Ako prepravovať lyže bezpečne a prakticky?

26. decembra 2023
žena nakladá lyže do strešného boxu

Preprava výbavy pre zimné športy je v súčasnosti jednoduchá. Pred investíciou stačí zvážiť, aké možnosti váš automobil ponúka a aký druh, počet a rozmer výstroja chcete prevážať.

2. Lyže v strešnom nosiči

Pri umiestňovaní lyží na strechu ste v minulosti mali dve možnosti. Prvá je dobre známy nosič na lyže, ktorý sa pripevňuje na základné priečne strešné nosiče, druhá magnetický nosič, ktorý sa jednoducho pripevňuje priamo na strechu auta.

Pri magnetickom nosiči je mimoriadne dôležité poznamenať, že v súčasnosti už mnohé vozidlá nemajú strechu z čistej ocele, ako to bývalo kedysi, ale z rôznych zliatin a kompozitných materiálov, ktoré nemajú takú silnú magnetickú väzbu, takže sa nosič na streche neudrží.

Pri jeho použití teda riskujete, že vám pri vyššej rýchlosti aj s lyžami jednoducho odletí a ohrozí posádku vozidla za vami. Niektoré magnetické nosiče síce majú poistné šnúrky do dverí, takže pri uvoľnení zostanú visieť na aute, ale určite nechcete počas jazdy tŕpnuť, či sa to stane alebo nie. Ďalšou nevýhodou je, že magnetický nosič nie je možné uzamknúť o vozidlo, preto by ste lyže na aute mali mať neustále pod dozorom.

Nosič na lyže na priečniky je cenovo priaznivá prepravná alternatíva a jeho hlavná výhoda je priestorová nenáročnosť na uskladnenie, keď ho práve nepoužívate. Je to síce, na rozdiel od boxu, jednoúčelové zariadenie, ktoré využijete len na prepravu lyží a snoubordov, ale je ľahký a jeho inštaláciu na auto v pohode zvládne aj jedna osoba.

Ak nemáte možnosť investovať do strešného boxu, tak je rozhodne lepšou a bezpečnejšou voľbou ako vozenie lyží v aute. Pri týchto nosičoch je nutné mať na vozidle namontovaný základný priečny nosič a ak ho nemáte, musíte, rovnako ako pri boxe, počítať aj s touto investíciou. Priečniky však môžete v lete využiť napríklad na nosič na bicykle. Najväčšou nevýhodou týchto nosičov je, že lyže sú odkryté a okrem toho, že všetci vidia, čo na streche prevážate, sú tak vystavené znečisteniu a nepriazni počasia.

Pri výbere nosiča sa v prvom rade rozhodujete podľa veľkosti, teda koľko párov lyží alebo kusov snoubordov plánujete prevážať.

Ak si kupujete nosič ako doplnok k strešnému boxu, skontrolujte si aj jeho rozmer, aby sa vám na priečny nosič táto kombinácia zmestila. Nosiče majú zväčša dostatočnú výšku alebo adaptéry, či možnosť nastavenia, aby sa viazanie lyží neopieralo o strechu, a disponujú zámkami, aby boli lyže v bezpečí. V druhom rade sa pri výbere uistite, že nosič sa dá priamo namontovať na priečniky, s ktorými ho budete používať (T drážka, hranatý profil…), alebo je súčasťou balenia potrebný adaptér.

Oplatí sa prihliadať aj na zloženie gumy, ktorá drží lyže medzi hliníkovými čeľusťami nosiča. Ideálna je EPDM guma, ktorá ani vo vysokých mrazoch netuhne, čím zaručí rovnomerný tlak na lyže za každých podmienok.

Ako si uľahčiť transport lyží?
1. Vak na lyžiarsky výstroj značne uľahčuje skladovanie aj prenášanie lyží, palíc a lyžiarok z domu do auta a z auta do horskejchaty.
2. Lyžiarsky výstroj vkladajte do boxu v lyžiarskom vaku, čím zamedzíte búchaniu, a najmä vode, snehu a špine v boxe. Ak nemáte vak, odporúčame prateľnú podložku pod lyže do boxu.
3. Nosiče a boxy nakupujte v predajni, kde vám vysvetlia rozdiely medzi modelmi jednotlivých výrobcov, a najmä predávajú len produkty, ktoré prešli bezpečnostnými testami a spĺňajú všetky normy.

2/3
Zavrieť reklamu