Bosu – tipy Mikaely Shiffrin, Lindsey Vonn

1. novembra 2014

Ďalšou základnou pomôckou na lyžiarsku regeneráciu a výcvik je tzv. bosu. Bosu pravdepodobne každý pozná a preto ho nebudeme predstavovať. Prečo je bosu nenahraditeľné v tréningu a cvičia na ňom najlepší lyžiari sveta? Ide o totožný princíp ako slackline, indoboard a ďalšie balančné pomôcky.

Ďalšou základnou pomôckou na lyžiarsku regeneráciu a výcvik je tzv. bosu. Bosu pravdepodobne každý pozná a preto ho nebudeme predstavovať. Prečo je bosu nenahraditeľné v tréningu a cvičia na ňom najlepší lyžiari sveta? Ide o totožný princíp ako slackline, indoboard a ďalšie balančné pomôcky. Lyžiar na bosu vyrovnáva “nerovnosti” a zapája do rovnováhy svaly, ktoré bežne pri chôdzi, alebo behu nevyužíva, zato ich využíva pri lyžovaní. Dôležitým postranným efektom je aj sústredenie sa na výkon, tak isto ako sústredenie na trati.

Na bosu sa dá cvičiť nesmierne množstvo cvikov. Ide o drepy, drepy na jednej nohe, výskoky, preskoky, rôzne opičie dráhy, ktoré vzniknú spojením viacerých bosu, trampolín a ďalších pomôcok. Okrem týchto cvikov tu nachádzame podstatne náročnejšie ako kliky a iné, plus prepojenie viacerých (navzájom nesúvisiacich) cvikov za účelom rozšírenia pozornosti… Radšej si pozrite nasledovné videá.

Ako cvičiť na bosu Vám Mikaela povie vo videu:

Mikaela Shiffrin sa špecializuje na slalom a obrovský slalom. Ako 15-ročná sa prvýkrát zúčastnila slalomu vo Svetovom pohári. O rok nato už stála na pódiu (štartovala 40. V druhom kole išla najlepší čas). V roku 2013 (17-ročná) sa stala Majsterkou sveta v slalome v Schladmingu. V Soči získala olympijské zlato a celkovo jej patria malé kryštálové glóbusy v slalome v sezónach 2013 a 2014 (za celkové top umiestnenie v jednej disciplíne).

Lindsey Vonn:

Užitočným cvikom na bosu sú drepy na jednej nohe. Postavte sa dostredu bosu. Jedna noha ide bokom, druhou na bosu udržiavate stabilitu a môžete začať. Ruky držte vpredu, chrbát vystretý, nie mačací. pozerajte sa pred seba, nie na bosu.

Ďalším cvikom sú napríklad drepy, zjazdový postoj a iné cviky. Udržiavajte rovnováhu, vystretý chrbát a pozerajte sa pred seba nie na bosu pod sebou. Aby ste nemysleli na udržiavanie rovnováhy a nepozerali pod seba, postavte trénera, partnera pred seba. Môžete si navzájom hádzať loptu. Jej chytanie Vás jemne vyosí a znova musíte nabrať rovnováhu. Zároveň sa potrebujete sústrediť na chytanie a nie balanc.

1/1
Zavrieť reklamu