Tento kvíz vás naučí, ako sa správať na svahu
Otestujte sa, či poznáte a dodržiavate zásady správneho jazdenia na svahu. Toto by mal vedieť každý správny lyžiar a snowboardista.
Čo treba skontrolovať pred vstupom na svah?
Pred vstupom na svah si skontrolujte nastavenie viazania, celkoví stav a funkčnosť. Ak sa vám niečo neyzdá navštívte odborný servis.
Čo sa vám určite hodí na svah?
Majte so sebou dobré lyžiarske okuliare, ktoré sa nehmlia, teplé rukavice, nepremokavé oblečenie, prilbu a chránič chrbtice.
Čo je potrebné mať vo veľkom lyžiarskom stredisku?
Ak sa nachádzate vo veľkom stredisku, je dobré pred lyžovačkou navštíviť infocentrum. Zoberte si tam mapu zjazdoviek a vložte si do mobilu potrebné telefónne číslo, kde môžete zavolať pomoc v prípade nehody.
Ako sa zahriať pred jazdou na svahu?
Pred prvou jazdou si aspoň niekoľko minút zahrievajte celé telo rozcvičkou. Zahriatie v podobe alkoholu na svah nepatrí!!!
Kde zastavovať na svahu?
Pri zastavovaní (oddychu) na svahu treba ísť na viditeľné miesto na kraji zjazdovky a pred horizont. Pri opätovnom štarte si treba skontrolovať svah nad sebou, aby sme niekomu neskrížili jazdu.
Čo si treba všímať na svahu?
Lyžujte sa na vyznačených zjazdovkách. Rešpektujte každé značenie na svahu, no najmä tam, kde sa zjazdovky krížia a je preto potrebné spomaliť.
Ako jazdiť na svahu?
Periférne sledujte aj iných lyžiarov a dostatočne vopred odhadujte situáciu, vyhodnocujte ju tak, aby nedošlo ku zrážke s iným lyžiarom.
Ako obiehať na svahu?
Pri predbiehaní iných lyžiarov je dôležité dodržiavať dostatočnú vzdialenosť.
Na svahu sme povinný...
Pri úrazoch je každý lyžiar povinný poskytnúť prvú pomoc a oznámiť to Horskej záchrannej službe či správcovi trate.
Kedy môžme vstupovať na lyžiarske trate.
Pred začatím a po skončení prevádzky dopravných zariadení je vstup na trate zakázaný, hrozí nebezpečenstvo úrazu.
Na čo si dať pozor pri bicyklovaní v zime?
Foto: Shutterstock