Ako si skutočne užiť rodinnú lyžovačku?

Vyraziť na rodinnú lyžovačku znie ako celkom fajn nápad – pobyt v horách, spoločne strávený čas na svahu, večerný relax pri ohni praskajúcom v kozube… Lenže v snahe o to, aby si ju užil každý, sa môže rodinná lyžovačka razom zmeniť na logistickú nočnú moru.

Hlavným cieľom spoločnej rodinnej lyžovačky je, ako inak, lyžovanie. A práve pri ňom sa často začínajú komplikácie. Nie všetci členovia rodiny sa totiž vydržia lyžovať celý deň, prípadne sa nedokážu lyžovať rovnako dobre a niektorí dokonca nemusia lyže vôbec. Kým si teda lyžiarsky pobyt zarezervujete, pozrite si zopár tipov, s pomocou ktorých zaručene prežijete zimnú dovolenku podľa svojich predstáv.

1. Nastavte si očakávania

Kým deti nevyrastú a nezlepšia sa, môže sa stať, že mnohí zarytí lyžiari si lyžovanie na dovolenke neužijú, pretože budú iba pluhovať s deťmi na rodinnej zjazdovke a párkrát sa spustia po modrej. Iní sa to pokúšajú riešiť tak, že menšie dieťa nosia v nosiči na chrbte a väčšie majú vpredu na lyžiarskom popruhu, aby im na náročnejších zjazdovkách neušlo.

Odhliadnuc od toho, že takéto ruksaky s nosičom a vodiace popruhy nie sú veľmi bezpečné (v niektorých lyžiarskych strediskách dokonca zakázané), sa zmysel takejto aktivity hľadá len ťažko. Kto si ju užíva? Dieťa na vôdzke veľmi nie, dieťa v ruksaku asi tiež nie a rodič teda rozhodne nie. Predtým, než si lyžiarsky pobyt objednáte, sadnite si s partnerom a porozprávajte sa o tom, ako si vašu dovolenku predstavujete vy a čo by mala priniesť deťom.

Ak si chcete naozaj a dosýta užiť zjazdy v prašane či na zjazdovke, rozhodnite sa vopred, ako sa to dá čo najlepšie zariadiť, aby ste sa nepohádali priamo na svahu. A ak má byť účelom dovolenky naučiť vaše deti lyžovať sa, tak existujú lepšie a účinnejšie spôsoby, než ich vystrašené pridržiavať na popruhu.

2. Rozdeľuj a panuj

Pravdou je, že v mnohých strediskách majú najmenšie deti lanovku zadarmo a keď ich zoberiete na kopec so sebou, užijete si čerstvý horský vzduch, zasvätíte ich do tajov jedného z vašich obľúbených športov a ušetríte peniaze za inštruktorov lyžovania. Pre rodičov však môže byť lepšie držať sa hesla Rozdeľuj a panuj.

Podľa toho, aký skipas máte, môže byť ekonomicky výhodné, keď jeden z vás pôjde na svah dopoludnia a druhý popoludní, zatiaľ čo ten prvý dohliadne na deti. Alebo sa môžete striedať po dni. Ak sa vystriedate v strede dňa, prekvapí vás, o koľko skôr sa prvému podarí vyraziť na svah a o koľko dlhšie oproti bežnej rodinnej lyžovačke si zajazdí druhý. Deti nebudú počas jazdenia „zavadzať“ a obaja rodičia si môžu skutočne dobre zalyžovať.

3. Zapíšte deti do lyžiarskej školy

Ak sú vaše deti už dosť veľké, lyžiarska škôlka alebo škola stoja za to. Možno si teraz poviete, že to je drahé, ale čím viac lyžiarskych lekcií vaše deti absolvujú, tým skôr budú schopné pridať sa k vám aj na náročnejších červených tratiach, kde chcete jazdiť vy. Keď vám potom na svahu predvedú prvé oblúky, bude jasné, že táto investícia sa oplatila.

Dobrí inštruktori lyžovania vedia, ako pracovať s deťmi a výuka je v lyžiarskej škole prispôsobená detskému tempu, ktoré sa môže rodičom, čo si chcú iba vyraziť na svah a vyrezať zopár oblúkov, zdať bolestivo pomalé. V lyžiarskej škôlke si animátori a inštruktori medzi zábavnými aktivitami a „nezmyselne“ dlhými obednými prestávkami vždy nájdu spôsob, ako deti motivovať na výuku a vy nevyjdete z údivu nad tým, akou rýchlosťou vaše dieťa napreduje.

Ak sa chystáte na dlhšiu dovolenku, skúste nájsť lyžiarsku školu, v ktorej výučba trvá niekoľko dní, aby sa vaše dieťa počas nej mohlo znovu stretnúť s tými istými deťmi. Doobeda môže byť dieťa s inštruktorom a poobede s vami na svahu.

1/3
Zavrieť reklamu