Hochkar kvôli kríze skrachoval. Prežije zimu 2012-2013?

25. septembra 2012

Podobne ako slovenské kníhkupectvo Panta-Rhei v lete 2012 neplatilo faktúry svojim dodávateľom, až naň podali návrh na konkurz ani lyžiarske strediská to nemajú ľahké. Koncom leta sa dostalo do platobnej neschopnosti veľmi obľúbené stredisko pri slovenských hraniciach: Hochkar.

Podobne ako slovenské kníhkupectvo Panta-Rhei v lete 2012 neplatilo faktúry svojim dodávateľom, až naň podali návrh na konkurz ani lyžiarske strediská to nemajú ľahké. Koncom leta sa dostalo do platobnej neschopnosti veľmi obľúbené stredisko pri slovenských hraniciach: Hochkar.

Dňa 3. septembra sa uskutočnila schôdzka veriteľov strediska. Chceli vyriešiť situáciu, ktorá vôbec nevyzerala ružovo. Hochkar mal dlhy za takmer 10 miliónov eur. Posledné dve zimy boli ťažké pre viacero lyžiarskych stredísk v Dolnom Rakúsku. Počasie a snehové podmienky neboli ideálne a kvôli kríze minú ľudia menej peňazí na zimnú dovolenku.

V roku 2008 navštívilo v priebehu zimnej sezóny Hochkar až 250-tisíc návštevníkov, minulú zimu to však bolo iba 147-tisíc ľudí. Okrem nižších príjmov strediska sa na platobnej neschopnosti podieľali vysoké náklady a stále sa zvyšujúce ceny energií. Dlh Hochkaru predstavoval koncom augusta 2012 9,8 milióna eur, pričom aktíva predstavovali len 2,2 milióna.

Stredisko kúpil silný investor, plánuje zaviesť spoločný Dolnorakúsky skipass

Stredisko v nie práve najlepšom stave kúpil investor, ktorý prevádzkuje viaceré strediská, medzi iným Grossglockner a podobne. Ide o skupinu Schrocksnadel, ktorá dala za dolnorakúsky rezort 3,2 milióna eur.

Jeden z dôvodov, prečo investor rozšírili svoje portfólio aj na Hochkar je jeho výhodná poloha. Nachádza sa blízko mestských aglomerácii a najmä blízko diaľničných komunikácii.

V budúcnosti by atraktivitu strediska mal zvýšiť spoločný Dolnorakúsky skipass. Stredisko vedie rozhovory s okolitými strediskami. Do plánu by sa mali zapojiť St. Corona, ale aj Semmering.

Zdroje:

1/1
Vaše reakcie
Zavrieť reklamu