Salzkammergut – trblietavá zimná nádhera

4. októbra 2022

Na juhu, v časti Álp patriacej k Hornému Rakúsku leží Salzkammergut (Soľná komora). Kryštálovo čisté jazerá, často dokonca zamrznuté a pokryté snehom. Čerstvým snehom zasypané vrcholky hôr. Zimná krajina Salzkammergut je dychberúca.

Raj zimných športov ako je lyžovanie, bežkovanie, zimná turistika alebo výlety na snežniciach a nevyčerpateľný zdroj relaxácie vo wellness oázach. Široká ponuka možností a zážitkov, punč, dobroty, wellness a idylické momenty zrýchlia tep nejedného milovníka zimy.

Zasneženej zimnej scenérii Salzkammergut vládne Dachstein, najvyššia hora Horného Rakúska (2 995 m n. m.). Keby sme sa z tejto výšky mohli pozerať na zasnežené hory, dediny a zamrznuté jazerá, spozorovali by sme tu ľudí, ako si najrôznejšími spôsobmi užívajú života.

Salzkammergut, Dachstein. Foto: Oberoesterreich Tourismus, Moritz Ablinger

Samozrejme pri zimných športoch. Napríklad v lyžiarskom areáli Dachstein West, v najväčšom lyžiarskom stredisku Horného Rakúska. Ideálnym východzím bodom pre vstup do tohto sveta zjazdového lyžovania je obec Gosau.

Skutoční fajnšmekri z radov lyžiarov sa vydajú na cestu po vyhliadkovej okružnej trase „Panoronda“. Jedná sa o veľkú okružnú jazdu celým lyžiarskym regiónom, na ktorej si môžete plnými dúškami vychutnať majestátnu prítomnosť hory Dachstein.

Ak sa už na upravených zjazdovkách cítíte ako doma, možno sa odvážite aj do hlbokého snehu. Napríklad Freesports Arena Dachstein Krippenstein v obci Obertraun poskytuje 30 kilometrov rôznych variant neupravených svahov vo voľnom teréne.

Veľkú obľubu si zasnežená horská krajina okolo Krippensteinu získala aj u priaznivcov zimnej turistiky a výstupov na snežniciach, ktorí skôr ako pohľadnicové panorámy Dachsteinu vyhľadávajú nespútanosť zimnej prírody.

Foto: Oberösterreich Tourismus, David Lugmayr

Aj lyžiarske oblasti na hore Feuerkogel pri obci Ebensee na brehu jazera Traunsse a na hore Kasberg pri obci Grünau im Almtal poskytujú omnoho viac ako len lyžovanie. Obe strediská nadchnú vďaka svojej komplexnej ponuke zjazdoviek, od najľahších až po stredný stupeň obtiažnosti, ktoré ocenia predovšetkým rodiny s deťmi.

Snowboarding na Kasbergu. Foto: Oberoesterreich Tourismus, Salih Alagic

Kombinácia športu, slniečka a cisárskeho trhanca (Kaiserschmarn) tu funguje dokonale. Kto má rád zmenu, vydá sa na jednu z troch značených trás na výstupy na snežniciach.

Tradičné Kaiserschmarrn v Katrinalme. Foto: Oberoesterreich Tourismus, David Lugmayr

Keď už sme zmienili Kaiserschmarrn: práve v Soľnej komore zistíte, ako si zimu užívať plnými dúškami. V horskej chate, s nadýchaným cisarskym múčnikom, alebo pri káve v Bad Ischle, s nemenej známym zákuskom, čokoládovou štólou „Zaunerstollen“, alebo v reštaurácii s čerstvo ulovenou rybou z jazera. Každý z týchto pôžitkov bude korunovaný prívetivou domácou atmosférou.

Nielen na tanieri, ale aj v termálnych kúpeľoch, stavia obyvateľov Soľnej komory, ako inak, než na soľ. Teda, lepšie povedané na solanku, vodný roztok nasýtený soľou.

V kúpeľoch Bad Ischl využívajú liečivé a relaxačné účinky solanky už takmer 200 rokov. Po dni strávenom na snehu si určite užijete výlet do termálnych kúpeľov Eurotherme Resort Bad Ischl, so saunovým svetom a bazénmi plnými solanky.

Wolfgangsee. Foto: Oberoesterreich Tourismus, David Lugmayr

Nenahraditeľným spoločníkom na vašej zimnej dovolenke v Solnej komore je Salzkammergut Winter Card, so zľavami až 25% na vstupenky do múzeí a kúpeľov, na jazdu na saniach ťahaných koňmi, do požičovní lyžiarskeho vybavenia, na lyžiarske kurzy a na mnoho športových aktivít mimo zjazdovku.

Foto Oberösterreich Tourismus, David Lugmayr

www.salzkammergut.cz


Foto: Oberoesterreich Tourismus, David Lugmayr, Salih Alagic, Moritz Ablinger, ©Karl Steinegger

1/1
Zavrieť reklamu