Chcete originálne lyže? Vyrobte si vlastné, 2. časť – materiál

19. novembra 2009

V prvej časti sme opísali postup ako sa tvorí lyža. Poďme si teraz jednotlivé kroky postupu prebrať podrobnejšie. Dnes sa zameriame na materiál. Lyža sa teda skladá (väčšinou) z týchto častí:

V prvej časti sme opísali postup ako sa tvorí lyža. Poďme si teraz jednotlivé kroky postupu prebrať podrobnejšie. Dnes sa zameriame na materiál. Lyža sa teda skladá (väčšinou) z týchto častí:

Drevo
Typické jadro sa skladá z vertikálne laminovaných pásikov dreva. Drevo je v porovnaní s inými materiálmi (pena) odolnejšie, ale tiež je ohybnejšie a živšie. Dreva, ktoré budete potrebovať je približne 1,5 krát viac ako šírka páru lyží.

Kompozitné materiály
Sú to tkaniny (sklené vlákno, Kelvar, karbonové vlákno), ktoré podporujú pre drevené jadro. Používajú sa minimálne dve vrtsvy – jadna nad a jedna pod drevené jadro. V kombinácii s epoxidmi, vytvoria kompozity veľmi odolný materiál (avšak iba v smere vlákien).

Povrchový materiál
Materiál, z ktorého je vrchná časť lyže. Je to buď polyetylén, P-Tex, alebo odolný plast – napríklad epoxid. Povrchové materiály sú podkladom pre grafiku a tiež chránia lyžu pred ultrafialovým žiarením. Rovnako ako u kompozitných materiálov by mal byť povrchový materiál dostatočne veľký.

Sklznica
Základnými materiálmi sú tenké fólie z UHMWPE (polyetylénu ultra-vysokej molekulovej hmotnosti). Sklznica je navrhnutá tak, aby absorbovala vosk. Na druhej strane má hrubú textúru a pripája sa epoxidom ku kompozitným materiálom.

Hrany
Hrany sú vyrobené z ocele. Umožňujú lyži rezanie a robenie oblúkov. Na vrchnej strane majú „zuby“, ktoré slúžia na pripevnenie k lyži pomocou epoxidu.

Bočnice
Sú tradične vyrobené z ABS plastu alebo P-Texu. Pásy materiálu sú pripojené k drevenému jadru. Majú chrániť drevo pred vlhkosťou a nárazmi. Dá sa použiť väčšina plastov.

Vložky pre viazanie
Vložky v lyžiach môžu aj nemusia byť. Umožňujú jednoduché a bezpečné upevnenie viazania. Ukázalo sa, že sú oveľa silnejšie ako tradičné montovanie viazania skrutkami.

Gumové prúžky
Montujú sa pre zvýšenie tlmenia lyže. Často sú umiestnené pozdĺž hrany lyže. Prúžky absorbujú vibrácie. Materiál – guma, korok, mäkšie drevo.

Epoxid
Epoxid je hlavná zložka, ktorá má držať všetky ostatné pokope. Skladá sa z dvoch samostatných častí – živice a tvrdidla, alebo katalyzátora. Po zmixovaní diely vytvoria extrémne silné a odolné lepidlo.

1/1
Vaše reakcie
Zavrieť reklamu