Freeriding – kráľovská disciplína lyžovania

10. decembra 2009

Áno freeride je kráľom lyžovania a všetkých lyžiarskych disciplín. Katka Lehocká, ktorá pobudla celú sezónu vo Whistleri a napísala o ňom sériu článkov zakončila FTVŠ s diplomkou na tému freeride. Jej jednotlivé časti budeme uverejňovať na Snowmagazíne až do začiatku Snowmagazin freeridového kempu na Kamennej chate pod Chopkom v termíne 11.14. marec

Áno freeride je kráľom lyžovania a všetkých lyžiarskych disciplín. Katka Lehocká, ktorá pobudla celú sezónu vo Whistleri a napísala o ňom sériu článkov zakončila FTVŠ s diplomkou na tému freeride. Jej jednotlivé časti budeme uverejňovať na Snowmagazíne až do začiatku Snowmagazin freeridového kempu na Kamennej chate pod Chopkom v termíne 11.-14. marec. (viac informácii o kempe získate, keď si kliknete na banner nižšie)

Na úvod si povieme niečo o definícii freeride v rámci IFSA (Medzinárodná freeskiingová asociácia)
Lyžovanie patrí medzi najobľúbenejšie a najrozšírenejšie športy v zimnom období. Moderný spôsob života vnáša do športu a teda aj do lyžovania nové netradičné formy. Ľudí láka pocit voľnosti a slobody, ktorý freeriding ako netradičná forma lyžovania ponúka. Teoretické pozadie tohto športu zatiaľ len minimálne pomáha napredovaniu freeridingu v rekreačnej a športovej oblasti. Aj preto sme sa rozhodli venovať sa tejto téme.

V posledných rokoch nastal veľký rozvoj terénneho, voľného a kreatívneho lyžovania. Tieto nové druhy netradičnej formy lyžovania majú spoločný názov – freeskiing. Freeskiing je logickým vyústením moderného spôsobu života do lyžovania. Pred niekoľkými rokmi sa stal snowboarding akýmsi konkurentom alpského lyžovania. Mladých ľudí lákal pocit voľnosti a neviazanej radosti, ktorú prinášala jazda vo voľnom teréne.

Dnes sa vďaka freeskiingu stretávajú lyžiari so snowboardistami v rovnakých snowparkoch, na spoločných neupravených svahoch a terénnych skokoch, nosia rovnaké oblečenie a majú totožný životný štýl. Freeskierov nezaujíma štýl, akým lyžujú, chcú lyžovať voľne, bez obmedzení a pravidiel, nie pre víťazstvá, ale pre dobrý pocit z jazdy a vnútorné uspokojenie z predvedeného výkonu.

Freeskiing prichádza z Ameriky, kde sa teší veľkej popularite. Tvoria ho dva základné pojmy: Freeride a Freestyle.

Rozdelenie freeskiingu podľa IFSA

Freestyle
Podľa disciplín a ich celkového poňatia sa freestyle rozdeľuje na tradičný – klasický freestyle a na „new school“ – moderný freestyle. Časťou freeskiingu je moderný freestyle. Tento termín sa používa pre trikové jazdenie. Je to životný štýl, ktorý lyžiari predvádzajú v umelo vybudovaných snowparkoch alebo vo voľnom teréne s využitím prírodných prekážok.

Freeride
Freeride je životná filozofia, myslenie človeka, ktoré sa prejavuje tým, ako jazdíme na lyžiach, snowboarde, bicykli či surfe, ale aj tým, ako sa správame a žijeme v spoločnosti. Freeride je životný štýl pre ľudí, ktorí vyhľadávajú extrémne situácie a zážitky na hranici svojich možností.

Freeriding je nový netradičný šport na lyžiach. Predstavuje jazdu vo voľnom, neupravenom teréne mimo vyznačených trás. Ide o lyžovanie v prírode, kde si jazdec sám určuje trasu, ktorú chce zlyžovať. Predpokladom je ovládanie lyží v neustále sa meniacich terénnych, klimatických a snehových podmienkach, zvládnutie nielen samotnej lyžiarskej techniky, ale aj schopnosť „čítania“ terénu, orientácie v prírode a poznania jej zákonitostí.

Na úvod to stačí. O freeride si prečítate postupne 10 až 15 dielov. Zakončením bude spoločná akcia na Chopku!!

1/1
Zavrieť reklamu