Kam na lyžovačku do Rakúska? Rodinné lyžiarske strediská aj zjazdovka svetového pohára

Dachstein Krippenstein. Foto: Oberoesterreich Tourismus, Stefan Mayerhofer

Horné Rakúsko má u nadšencov zimných športov povesť blízkej a dobre dostupnej destinácie, v ktorej nájdete vysokokvalitné zjazdovky za primerané ceny.

Sedem špičkových lyžiarskych stredísk v Hornom Rakúsku boduje u lyžiarov dobrou dostupnosťou, vysokým štandardom kvality zjazdoviek a imidžom cenovo výhodných stredísk zimných športov.

Potvrdzujú to aktuálne výsledky prieskumu spokojnosti zákazníkov „Satisfaction Monitor Seilbahnen“, ktorý na objednávku lyžiarskych stredísk uskutočnila spoločnosť MANOVA GmbH.

Na otázku, podľa čoho sa respondenti rozhodujú pre konkrétne lyžiarske stredisko v Hornom Rakúsku, 61 percent lyžiarov odpovedalo, že podľa dostupnosti, pre 43 percent bola pri výbere lyžiarskeho strediska rozhodujúca kvalita zjazdoviek a pre 25 percent respondentov bola najdôležitejšia atraktívna cena.

Tradícia lyžovania v Hornom Rakúsku

Už v roku 1927, teda pred viac ako 80 rokmi, prepojili priekopníci zimných športov kabínovou lanovkou náhornú plošinu pod vrcholom Feuerkogel s mestečkom Ebensee a jazerom Trausee v oblasti Salzkammergut. Vznikol tak najstarší lyžiarsky areál v Hornom Rakúsku.

V súčasnosti určuje dianie v oblasti zimných športov v Hornom Rakúsku celkovo sedem lyžiarskych stredísk. Jedno z nich je v pohorí Böhmerwald (Český les – rakúska strana Šumavy) priamo na hranici s Českou republikou, ďalšie pri severnom okraji Álp v Salzkammergute, kam chodil na „dovolenku“ už cisár František Jozef, a ostatné v regióne Pyhrn-Priel, ktorý je adrenalínovou výzvou aj pre hviezdy svetového pohára v lyžovaní. Poďme si tieto tri oblasti predstaviť bližšie.

1 Hornatý sever Böhmerwald

Región Böhmerwald priamo hraničí s Českou republikou a horské hrebene sa tu týčia až do výšky 1 300 m n. m.

Böhmerwald. Foto: David Lugmayr
Böhmerwald. Foto: David Lugmayr

Rodinný lyžiarsky areál Hochficht je popri Alpách najväčší v Rakúsku. Je to predovšetkým rodinná lyžiarska oblasť, v ktorej sa cítia príjemne deti aj ich rodičia.

Hneď v dolnej stanici lanovky nájdete veľkorysý detský svet Kinderland, v ktorom sa deti môžu úplne slobodne vyblázniť v snehu, zatiaľ čo rodičia odpočívajú v pohodlí rodinnej kaviarne. Vďaka veľkému panoramatickému oknu však majú svoje ratolesti stále pod kontrolou.

Aj moderná lanovka na Reischlbergu s kabínami pre 10 osôb, ktorú otvorili ešte len v zime 2017, má prostrednú stanicu priamo na mieste pre začiatočníkov so zastrešeným pásovým lyžiarskym vlekom pre deti.

Boehmerwald Muehlviertel Wellness Schnee Paar. Foto: Oberoesterreich Tourismus, David Lugmayr
Boehmerwald Muehlviertel Wellness Schnee Paar. Foto: Oberoesterreich Tourismus, David Lugmayr

Hneď ako deti zvládnu svoje prvé oblúčiky na lyžiach, môžete vyraziť na pohodlnú rodinnú zjazdovku. Ak by si rodičia chceli medzitým vyskúšať niečo náročnejšie, ponúka sa im pre zmenu športová trať Medzinárodnej lyžiarskej federácie (FIS), na ktorej prebiehajú preteky.

Ako spoznať región Böhmerwald?

Trasy pre bežkárov:

Horské hrebene so zasneženými lesnými velikánmi ponúkajú dokonalé podmienky aj pre bežkárov. V areáli Nordisches Zentrum Böhmerwald (Severské centrum Böhmerwaldu) vás čaká asi 80 kilometrov perfektne upravených bežkárskych stôp prechádzajúcich vysokohorským lesom.
www.boehmerwald.at

Ľan s tradíciou:

Pestovanie a spracovanie ľanu má v oblasti Mühlviertel veľmi dlhú tradíciu. Pod strechou Textilného centra v Haslachu (Textiles Zentrum Haslach) ožíva toto dedičstvo napríklad v múzeu tkáčstva.

Dedičstvo, ktoré si našlo cestu aj do regionálnej kuchyne. Zemiaky s ľanovým olejom „Leinöl-Erdäpfel“ patria k typickým špecialitám oblasti Mühlviertel.

2 Rozmanitý Salzkammergut

Oblasť Salzkammergut, v preklade Soľná komora, tvorí nádherná kombinácia hôr a jazier na prvom mieste s Dachsteinom – najvyššou horou Horného Rakúska. Zima tento kraj premení v jeden veľký areál zimných športov pre všetkých, ktorí bažia po pohybe.

Rozmanitosť a radosť z lyžovania je heslom lyžiarskeho regiónu Dachstein West. Gosau je ideálnym miestom, odkiaľ sa dá vyraziť za zimnými radovánkami.

V dolnej stanici lanovky Hornspitzbahn nájdete Brumsiland, v ktorom sa tí najmenší hravou formou naučia zvládať prvé oblúčiky na lyžiach. Kabínová lanovka vedie nahor do lyžiarskeho areálu, ktorý spojuje tri obce Gosau, Russbach a Annaberg.

Môžete vyskúšať zábavné zjazdovky Gaudipisten, ktoré preveria umenie každého lyžiara. Juniori môžu trénovať svoje schopnosti v Rookie Parku, zatiaľ čo tí trochu pokročilejší si môžu v parku pre deti Kidspark vyskúšať pretekanie na trati s trvalou časomierou alebo si vyskúšať Kids Cross – jazdu na terénnych vlnách alebo skoky cez prekážky.

Lyžiarski pôžitkári milujú panoramatickú okružnú zjazdovku Skigenussrunde Panoronda. Ide o veľký okruh celým lyžiarskym regiónom s výhľadmi na majestátny Dachstein. Tento okruh tvorí 44 kilometrov zjazdoviek s nádhernými výhľadmi a útulnými horskými chatami.

Medzinárodný freeridový rezort

Ostrieľaní lyžiari, ktorí sa na upravených zjazdovkách cítia ako doma, sa možno odvážia na svahy s hlbokým snehom. Keď sa vydajú do Freesports Arena Dachstein Krippenstein v Obertraune, budú na správnej adrese. Vďaka 30 kilometrom rôznych variant neupravených zjazdoviek a freeridových terénov bol lyžiarsky areál Krippenstein povýšený na vyhlásený medzinárodný freeridový rezort.

Dachstein Krippenstein. Foto: Oberoesterreich Tourismus, Stefan Mayerhofer
Dachstein Krippenstein. Foto: Oberoesterreich Tourismus, Stefan Mayerhofer

Každá trať sa začína vo vysokohorskom teréne a prekonáva značný výškový rozdiel okolo 1 500 m. Ak ste v Krippensteine po prvý raz, vždy je lepšie príliš neriskovať a mimo zjazdovky sa nechať sprevádzať profesionálnym a skúseným sprievodcom. Lyžiarov, ktorí dávajú prednosť upraveným zjazdovkám v Krippensteine, poteší jedenásťkilometrový zjazd do údolia. Patrí medzi najdlhšie zjazdovky svojho druhu v Rakúsku a ponúka prekrásne výhľady na Halštatské jazero (Hallstätter See).

Rodinné lyžiarske strediská

Prehľadné lyžiarske areály sú aj výbornými miestami na zimné radovánky pre rodiny s deťmi. Hora Feuerkogel pri Ebensee leží vysoko nad jazerom Traunsee. Lanová dráha na Feuerkogel, ktorá bola v roku 2018 vybavená novými modernými kabínami, vedie až do výšky 1 600 m n. m.

15 kilometrov zjazdoviek od ľahkého až po stredne ťažký stupeň obťažnosti otvára prístup na náhornú plošinu uprostred Soľnej komory s očarujúcimi výhľadmi.

V Dračom parku (Drachenpark) s detským lanovým a pásovým lyžiarskym vlekom sa deti hravou formou zoznámia so zimnými športmi a spoznajú feuerkogelského draka Franziho.

Trasy peších túr na snežniciach a bežkárske trate môžu poslúžiť ako ďalšie spestrenie vašej zimnej dovolenky.

Katrinalm Kutsche Wolfgangsee. Foto: Oberoesterreich Tourismus, David Lugmayr
Katrinalm Kutsche Wolfgangsee. Foto: Oberoesterreich Tourismus, David Lugmayr

Obdobné možnosti ponúka aj lyžiarsky areál Kasberg v Grünau v údolí Almtal, ktorý tiež víta rodiny s deťmi. Prístup do lyžiarskeho areálu umožňuje pohodlná kabínová lanovka, ktorá vás vyvezie do prostrednej stanice, kde deti v detskej lyžiarskej aréne privíta medveď Bruno.

Tri pásové lyžiarske vleky pomôžu s výstupom do rozprávkového lesa, v ktorom si drobci vyskúšajú prvé krôčiky a oblúčiky na lyžiach, kým sa spolu s tými trochu pokročilejšími odvážia na detskú pretekársku dráhu.

Kasberg je zároveň výborne vybavený na zážitkové aspekty lyžovania. Kombinácia športu, slnka a múčnika Kaiserschmarrn (cisársky trhanec) funguje skvele. Kto má rád zmenu, vydá sa na jednu z troch značených
trás pre výpravy na snežniciach.

Ako spoznať región Salzkammergut?

Karta Salzkammergut Winter Card:

Zľava až 25 % na vstup do múzeí a termálnych kúpeľov, na jazdy na saniach s konským záprahom, zľava v požičovni lyží a lyžiarok a zľavy na množstvo ďalších vecí. Pre turistov, ktorých pobyt trvá dlhšie ako tri noci, je Salzkammergut Winter Card zadarmo.
www.salzkammergut.at

Cisárske mesto Bad Ischl:

Precházka imperiálnou atmosférou cisárskeho mesta Bad Ischl má svoj pôvab aj v zime. Kúpanie v slanej minerálnej vode v kúpeľoch Salzkammergut-Therme vás osvieži a pripraví na ďalší aktívny deň na zjazdovke. Potom ešte môžete
sladko zhrešiť v tradičnej dvornej cukrárni Zauner.
www.badischl.at

3 Po stopách hviezd svetového pohára

Región Pyhrn-Priel spája úchvatnú horskú krajinu s túžbou športovcov vydať sa aspoň raz po stopách veľkých hviezd zjazdového lyžovania.

Lyžiarsky areál Hinterstoder je totiž jediným strediskom zimných športov v Hornom Rakúsku, v ktorom sa konajú preteky svetového pohára. Preteky sa budú znovu konať koncom februára roku 2020, keď sa športovci vydajú na pretekársku zjazdovku Hannese Trinkla, aby si zmerali svoje sily v obrovskom a superobrovskom slalome.

Hinterstoder, Schnee Berge. Foto: Oberoesterreich Tourismus, David Lugmayr
Hinterstoder, Schnee Berge. Foto: Oberoesterreich Tourismus, David Lugmayr

Musia sa pritom vyrovnať s extrémne selektívnou traťou, ktorá je pre všetkých tvrdým orieškom a pre neprofesionálnych športových lyžiarov je skutočne veľkou výzvou.

V Hinterstoderi nájdete všadeprítomnú panorámu zasnežených vrcholkov Totes Gebirge (Mŕtvych hôr). Obzvlášť nádherný výhľad je z najvyššieho bodu lyžiarskeho areálu, kam vás dovezie vlek „2 000“ do nadmorskej výšky viac ako 2 000 metrov, odkiaľ klesajú svahy panoramatickej zjazdovky dolu do údolia s obzvlášť krásnym výhľadom.

Najrýchlejšia lanovka v Európe

Susedné lyžiarske stredisko Wurzeralm v obci Spital am Pyhrn v ničom nezaostáva. Najrýchlejšou lanovkou v Európe sa za pár minút dostanete do hôr s nadmorskou výškou 1 400 m. Nájdete tu príjemný a pohodlný lyžiarsky areál pre celú rodinu. Pre deti a začiatočníkov je určený „Sunny Kids Park“ s cvičným vlekom, pásovým vlekom a lyžiarskym kolotočom.

Hinterstoder. Foto: Oberoesterreich Tourismus, David Lugmayr
Hinterstoder. Foto: Oberoesterreich Tourismus, David Lugmayr

Ak vyžadujete trochu akčnejšiu zábavu, vyberte sa na zábavné zjazdovky. Zdolanie dráhy s terénnymi vlnami, hadej dráhy alebo rýchlostnej trate si už vyžaduje trošku pokročilejšie schopnosti.

Vrcholkom lyžiarskeho strediska v pravom zmysle slova je viac ako 1 800 metrov vysoká hora Frauenkar s úžasným výhľadom na okolité hory.

Ako spoznať región Pyhrn-Priel?

Svet osemtisícoviek:

Extrémna horolezkyňa Gerlinde Kaltenbrunner – prvá žena na svete, ktorá zdolala všetky osemtisícovky bez použitia kyslíka – pochádza z mestečka Spital am Pyhrn.

V mestečku sa dá vidieť jej výstava pod názvom „Medzi nebom a zemou – Gerlinde Kaltenbrunner a svet osemtisícoviek“ („Zwischen Himmel und Erde – Gerlinde Kaltenbrunner und die Welt der 8000er“).
www.weltder8000er.at

V revíre lovcov na lyžiach:

Biatlonová a bežkárska aréna v regióne Pyhrn-Priel v obci Rosenau am Hengstpass je dejiskom medzinárodných pretekov v biatlone a obľúbeným tréningovým centrom pre profesionálnych aj neprofesionálnych športovcov venujúcich sa biatlonu. Aj bežkári dokážu oceniť dokonale upravenú stopu na 25 kilometroch bežkárskych tratí.
www.biathlonzentrum.at

Zaujímavé ponuky:

Tri noci v hoteli Explorer Hotel Hinterstoder vrátane trojdňového skipasu do lyžiarskych stredísk Hinterstoder a Wurzeralm si môžete rezervovať za cenu od 269 € za osobu.

Od 309 € za osobu stojí krátky pobyt na tri noci v hoteli Vitalhotel Gosau v regióne Salzkammergut vrátane trojdňového skipasu do lyžiarskej oblasti Dachstein West.

Dovolenka spojená s lyžovaním na rakúskej strane Šumavy (Böhmerwald) na dve noci spolu s dvojdňovým skipasom do lyžiarskeho strediska Hochficht stojí od 141 € za osobu.

Najzaujímavejšie podujatia:

16. marca 2019

sa v stredisku Feuerkogel koná Nostalgie-Skifest (Nostalgický lyžiarsky festival).

4. marca 2019
Fetzenzug v Ebensee

Po mnohé stáročia prechádza na fašiangový pondelok mestečkom Ebensee v Salzkammergute sprievod masiek vyrobených z rôznych farebných kúskov látky. Sprievod sa začína o 15:00 hodine.

31. marca 2019
Liebstattsonntag Gmunden

Ľudia sa už 370 rokov obdarúvajú perníkovými srdcami, ktorými si vyjadrujú lásku. Posledné dve sú dokonca zapísané v UNESCO ako nehmotné dedičstvo.

Viac informácií o lyžiarskych strediskách:

1 Hochficht:
www.hochficht.at

2 Feuerkogel:
www.feuerkogel.info

3 Kasberg:
www.kasberg.at

4 Hinterstoder a 5 Wurzeralm:
www.hiwu.at

6 Dachstein West:
www.dachstein.at

7 Freesports Arena Dachstein
Krippenstein:
www.dachstein-salzkammergut.com

Oberösterreich Tourismus Information
Freistädter Straße 119
A – 4041 Linz
tel.: +43 732 221022
e-mail: info@oberoesterreich.at
www.hornerakusko.sk

Text a foto: Horné Rakúsko

1/1
Zavrieť reklamu