Osem mýtov a faktov o zimných chorobách
S príchodom zimy sa často objavujú rôzne rady a varovania týkajúce sa zdravia. Niektoré z nich sa šíria už celé generácie, tak sa poďme pozrieť na najbežnejšie z nich a zistiť, či sú založené na skutočných faktoch.
Mýtus 1: Keď pôjdeš von s mokrými vlasmi, dostaneš zápal mozgových blán
Tento mýtus je jedným z najrozšírenejších. Zápal mozgových blán, odborne nazývaný meningitída, je závažné ochorenie, ktoré najčastejšie spôsobujú baktérie ako meningokoky a pneumokoky. K infekcii dochádza kontaktom s patogénom, najčastejšie pri blízkom kontakte s infikovanou osobou. Samotný chlad a mokré vlasy nemajú na vznik meningitídy vplyv.
Vystavenie chladu môže oslabiť imunitný systém, čo zvyšuje celkovú náchylnosť na infekcie. Nemusíte sa však báť prebehnúť z plavárne do auta s mokrými vlasmi alebo vybehnúť pred dom s uterákom na hlave po balíček od kuriéra. Zápal mozgových blán vám nehrozí.
Kvôli počasiu museli zrušiť dva eventy, ale nevzdávajú sa. Tento víkend nás čaká SNOW SHOW v Mýto SKI&BIKE!
Mýtus 2: Ak nebudeš nosiť čiapku, prechladnú ti uši
Ďalší častý mýtus, ktorý tvrdí, že ak si nezakryjete hlavu, určite dostanete zápal stredného ucha alebo minimálne prechladnete. Niektorí ľudia chodia v zime von bez čiapky alebo čelenky a neprechladnú. Iným zas býva zima najmä na uši už pri miernom chlade. Tento rozdiel je spôsobený viacerými faktormi, medzi ktoré patrí individuálna tolerancia chladu, fyziológia, ale aj životný štýl.
Tým, ktorí čiapky nenosia, si na mierny chlad zvykli a subjektívne ho nevnímajú tak intenzívne. Nevadí im dokonca ani silnejší vietor, ktorý môže viesť k podráždeniu vonkajšieho ucha. Sám o sebe však nevyvolá závažné ochorenia, ako je zápal stredného ucha. Ten vzniká najčastejšie ako komplikácia pri infekcii horných dýchacích ciest, ako je prechladnutie alebo chrípka. Nastáva, keď sa baktérie alebo vírusy dostanú do stredného ucha cez Eustachovu trubicu.
Aby ste predišli nepríjemnostiam a možným omrzlinám vonkajšieho ucha, tak čiapku alebo čelenku noste, najmä ak ste vystavený silnému vetru či mrazu.
Mýtus 3: Nebehaj! Nadýchaš sa studeného vzduchu a ochorieš
Tvrdenie, že dýchanie studeného vzduchu spôsobuje prechladnutie alebo chrípku, je mýtus. Opäť platí, že aby človek ochorel, musí byť vystavený patogénom, najpríklad rinovírusom.
Je pravda, že chladný vzduch môže vysušovať sliznice nosa a dýchacích ciest, čo mierne oslabuje
prirodzenú obranyschopnosť tela. Suché sliznice sú pre vírusy ľahšie prístupné, no stále platí, že pre vznik infekcie je potrebná prítomnosť vírusu. Preto je z preventívneho hľadiska dôležitejšie udržiavať si silnú imunitu, hydratovať sliznice a dodržiavať hygienické opatrenia. Tie vás pred chorobami ochránia omnoho efektívnejšie, než len vyhýbanie sa studenému vzduchu. Tak si pokojne choďte zabehať aj v zime.
Mýtus 4: Alkohol ťa zahreje
Kto by nepoznal radu: „Daj si za štamperlík, aby ti nebolo zima.“ Mnohí totiž veria tomu, že alkohol dokáže v chladnom počasí organizmus zohriať. V skutočnosti je to presne naopak. Alkohol síce spôsobí rozšírenie ciev, čo vyvolá pocit tepla na povrchu kože. Zároveň odvádza teplo z jadra tela do končatín, čím sa reálne znižuje telesná teplota a riziko podchladenia sa zvyšuje. Takže si na turistike pokojne dajte varené víno alebo grog, ale nespoliehajte sa na to, že nahradia teplé oblečenie.