Zimné športové aktivity s malým dieťaťom? Smelo do toho!

19. decembra 2023
Zimné aktivity pre deti

Či už spolu s deťmi využívate výhody moderných vozíkov, alebo sa jašíte spúšťaním z kopca na sánkach či lyžiach, hlavné je, že trávite čas spoločnou aktivitou vonku.

Aktívny životný štýl aj na materskej je fenoménom súčasnosti. Zatiaľ čo naše mamy počas prvých troch rokov opatery dieťaťa boli zvyčajne doma a venovali sa vareniu, čítaniu rozprávok a ručným prácam, dnešné matky športujú. Aj v zime. Aké zimné športové aktivity môžete vykonávať túto zimu?

S narodením bábätka sa veľa vecí zmení, zrazu nebudete mať veľa voľného času, a takmer žiaden, ktorý by ste mohli venovať výlučne sebe. Ale aktívny život sa nemusí skončiť, pretože, ako sa hovorí, kde je vôľa, tam je cesta. V lete sa dá behať či prechádzať, ale ak ste boli zvyknuté na svoju pravidelnú dávku športu celoročne, s prvou snehovou pokrývkou môžete mať pocit, že celý svet sa postavil proti vám.

Bábätko však nie je dôvod, aby ste pohyb zavesili na klinec. Práve naopak. Môže byť dokonca motiváciou znova začať, aby si od útleho veku pobyt spojený s pohybovou aktivitou a, samozrejme, s prírodou zamilovalo. Kým dieťa vyrastie a naučí sa lyžovať sa, ideálnym spoločníkom vám môžu byť športové vozíky, vďaka ktorým celý rok ostanete v kondícii, a pritom ste stále v spojení s dieťaťom.

Športový vozík vám dáva slobodu

Vďaka odkladaciemu priestoru zabalíte do vozíka všetko, čo potrebujete – oblečenie, výbavu na prebaľovanie, jedlo, pitie, hračky, naložíte dieťa a môžete vyraziť von. Pre vaše dieťa je najdôležitejšie to, že je s vami, vám zase dobre padne, že sa dostanete na nové miesta.

Navyše vďaka fitnes, cyklo- či lyžiarskej úprave je aj socializácia jednoduchšia, pretože môžete spolu s kamarátkami robiť všetky športy, ktoré ste milovali aj doteraz. A ak ony ešte deti nemajú, uvidíte, že sa s vami veľmi rady vystriedajú, aby si aspoň na chvíľu vyskúšali, aké je pohybovať sa so športovým kočíkom.

Prípadne môžete spoločne s viacerými rodinami vyraziť na víkend, alebo na dovolenku plnú športových zážitkov. Investícia sa naozaj vyplatí a keď dieťa odrastie, môžete vozík predať a jej veľká časť sa vám určite vráti.

Bežkovanie s deťmi

Ako vybrať univerzálny vozík

Bežný fitnes kočík je vhodný na každodenný život s bábätkom, a zároveň na serióznu pohybovú aktivitu. Podľa zvoleného modelu sa s ním dajú robiť športy ako beh a inline korčuľovanie. Ak si však zaobstaráte multifunkčný športový vozík, beh a korčuľovanie sa rozšíria o cyklistiku, bežecké lyžovanie, prípadne nenáročný skitouring. Kolesá sa totiž na niektorých modeloch dajú zameniť za malé lyže.

1. Základná výbava

Vozíky sú často určené na cyklistiku a namiesto predného kolesa majú v základnej výbave ťažné zariadenie, ktoré upevníte o bicykel. Záleží od výrobcu a konkrétneho modelu, ale aby ste s vozíkom mohli behať, väčšinou si musíte dokúpiť džogingové predné koleso.

Niektorí výrobcovia robia vozíky s trojkombináciou, v ktorej nájdete spomínané džogingové koleso, ťažnú tyč za bicykel a malé otočné koliesko na klasické prechádzky.

2. Bezpečnosť a pohodlie

Päťbodové nastaviteľné popruhy sú zárukou nielen bezpečnosti, ale aj komfortu vášho dieťaťa. Pre vás to znamená, že si môžete dovoliť pohyb akýmkoľvek tempom. Dieťa bude v sedačke sedieť alebo ležať rovno a na svojom mieste aj pri prejazde nerovnosťami terénu.

Ak si chcete vychutnať pohybovú aktivitu s bábätkom, tak nezabudnite na detskú vložku ideálnu pre deti do cca 75 cm/10kg. K zvýšeniu pohodlia prispievajú aj odpruženie niektorých modelov vozíkov, bočné okienka so zipsom a sieťkou kvôli vetraniu, slnečné clony či pláštenky proti dažďu.

3. Brzdy

Pri výbere športového vozíka by ste mali dbať na spoľahlivú parkovaciu brzdu (aretácia zadných kolies) a poistné pútko na ruku. Toto si navlečiete na zápästie, takže ak sa pri behu pošmyknete a spadnete, vozík vám neujde. Niektoré džogingové kolesá majú aj brzdu ovládanú páčkou na rukoväti vozíka, aby ste pri použití s inline korčuľami alebo počas behu dole kopcom mohli regulovať rýchlosť jazdy.

1/2
Vaše reakcie
Zavrieť reklamu