Ako si vybrať z ponuky lyží pre nelyžiarov?

30. novembra 2009

Na trhu je obrovské množstvo lyží. Lyžiarske časopisy a magazíny píšu väčšinou o top triedach. Lyže vidia zo svojho pohľadu, píšu logicky o tých najlepších. Potrebujú však lyžiari a začiatočníci najlepšie lyže, na akých jazdia poloprofesionáli? Odpoveď znie, samozrejme že nie. Nikde sa však už nepíše, ako si majú vybrať z veľkého množstva lyží, ktoré sú na trhu. Poďme sa pozrieť na lyže z tých nižších cenových kategórii.

Na trhu je obrovské množstvo lyží. Lyžiarske časopisy a magazíny píšu väčšinou o top triedach. Lyže vidia zo svojho pohľadu, píšu logicky o tých najlepších. Potrebujú však lyžiari a začiatočníci najlepšie lyže, na akých jazdia poloprofesionáli? Odpoveď znie, samozrejme že nie. Nikde sa však už nepíše, ako si majú vybrať z veľkého množstva lyží, ktoré sú na trhu. Poďme sa pozrieť na lyže z tých nižších cenových kategórii.

Ak patríte do skupiny ľudí, ktorí chodia lyžovať raz do roka a predsa si chcete kúpiť lyže zamerajte sa na skupinu allround, či lady allround. (Alternatívou je požičať si lyže. V posledných rokoch sa napríklad celosvetovo predá o milión kusov viac lyžiarok na úkor lyží) Pod názvami allround a lady allround by ste ich mali nájsť lyže určené do mäkšieho snehu na zjazdovku pri všetkých výrobcoch. Niektorí výrobcovia dokonca neprezentujú svoje výrobky na Svetovom pohári ako ostatní a špecializujú sa výhradne na nižšie kategórie.

V tohtoročných modeloch je tiež viditeľné jedno zásadné delenie: Lady allround a allround! Lady allround sú lyže vyhradené pre dámy, navrhli ich špeciálne pre nežnejšie pohlavie. Allround sú zasa unisex lyže, chýba im však príjemný ženský dizajn.

Pojem allround teda znamená lyžu, ktorá sa dá jednoducho ovládať bez vynaloženia veľkého množstva energie. Lyžiari medzi sebou nepretekajú o každú stotinu sekundy a nerežú oblúky presné na milimeter. Lyža by mala ľahko točiť bez prílišných nárokov na lyžiarov. Vhodné sú preto na učenie sa pričom dokážu odpúšťať mnohé lyžiarove chyby.

Výber z niektorých allroundových lyží, ktoré nájdete na Slovensku
Ich približné ceny sa môžu líšiť v závislosti na obchode. Sú však udávané aj s viazaním.

Atomic Drive Scandium
Ideálna lyža pre rekreačného lyžiara. Konštrukciu má založenú na tzv. U-Turn technológií, čo znamená prenos otrasov z centrálneho bodu lyže (pod vašimi nohami) na hrany. Celkovo kvalitná lyža, ktorú ohodnotil VIP známkou časopis skimagazín. Za rozumnú cenu dostanete lyžu pre nenáročného užívateľa, ktorá je navyše dobre ovládateľná.
Približná cena: 380 euro

Fischer Progressor 7+
Točivá a dobre ovládateľná lyža so stredom 72mm. Výrobcovia na nej využili viaceré technológie fischeru, napríklad Dynamic Radius System. Je to špecialitka Fischeru a znamená rozdielne polomery otáčania sa (rádius) na špičke a päte lyže, čo by malo viesť k rýchlemu zahájeniu oblúku a jeho správnemu ukončeniu.

Relatívne vyššiu cenu v tejto kategórii zapríčinil pravdepodobne materiál. Vyrobili ju z tzv. Air Carbonu, teda vlákien aké sa vraj používajú v leteckom priemysle.
Približná cena: 430 euro

Head Icon TT 40.0
Allroundové lyže majú v názve dvojité T. Výrobca na túto technológiu kladie dôraz. Slovíčko znamená Torque Turning, teda technológiu, ktorá spája mäkkšie jadro s vynikajúcou torznou tvrdosťou krajov lyže. V praxi technológia zľahčuje nasadenie do obľúka a množstvo sily, ktorú je potrebné vyvinúť na otočenie tvrdšej lyže. Lyžu vyhodnotili testovací jazdci v testoch za najlepšiu v kategórii allroundových lyží.
Približná cena: 390 euro

K2 Apache Ranger
Lyža pre rekreačných lyžiarov. Pri tejto lyži je zaujímavé čiastočne drevené jadro spojené s ďalším elastomerovým jadrom. Lyža nie je tak tvrdá a razantná, ako lyže pre vynikajúcich lyžiarov zato sa jednoducho ovláda a je všestranná. Druhé jadro z elastomeru čiastočne tlmí vibrácie pod nohou a viazaním.
Približná cena: 410 euro

Rossignol Zenith Z3 oversize
Univerzálky pre nenáročných lyžiarov. Lyže opatrili dreveným jadrom, čo ich sčasti povyšuje nad niektoré lyže tejto kategórie. Ostatne tohtoročným trendom je výroba lacnejších a nenáročných lyží s dreveným jadrom. Pre testerov skimagazínu však sú trošku nestabilné v rýchlosti. Každopádne kvôli výbornej točivosti je to vhodná lyža pre začiatočníkov aj pokročilých.
Približná cena: 420 euro

Salomon X-wing 8
Ľahká, ľahko ovládateľná lyža. Nízka hmotnosť a vykrojenie umožňuje jednoduché točenie. Lyža je zároveň stabilná v rýchlosti a jemne reaguje na lyžiarove pokyny. Eliminovať vibrácie pomáha antivibračná vrstva, ktorou je pokrytá celá predná časť lyže. Na malej hmotnosti sa podpísalo aj zloženie lyže: kombinácia kompozitných vlákien.
Približná cena: 360 euro

Niekoľko tipov pre výber správnej allround lyže:

1. Nikdy sa nepreceňujte, nemusí sa to oplatiť. Hlavne správne ohodnoťte svoje schopnosti, kondíciu a množstvo času, ktorý hodláte stráviť na lyžiach.

2. Výška lyže by nemala byť vyššia ako výška postavy. Najlepšie je odpočítať z Vašej výšky 10 až 15 centimetrov.

3. Odhadnite terén, v ktorom budete lyžovať. V kategórii allround je mnoho lyží s rôznymi vlastnosťami. Pokiaľ ste stredne pokročilí a plánujete rýchlejšie jazdy poobzerajte sa po allround lyžiach s vyšším rádiusom okolo 17 metrov. Začiatočníci by si mali vyberať lyže s menším rádiusom, okolo 14 metrov s užším stredom pod lyžiarkou. So širšími lyžami si môžete dovoliť aj prvé pokusy mimo zjazdovky. Väčšina allround lyží je dizajnované na mäkšiu, nie ľadovú a upravenú zjazdovku.

1/1
Zavrieť reklamu