Lyžiarske strediská, ktoré sa oplatí navštíviť s deťmi

7. novembra 2012

Vybrali sme niekoľko slovenských stredísk, kde sa s deťmi nestratíte. Vhodnosť strediska závisí na veku detí, ich schopnosti znášať cestovanie a tiež vašej ochote sa s deťmi na dovolenku vypraviť. Zimná dovolenka s uvrieskanými špuntami je náročná na logistiku a peniaze.

Vybrali sme niekoľko slovenských stredísk, kde sa s deťmi nestratíte. Vhodnosť strediska závisí na veku detí, ich schopnosti znášať cestovanie a tiež vašej ochote sa s deťmi na dovolenku vypraviť. Zimná dovolenka s uvrieskanými špuntami je náročná na logistiku a peniaze.

Nie všetky deti zvládnu ak sa im pri prvých krokoch v nemotorných lyžiarkach a lyžiach venuje otec/matka. Drahšou, o to účinnejšou, alternatívou je zveriť deti do gescie inštruktorov v lyžiarskych školách. Dnes v strediskách všetci inštruktori prešli kurzami a mali by vedieť ako sa postarať o dieťa, naučiť ho užiť si prvé chvíle na snehu. Vy si od ratolestí zasa oddýchnete.

Kritérium výberu stredísk medzi vhodné pre deti a na výučbu lyžovania bola prítomnosť modrých zjazdoviek, detských vlekov, prípadne sedačky, na ktorej sa deti s rodičmi pohybujú oveľa ľahšie ako na pome. Tieto strediská poznáme aj z vlastnej skúsenosti. Snažili sme sa strediská vyberať z celého Slovenska a nielen z jedného regiónu.

Jasenská dolina (Veľká Fatra)

Skladá sa z dvoch stredísk: Kašovej a Lehoty. Kašová je prístupná celoročne udržiavanou cestou z 2,5 km vzdialenej obce Belá – Dulice. V blízkosti vlekov je veľkokapacitné parkovisko. Svahy sú zasnežované, pravidelne upravované, vhodné pre menej náročných a tiež lyžiarov, ktorí si chcú vyskúšať karving.

Sú tu výborné podmienky i pre bežecké lyžovanie a horskú turistiku. Obľúbenou atrakciou je snowtubing. V stredisku sa nachádza Informačné centrum, samoobslužná reštaurácia, bufety. Lehota je 1 km východne od Kašovej. Lyžiarske svahy sú vhodné pre náročnejších lyžiarov, sú ale závislé od snehových podmienok.

Snowland Valčianska dolina (Malá Fatra)

Do strediska Snowland Valčianska dolina sa bez problémov dostanete z Martina, ktorý je vzdialený 13 kilometrov. Všetky služby sú vycentrované na jednom mieste (lyžovačka, ubytovanie, stravovanie). Malé stredisko ponúka rodinnú atmosféru a širokú škálu skipasov: zľavnené, rodinné, študentské.

Bezplatné skibusy sem chodia z rôznych miest Slovenska. Parkovanie zadarmo. Blízko pri stredisku sa nachádzajú termálne kúpele Turčianske Teplice, Múzeum slovenskej dediny (skanzen) v Martine.

Skipark Kubínska hoľa (Oravská Magura)

Kubínska hoľa je najväčším strediskom na Orave. Dlhé, široké a nie veľmi strmé zjazdovky sa hodia na výučbu. Stoja tu dve lanovky a osem vlekov, okrem lyžiarskej škôlky, servisu, bufetov je k dispozícii 1500 parkovacích miest.

Vrchná stanica lanovky je v nadmorskej výške 1396 m.n.m, lyžiarske stredisko funguje už od roku 1977, ale v posledných rokoch prešlo modernizáciou. Svahy sú ideálne pre rodiny s deťmi.

Salamandra resort (Štiavnické vrchy)

Najjužnejšie stredisko na Slovensku v blízkosti historickej Banskej Štiavnice. V stredisku je sedačka, pomerne dlhý svah. Ako jedno z mála stredísk investovala Salamandra cez leto do infraštruktúry. Pod údolnou stanicou stojí nový 4-hviezdičkový hotel určený pre rodiny s deťmi s veľkým detským parkom a tiež wellnesom.

Svah má severozápadnú orientáciu. Na kopci je osadená sedačka s bublinami, ktoré vás ochránia aj v prípade nepriazne počasia. Zaujímavosťou je dosiaľ fungujúca baňa na zlato, ktorá ústi pri údolnej stanici strediska. V stredisku je večerné lyžovanie, nová lyžiarska škola, požičovňa.

Skalka Aréna (Kremnické vrchy)

Skalku prezývajú miestni Skalka Gletscher (ľadovec). Klíma na Skalke je totiž napriek nadmorskej výške 1200 metrov podstatne studenšia, čo zapríčiňuje dostatok snehu. V stredisku je lanovka s veľmi širokou zjazdovkou. V tesnej blízkosti lyžiarskych tratí sa nachádza centrum aktívneho oddychu – Relax Centrum (sauny, telocvičňa, bazén, bowling). Skalka je výborná na bežkovanie a zimné prechádzky smerom na Krahule, alebo Králiky.

Tohto roku pribudne v stredisku bufet na Peknej vyhliadke, skiservis a nový detský vlek. Opäť si na celej Skalke zalyžujete za jeden skipass. (v minulosti mali stredisko rozdelené tri spoločnosti=3 druhy skipassov)

Ski Bachledova (Spišská Magura)

Stredisko SKI Bachledova sa rozprestiera na južnom a severnom svahu Spišskej Magury s nádhernou panorámou Belianskych Tatier. Ponúka fantastickú rodinnú lyžovačku na 12 zjazdovkách s dĺžkou desať kilometrov.

V stredisku je bezplatné parkovanie, skibus, tubingová dráha. Detská škôlka sa do nadchádzajúcej sezóny vynovila, pribudla tiež nová dráha pre snowrafting a sánkarska dráha. Večerné lyžovanie bude v cene denného lístka. V okolí strediska sú zaujímavé prírodné a historické atrakcie, welness centrá a termalparky.

Snowparadise Veľká Rača (Kasucké Beskydy)

Poloha strediska je zaujímavá pretože sa nachádza v blízkosti hraníc ČR a Poľska. Prístup do strediska je bezproblémový a udržiavaný (v lete prebehla rekonštrukcia cesty). Parkoviská zadarmo. Prepojenie lyžiarskej lokality Dedovka, Marguška, Laliky – zjazdovky všetkých náročností, taktiež vhodné na rodinnú lyžovačku. Bobová dráha s dĺžkou 1300 metrov je v prevádzke aj v zime.

Stredisko ponúka najviac tratí s večerným osvetlením na Slovensku. Ich celková dĺžka je 2,7 kilometra. Lyžiarov budú do rezortu voziť dva nové skibusy. Na Dedovke postihla renovácia aj zasnežovací systém. Stredisko ponúka v novej sezóne veľkú variabilitu a kombinácie skipassov.

Lopušná Dolina (Vysoké Tatry)

Strediská sú pôvodne tri, avšak od sezóny 2006/2007 majú jednotný skipass. Lyžiarske stredisko Lopušná Dolina – Lučivná sa nachádza v oblasti Vysokých Tatier pri meste Svit, od ktorého je vzdialené tri kilometre (11 km od Popradu). Vynikajúce lyžiarske podmienky zabezpečuje 12 vlekov s technickým zasnežovaním, pravidelnou úpravou a večerným osvetlením (najmä červené, avšak dlhé a široké zjazdovky)

V stredisku sú k dispozícii snowtubing, lyžiarska škôlka, požičovne športových potrieb, snežných skútrov, občerstvenie. Ubytovanie – hotel Lopušná Dolina v stredisku, hotel Mladosť v meste Svit a penzión Kaštieľ-Lučivná.

Jahodná a Kavečany (Volovské vrchy)

Športovo-rekreačné strediská prímestského charakteru neďaleko Košíc. Strediská sú členité a okrem lyžovania či učenia lyžovania vhodné aj pre bežky, sánkovanie, korčuľovanie a zimnú turistiku. V Jahodnej je Relax centrum s bazénom, saunou, masážami, Fitness centrom a trampolínami. Chodí sem aj linka MHD č.14. Do Kavečian sa dostanete linkou MHD č. 29, 500 metrov od strediska je ZOO Košice, takže deťom môžete okrem lyží a sánok spestriť program zvieratkami.

Igor Plávka, Patrik Mikula

Tabuľka k strediskám:

Názov Pohorie Počet vlekov Prepravná kapacita Dĺžka zjazdoviek Ceny lístkov (dospelý/deň)
Jasenská Dolina Veľká Fatra 8 6100 4,1 16 eur
Snowland Vaľčianska Dolina Malá Fatra 6 5200 4,7 17 eur
Ski Park Kubínska Hoľa Oravská Magura 10 9000 14 21 eur
Salamandra Resort Štiavnické vrchy 3 2900 1,4 15 eur
Ski Bachledova Spišská Magura 10 8270 11 19,90 eur
Snowparadise Veľká Rača Kysucké Beskydy 7 9700 12,5 27 eur
Lopušná dolina Vysoké Tatry 7 3750 3,8 14 eur

1/1
Zavrieť reklamu