Freeridové legendy – Shane; Seth; Guerlain; Wendy

28. decembra 2009

Po úvode do freeridu od Katky Lehockej si v tejto časti prečítate o osobnostiach, ktoré tvorili tento šport a pomohli mu zrodiť sa do dnešnej podoby. Táto časť vznikla tiež v rámci diplomovej práce z FTVŠ na tému freeride. Jej jednotlivé časti budeme uverejňovať na Snowmagazíne až do začiatku Snowmagazin freeridového kempu na Kamennej chate pod Chopkom v termíne 11.-14. marec.

Po úvode do freeridu od Katky Lehockej si v tejto časti prečítate o osobnostiach, ktoré tvorili tento šport a pomohli mu zrodiť sa do dnešnej podoby. Táto časť vznikla tiež v rámci diplomovej práce z FTVŠ na tému freeride. Jej jednotlivé časti budeme uverejňovať na Snowmagazíne až do začiatku Snowmagazin freeridového kempu na Kamennej chate pod Chopkom v termíne 11.-14. marec. (viac informácii o kempe získate, keď si kliknete na banner nižšie)

Profesionálnymi freeridermi sa stávajú najmä lyžiari, ktorí v mladom veku pretekali v zjazdových disciplínach. Ešte pred pár rokmi takíto jazdci nemali vo freeridingu konkurenciu. Dnes nastupuje nová freeskiingová generácia, mladých agresívnych lyžiarov, ktorí jazdia s maximálnym nasadením bez veľkého rozmýšľania. Predstavíme si freeridingové legendy, ktoré ovplyvnili vývoj tohto extrémneho športu.

Shane McConkey

Narodil sa v roku 1969 v Californii, USA. Stal sa ozajstnou legendou freeskiingu. Shane zahynul pri basejumpingu v talianskych dolomitoch 26. marca 2009. Lyžovaniu sa venoval 35 rokov, pričom 10 rokov bol proriderom firmy K2. V mladosti sa aktívne venoval skokom na lyžiach. Počas jeho kariéry proridera bol každý rok medzi najlepšími v rebríčku úspešnosti podľa uznávaných lyžiarskych magazínov Powder magazine a Skiing magazine.

Jeho jazdy a skoky môžeme sledovať vo všetkých dieloch Ski Movies, čo je kultová séria lyžiarskych filmov. Spoločne s firmou Volant vyvinul svoj špeciálny promodel s názvom Spatula, rozmery lyže sú: 120- 125- 115 mm (špička- stred- pätka) a dĺžka 186cm. Shane MCconkey je spoluzakladateľom IFSA (medzinárodnej asociácie freeskiingu), ktorej do roku 2001 predsedal.

Guerlain Chicherit

Narodil sa v roku 1978 v Paríži, Francúzko. Venoval sa akrobatickému lyžovaniu, jazde v bubnoch a bol členom Francúzkeho národného lyžiarskeho tímu. Guerlain je všestranný športovec, od roku 1999 sa plne venuje freeridingu. Odvtedy vyhral niekoľko významných pretekov a natočil veľa filmov. Je proriderom firmy Dynastar a má prezývku „Maestro“. On sám o sebe tvrdí, že je najlepším freeskierom na svete. Disciplína Big moutain je podľa neho veľká show, ktorá znamená jazdiť na doraz, riskovať a robiť veci, ktoré pred vami ešte nikto neurobil.
Úspechy:
• Celkovo druhý, IFSA World Tour 3 preteky, 2003-2004
• 1.miesto ,Alaska World Free Skiing Championship, 2001-2002
• 1.miesto USA SNOWBIRD, 2001-2002
• 1.miesto, France LES ARCS, 2001-2002
• 1.miesto, New Zeland RIP CURL HELLI CHALLENGE, 2001-200
• 1.miesto, France Bouygues Telecom Free Ride Tour, 1999-2000

Seth Morrison (Rozhovor so Sethom sme pripravili na január)

Narodil sa v roku 1973 v Kentucky, USA. Je to svetoznámy freeskier, ktorý účinkuje vo viac ako desiatich úspešných lyžiarskych filmoch. V detstve pretekal v zjazdových disciplínach a neskôr v Skier Crosse. V 90 – tych rokoch sa naplno začal venovať freeskiingu. Seth Morrison je freerider, ktorý prvý vniesol do freeridingu prvky freestylu. Práve on je ten, kto určuje trend tohto stále viac populárneho športu a posúva jeho hranice. V rokoch 1996 až 1998 prekonal množstvo zranení a tiež nehodu helikoptéry, pri ktorej zahynula celá posádka okrem neho. Prežil aj veľa lavín a kilometre takmer kolmých stien na aliašskych kopcoch. Je proriderom a členom K2 Factory teamu.

Úspechy:
• Účasť na U.S. Extreme Freeskiing Championships, 2000-2001
• 9.miesto, Canadian Freeskiing Championships, Whistler/Blackcomb, 1998
• 2.miesto, U.S. National Extremes, 1991

Wendy Fisher

Narodila sa v Californii, USA, v rokoch 1984 až 1994 sa venovala profesionálnej kariére v zjazdovom lyžovaní a patrila do amerického národného tímu. V roku 1992 sa zúčastnila olympijských hier. Po tom ako v polovici 90 – tých rokov opustila národný tím a sa začala venovať extrémnemu lyžovaniu a freeridingu. Podľa Powder magazine 2006 je medzi 35 lyžiarmi, ktorí najviac ovplyvnili freeriding na svete za posledných 35 rokov.
Úspechy:
• 1.miesto, US Extreme Freeskiing Championships, Crested Butte 2005
• Celková víťazka, World Cup of Extreme Free Skiing, 1998
• 1.miesto, South American Extreme Skiing Championships, Las Lenas 1997
• 1.miesto, World Extreme Skiing Championships, Valdez, AK, 1997
• 1.miesto, All Mountain Extreme Championships, Squaw Valley, CA, 1996

Medzi ďalšie známe freeridingové osobnosti patria: Glen Plake (USA)- patrí medzi najväčších propagátorov freeskiingu, Hugo Harrisson (CAN) – trojnásobný víťaz IFSA World Tour, Chris Davenport (USA) – dvojnásobný majster sveta IFSA a od roku 2001 predseda IFSA, Dean Cummings (USA), Jeremy Nobis (USA), Kaj Zachrisson (SWE) – švédska freeridingová legenda, Sverre Liliequist (SWE) víťaz Red Bull Snowthrill of Chamonix, Stian Hagen (NOR), Bruno Compagnet (FRA), Arno Adam (FRA). Ženy freeriderky: Jamie Burge (USA), Francine Moellion (FRA), Anne Catteline (FRA), Jen Ashton (CAN).
Svetovému freeridingu dominujú najmä Američania, Francúzi, Kanaďania, Švédi a Nóri. Sem tam sa objavia aj jazdci z iných krajín. Napríklad Čech Robin Kaleta a Slováci Michal Oško, Paľo Haasz, Michal Selecký. Medzi elitu freeridu patrí aj redakcia Snow magazínu 🙂

Prečítajte si tiež súvisiace články:
Ponúkame vám školu lyžovania v prašane. Naučte sa základné triky, ako sa poradiť s prašanom.

Aké lyže sa hodia do prašanu? Aké viazanie na ne namontovať?

Inšpirujte sa niekoľkými freerajdovými videami.

Ako to vyzerá v Mekke freeridingu? Prečítajte si sériu článkov o Whistleri.

1/1
Zavrieť reklamu