarske palice Blizzard
Lyžiarske palice Blizzard

Pevné a odolné hliníkové paličky majú ergonomicky tvarovanú rukoväť a remienok z odolného materiálu.

Prilba

Lyžiarska prilba so štítom Blizzard
Lyžiarska prilba so štítom Blizzard

Lyžiarska prilba so štítom nahrádza lyžiarske okuliare. Štít jednoducho sklopíte a lyžujete. Ideálne aj pre nositeľov dioptrických okuliarov. Zorník farby smoke má zrkadlovú úpravu a kategóriu filtra CAT 2.

Bunda

Pánska lyžiarska bunda Blizzard
Pánska lyžiarska bunda Blizzard

Nepremokavá vetrovka má odnímateľnú kapucňu, snežný pás a podlepené švy. Na svahu oceníte aj ventiláciu v podpazuší, vrecká na lyžiarske okuliare a skipass. Je určená na lyžovanie, snowboarding a iné zimné outdoorové aktivity.

Lyžiarske nohavice

Pánske lyžiarske nohavice Blizzard
Pánske lyžiarske nohavice Blizzard

Lyžiarske nohavice majú nastaviteľný pás, traky, manžetu proti snehu s elastickou vsadkou a podlepené švy. Ergonomický strih ponúka voľnosť pohybu. Nohavice sú určené na zimné športové aktivity ako lyžovanie alebo
snowboarding.

Čiapka

Zimná čiapka Ziener
Zimná čiapka Ziener

Zimná čiapka je vyrobená z materiálu príjemného na dotyk s obsahom alpaky. Podšívka Schoeller Polycolon® účinne odvádza vlhkosť od pokožky.

Rukavice

Lyžiarske rukavice Ziener
Lyžiarske rukavice Ziener

Kožené lyžiarske rukavice majú dobrú priľnavosť na lyžiarske palice. Neoprénová manžeta na zápästí slúži na pohodlné nosenie pod rukávom
bundy. Membrána ZIENER AQUASHIELD® so svojimi nepremokavými a vetruvzdornými vlastnosťami zaisťuje optimálnu klímu počas nosenia.

Text: Valéria N.
Foto: Isifa/Shutterstock

1/1
Zavrieť reklamu