Ako si nájsť prácu lyžiarskeho inštruktora počas leta v Austrálii?

18. apríla 2011

Volám sa Zuzana Palásthy a spolu s mojim manželom Peťom by sme vám chceli porozprávať o práci inštruktora v Austrálii. Na Slovensku pôsobíme ako aktívni lektori v Slovenskej Asociácii Profesionálnych Učiteľov Lyžovania a snowboardingu (SAPUL), ja ako snowboardový lektor a Peťo ako lyžiarsky lektor.

Volám sa Zuzana Palásthy a spolu s mojim manželom Peťom by sme vám chceli porozprávať o práci inštruktora v Austrálii. Na Slovensku pôsobíme ako aktívni lektori v Slovenskej Asociácii Profesionálnych Učiteľov Lyžovania a snowboardingu (Sapul), ja ako snowboardový lektor a Peťo ako lyžiarsky lektor.

Do austrálskeho strediska Thredbo chodíme už štyri roky a ešte sa tam pár krát chceme určite vrátiť. Dúfame, že vám tieto naše informácie pomôžu pri rozhodovaní sa a spríjemnia vám pobyt v zahraničí. Všetky informácie poskytujeme z vlastných skúseností, ale treba sledovať aj oficiálne webové stránky, lebo požiadavky sa môžu kedykoľvek zmeniť. Každopádne dúfame, že získate hlavne motiváciu k ďalšiemu rozvoju vášho talentu, a že lyžovanie a snowboarding nezostane len vašim hobby.

Päť väčších stredísk

Austrália je kontinent umiestnený na južnej hemisfére Zeme. Ročné obdobia tam nastanú presne opačne ako na severnej hemisfére, čiže aj u nás. Tento fakt nám inštruktorom umožňuje venovať sa svojmu povolaniu aspoň dve sezóny počas roka. Zimná sezóna sa v Austrálii začína začiatkom júna a končí posledným októbrovým predĺženým víkendom. Top sezónu tvoria prvé tri júlové týždne, kedy majú školopovinné deti prázdniny. V Austrálii je päť väčších stredísk – Thredbo (NSW), Perisher (NSW), Mt Hotham (Victoria), Mt Buller (Victoria) a Falls Creek (Victoria), ktoré sa rozlohou podobajú nášmu stredisku v Nízkych Tatrách – Jasnej. Ostatných menších stredísk je cca 13 a nachádzajú sa prevažne v juhovýchodnej časti Austrálie a v Tasmánii.

Ako občania Slovenskej Republiky potrebujeme mať na prácu v Austrálii pracovné víza. Jedným druhom sú tzv. Temporary resident visa, ktoré sa dostávajú veľmi ťažko a je tam dlhá vybavovacia doba (min 6 mesiacov), ale ich výhodou je, že môžete pracovať kdekoľvek, na akejkoľvek pozícii a dostanete ich zvyčajne na dlhé obdobie. Druhým typom sú tzv. Sponsorship visa. Tieto dostanete výlučne na jeden druh pracovnej činnosti, pre konkrétneho zamestnávateľa a v konkrétnej lokalite. Tento zamesntávateľ vám však garantuje prácu na určité obdobie. Víza sa dajú získať oveľa rýchlejšie, ale trvajú vám vo väčšine prípadov len na obdobie vášho kontraktu so zamestnávateľom. Ak chcete aj potom ostať v krajine a napr. cestovať, musíte si vybaviť turistické víza.

Ako sa dostať k sponzorským vízam?

V prvom rade je potrebné si prezrieť stediská a vybrať si jedno, v ktorom by ste chceli pracovať. Internetové stránky obsahujú množstvo informácií, fotiek, videí a odporúčaní, takže je z čoho vyberať. Ďalším krokom je osloviť vybranú školu. Najlepšie hneď pripojiť aj životopis s fotkou a spomenúť, že by ste potrebovali sponzorské víza. Každá škola má iné požiadavky, ale v globále by sme tieto požiadavky mohli zhrnúť na minimálne 3 roky (sezóny) skúseností ako lyžiarskeho alebo snowboardového inštruktora a licenciu minimálne s úrovňou B, resp. II. kvalifikačného stupňa, či už lyžiarskou alebo snowboardovou, od asociácie, ktorá je členom ISIA.

[nggallery id=152]

V Slovenskej Republike je takouto asociáciou SAPUL (www.sapul.sk). Samozrejme znalosť anglického jazyka je nevyhnutnosťou. No a ako ďalšie vlastnosti, ktoré by mali byť pre inštruktora bežné, by sme mohli spomenúť komunikatívnosť, dochvíľnosť, príjemné vystupovanie a flexibilita. Z vlastných skúseností však musím povedať, že ako lyžiarsky inštruktor skôr dostanete aj prácu aj víza. Snowboardových inštruktorov je pomerne málo a aj tí musia zväčša učiť lyže. Čo je však obrovskou výhodou austrálskych stredísk je možnosť špecializácie. Pokiaľ máte vynikajúce skúsenosti a znalosti v konkrétnej oblasti (pretekanie, freestyle, detská výuka), určite ich spomente vo vašom motivačnom liste pre školu.

Víza získate cez internet

Austrálske školy majú rôzne programy podľa špecializácie, do ktorých by vás mohli obsadiť. Ak sa teda vy rozhodnete pre nejakú školu a následne sa škola rozhodne pre vás, nastáva dlhá komunikácia medzi vami, školou a austrálskou vládou ohľadom víz. Inštrukcie sú vždy presné a zrozumiteľné, o víza sa dá požiadať a aj ich zaplatiť cez internet. Nemusíte navštíviť žiadnu ambasádu, víza sú elektronické, naviazané na váš pas. Ten musí mať platnosť minimálne šesť mesiacov od vstupu do krajiny. Proces schvaľovania víz je obvykle zdĺhavý a často dostanete potvrdenie len pár týždňov pred odletom. Odporúčame prvýkrát si na víza počkať a až potom zakúpiť letenku. Niektoré školy ponúkajú prefinancovanie časti nákladov na letenku.

Ďalšia z vecí, ktorú vám škola vie zabezpečiť je ubytovanie, ktoré si ale samozrejme hradíte vy. Dopravu do strediska si tiež musíte zabezpečiť sami, to ale nebýva problém, vzhľadom na to, že všetci inštruktori sa tam musia dopraviť a určite veľa z nich bude mať voľné miesto v aute. Výstroj si samozrejme treba priniesť vlastnú, alebo kúpiť na mieste. Na vybavenie všetkých formalít je potrebné mať aj účet v banke. To si doporučujeme zistiť vopred, aké pobočky sú v mieste vášho ubytovania, lebo v týchto oblastiach je hustota zaľudnenia veľmi malá a služby nie sú dostupné tak ako u nás. Treba sa teda vyvarovať nesprávnemu výberu banky, aby ste do pobočky nemuseli chodiť 60 km.

Pravá zima sa začína až v auguste

Hneď po príchode do Austrálie je potrebné vybaviť si tzv. TFN (Tax File Number) – je to niečo ako daňové identifikačné číslo, na základe ktorého vám bude chodiť výplata a strhávať sa dane. O tie potom môžete požiadať buď na konci sezóny alebo na začiatku nasledujúcej, ak sa chystáte prísť ešte raz. Tiež je povinné byť členom dôchodkového fondu, do ktorého vám zamestnávateľ pomôže prihlásiť sa. O peniaze z tohto fondu môžete požiadať len v prípade, že sa už nikdy nechcete opäť zamestnať v Austrálii.

Zimy v Austrálii už nie sú to, čo bývali. Teplota v mestách blízko stredísk málokedy klesá hlboko pod nulu a sneh sa tu vyskytne tak maximálne 2-3 krát počas sezóny. Pravá zima väčšinou príde až v auguste, keď začne z neba padať naozajstný sneh. Strediská v Austrálii sú výborne vybavené zasnežovacím systémom, takže napriek neskorému príchodu prašanu sú všetky zjazdovky pokryté už v priebehu prvého týždňa sezóny. Stredisko Thredbo má momentálne najväčší zasnežovací systém v celej južnej hemisfére.

Napriek menej ako častému výskytu snehu mimo strediska je povinné nosiť v aute reťaze a v určitých prípadoch vás bez ich nasadenia ďalej ani nepustia. Nám by sa to zdalo čudné pri asi 3 milimetrovej snehovej pokrývke. Treba však brať do úvahy fakt, že väčšina návštevníkov stredísk sneh v živote nevidela a preto od nich nemožno očakávať, že na ňom budú vedieť šoférovať.

Austrálčania lyžujú aj keď vonku leje

Výrazným prvkom austrálskej zimy je však vietor. Vietor o sile často aj 120 km/h. A keďže sa tu vyskytuje často, niekedy denne, austrálske sedačky sú skonštruované tak, že ich prevádzka môže pokračovať aj pri vyšších hodnotách rýchlosti vetra ako u nás. Netreba byť preto zaskočený na svahu, ale poriadne sa na to pripraviť. Naopak koniec sezóny inštruktori často odučia kľudne aj len v tričku. No a tiež sa treba pripraviť na to, že v Austrálii sa ľudia radi učia lyžovať a snowboardovať aj keď vonku leje. Úsmev na tvári a veľa trpezlivosti a optimizmu je špecifickou podmienkou pre prácu inštruktora v Austrálii. Tento zážitok je však nenahraditeľný.

Odporúčané linky:

1/1
Zavrieť reklamu