Mario Matt sa stal najstarším olympijským víťazom slalomu

22. februára 2014

Rakúšan Mario Matt sa stal najstarším olympijským víťazom slalomu, keď porazil svojho krajana Marcela Hirschera.

Rakúšan Mario Matt sa stal najstarším olympijským víťazom slalomu, keď porazil svojho krajana Marcela Hirschera.

34-ročný majster sveta v slalome 2001 Mario Matt predstihol svojho krajana majstra sveta v slalome 2013 a veľkého favorita olympijského slalomu Marcela Hirschera o 0,28s. Bronz získal Nór Henrik Kristoffersen, ktorý sa zároveň ako 19-ročný stal najmladšim držiteľom olympijskej medaily.

Matt si v prvom kole vytvoril náskok 0.45s. Ale na slalome Ante Kosteliča si vylámala zuby takmer tretina štartového poľa a z jeho najbližších súperov povypadávali aj takí favoriti ako Alexis Pinturault (FRA), Felix Neureuther (GER) a Ted Ligety (USA). Medzi vypadnutými bol aj náš Andreas Žampa.

Na štarte 2. kola mal Matt náskok 1.28s pred v cieli netrpezlivo čakajúcim Hirscherom. Ale svojimi skúsenosťami a jazdou na istotu prišiel do cieľa s náskokom 0.28s. A pre značku Blizzard získal olympijské zlato po 60 rokoch.

Rakúšan prebral rekord od Nóra a Nór od Rakúšana …

Mario Matt mal v deň slalomu 34 rokov a 319 dní čím prekonal doterajší rekord Nóra Kjetil Andre Aamodta, ktorý pri zisku bronzu zo Super-G v Turíne 2006 mal 34 rokov a 169 dní.
Nór Henrik Kristoffersen zas mal v deň zisku bronzu v slalome 19 rokov a 235 dní a tým prekonal doterajší rekord najmladšieho olympijského medailistu Rakúšana Alfreda Matta, ktorý pri zisku bronzu v slalome na olympiáde v Grenobli 1968 mal 19 rokov a 282 dní.

Adam Žampa skončil na výbornom 6. mieste, pričom už druhýkrát na olympiáde vyhral 2.kolo slalomu (prvýkrát v superkombinácii). Spolu s 5. miestom v superkombinácii je to pre slovenské zjazdové lyžovanie veľký prisľub a určite sa do budúcna máme na čo tešiť …

Výsledky slalomu mužov a olympiáde v Soči

1/1
Vaše reakcie
Zavrieť reklamu