Na čo prihliadať pri výbere detskej lyžiarskej bundy?

7. decembra 2022
Deti sa učia snowboardovať a sedia na svahu.

Kúpa kvalitnej detskej lyžiarskej bundy nie je to isté ako kúpa bežnej zimnej detskej bundy na každodenné nosenie, pretože pri lyžiarskej bunde je potrebné zamerať sa na viacero detailov a parametrov.

Mnohí rodičia sa môžu nazdávať, že existuje len jeden typ detskej lyžiarskej či snowboardovej bundy a navzájom sa líšia len dizajnom, ale v skutočnosti sú na trhu viaceré varianty. Na výber sú modely s rôznou mierou izolácie a odolnosti voči vode, detské lyžiarske bundy so strihom anorak, alebo také, ktoré rastú spolu s dieťaťom.

Lyžiarske bundy pre deti sú čoraz populárnejšie, pretože ponúkajú to, čo bežné zimné bundy nemajú. Samozrejmosťou sú napríklad snežný pás, systém na spojenie s lyžiarskymi nohavicami či vyššia odolnosť materiálov proti oderu. Pri kúpe detskej lyžiarskej bundy sa stretnete s rôznymi parametrami vyjadrenými v číslach, materiálmi a ich špecifikáciami. Čo presne máte hľadať pri kupovaní dobrej lyžiarskej bundy pre deti?

Anorak alebo celorozopínacia

Model lyžiarskych búnd s polovičným zipsom vpredu je na prvý pohľad možno ťažkopádny pri obliekaní, ale nemusíte sa obávať. Zips umiestnený na bočnej strane obliekanie a vyzliekanie cez hlavu značne zjednoduší. Výhody modelu anorak oproti celorozopínacej sú vyššia odolnosť proti vetru a snehu a veľké predné vrecko, kam sa zmestia napríklad rukavice a nevypadnú z neho.

Anoraky majú často predĺžený strih, čo využijete najmä pri snowboardovaní, kde si deti často sadajú na sneh pri obúvaní viazania alebo počas pauzy.

Gramáž izolácie

Zateplená lyžiarska bunda je najbežnejší typ detských lyžiarskych a snowboardových búnd. A ako už názov napovedá, je to bunda s vrstvou prírodnej alebo syntetickej izolácie rôzneho druhu (Thinsulate, Synthetic down Fellex®, Repreve® polyester…), ktorej miera sa udáva v gramoch na meter štvorcový.

Pri niektorých modeloch je to napríklad takto: 120 g izolácia na hrudníku a 100 g na rukávoch. Pre deti je lepšia synteticky izolovaná bunda (využíva umelo vyrobený materiál, ktorý napodobňuje štruktúru kačacieho páperia), pretože je vhodná aj do vlhkého počasia a na aktívne činnosti ako lyžovanie alebo snowboard. Bundy s izoláciou z prírodného páperia nie sú vhodné do vlhkých podmienok, pretože keď raz premoknú, alebo sú dlhodobo vystavené vlhkému prostrediu, páperiu trvá veľmi dlho, kým uschne a „nafúkne“ sa do pôvodnej formy.

Zateplenie bundy podporuje aj úprava podšívky, ktorá môže byť na niektorých miestach z česaného fur materiálu alebo flísu.

Pre deti je lepšia bunda so syntetickou izoláciou, pretože je, na rozdiel od prírodného peria, vhodná aj do vlhkého počasia. A deti sa váľajú v snehu veľmi rady.

Vodotesnosť a priedušnosť

Dobrá lyžiarska bunda by mala byť nepremokavá a priedušná, čo znamená, že vrchný materiál neprepustí vlhkosť zvonku dovnútra, ale ak sa telo prehrieva a potí, tak vznikajúce pary a vlhkosť zvnútra von áno. Údaje na štítku takejto lyžiarskej bundy vyzerajú asi takto: 10 000 mm/12 000 g/m².

Prvý údaj je vodný stĺpec, ktorý sa udáva v mm. Vyjadruje, aký vysoký stĺpec vody vydrží neprepustiť 1 cm² materiálu. Čím je táto hodnota vyššia, tým bude materiál lepšie odolávať dažďu či sneženiu. Pri lyžiarskych bundách sa priemerná hodnota pohybuje okolo 10 000 mm.

Druhý číselný údaj, priedušnosť, sa meria ako schopnosť prepustiť ideálne čo najvyšší počet gramov vodnej pary na m² materiálu za 24 hodín. Čím je číslo vyššie, tým je prenos vlhkosti od tela smerom von cez látku lepší.

Malé dievča si nastavuje snowboard.
Lyžiarske bundy pre deti sú čoraz populárnejšie, pretože ponúkajú to, čo bežné zimné bundy nemajú. Foto: O’Neill.

Podlepené švy

Možno sa to nezdá, ale lyžiarske bundy majú veľmi veľa spojov a švov a cez malé dierky v látke, ktoré vznikajú pri šití, môžu presakovať vlhkosť a unikať teplo. Podlepenie švov aplikovaním špeciálnych pások pomocou tlaku a tepla zaručí, že spoje materiálov neprepustia vodu. Pri detských lyžiarskych bundách sa bežne stretnete s výrazmi fully taped seams a critically taped seams.

Prvý výraz označuje, že všetky švy v bunde sú podlepené a nájdete ich na modeloch strednej až vyššej kategórie. Druhý výraz znamená, že najmä cenovo dostupnejšie bundy majú podlepené len tie švy, cez ktoré môže v oda preniknúť najpravdepodobnejšie.

Odolnosť látky

Lyžiarske bundy sú navrhnuté na lyžovanie a ponúkajú väčšiu odolnosť materiálov ako zimné bundy na bežné nosenie. Počíta sa totiž s tým, že majiteľ bude nosiť na pleci lyže, viac sa „váľať“ v snehu a podobne. Detská lyžiarska bunda môže určite fungovať ako každodenná bunda, napríklad do školy, ale neodporúčame používať obyčajnú zimnú bundu na lyžovanie.

Strih bundy

Tak ako športové bundy pre dospelých, aj detské môžu mať rôzny strih, od vypasovaného (slim fit) cez rovný (regular fit) až po voľný (loose fit). Uprednostňovaný strih závisí od postavy majiteľa, ale aj od štýlu, ktorý preferuje.

Deti jazdiace na snowboarde obľubujú najmä voľné oblečenie, no štandardne sa pri detských lyžiarskych bundách stretnete so strihom regular, ktorý je vhodný pre väčšinu detských postáv.

Kapucňa

Takmer všetky detské zimné bundy majú kapucňu, ale tie lyžiarske sú trochu odlišné. Kapucňa na lyžiarskej bunde sa dá nastaviť pomocou šnúrok, aby vás aj v tých najhorších poveternostných podmienkach chránila a počas jazdy dolu svahom nepadala. Niektoré lyžiarske bundy majú väčšie kapucne, takže sa dajú pohodlne nosiť aj na prilbe, prípadne sú odnímateľné.

Zipsy

Zipsy umožňujú nielen obliekanie a vyzliekanie búnd, ale používajú sa aj na rýchle odvetranie prebytočného tepla. Predné alebo hlavné zipsy na lyžiarskych bundách sú zväčša utesnené, aby neprepustili sneh ani vietor, alebo bývajú vybavené látkovým krytom so suchým zipsom, ktorý tiež chráni zips pred poškodením a majiteľa pred preniknutím chladu a snehu. Na modeloch búnd pre aktívnych lyžiarov nájdete zipsy aj na vetracích otvoroch v oblasti podpazušia.

Deti sa rozhrievajú pri vonkajšom ohrievadle.
Deti jazdiace na snowboarde obľubujú najmä voľné oblečenie, no štandardne sa pri detských lyžiarskych bundách stretnete so strihom regular, ktorý je vhodný pre väčšinu detských postáv. Foto: O’Neill.

Manžety na rukávoch

Vyhotovenie rukávov a detaily v oblasti zápästí sú pre pohodlie na lyžovačke kľúčové. Elastické vnútorné a nastaviteľné vonkajšie manžety na rukávoch zabezpečia, že sa rukávy môžu stiahnuť okolo rukavíc, čo zabráni preniknutiu snehu dovnútra a unikaniu tepla von. Niekedy je koniec rukáva vybavený šnúrkou s očkom na prichytenie rukavíc.

Snežný pás a konektor na nohavice

Snežný pás sa nachádza na všetkých detských lyžiarskych bundách a po zapnutí bráni úniku tepla a vniknutiu snehu medzi bundu a vnútorné vrstvy, čo je praktické najmä v hlbšom snehu, alebo pri pádoch. Snežný pás je možné nechať rozopnutý pri každodennom používaní bundy.

Pri snežnom páse, respektíve na spodnej strane bundy, často nájdete konektory pre spojenie bundy s lyžiarskymi nohavicami (s rovnakým systémom uchytenia). Bunda sa nebude vyhŕňať, čo je praktické najmä pri snowboardovaní, keď dieťa často sedí na snehu.

Špeciálne vrecká

Lyžiarske bundy, detské nevynímajúc, sú vybavené mnohými špeciálnymi vreckami. Na bežnej zimnej bunde sú zväčša dve predné vrecká na ruky, aby ste si ich mohli zohriať, ale mnohé vnútorné a vonkajšie vrecká lyžiarskych búnd ponúkajú „skrýšu“ pre mobil, cukríky, vreckovky, krém s UV, balzam na pery, okuliare, lyžiarsky skipas a peniaze. Vonkajšie vrecká by mali mať nepremokavé zipsy alebo klopy brániace snehu dostať sa dovnútra.

Vrecká na elektroniku by zas mali mať mäkké vnútro, aby ochránili napr. displej smartfónu. Nadrozmerné strečové vrecko na okuliare sa výborne hodí aj na uloženie čiapky, aby sa náhodou nestratila počas obeda v reštaurácii.

Tip pre rodičov
Systém na predĺženie rukávov O’Neill

Deti rastú rýchlo a je úplne bežné, že nová bunda je jednu zimu akurát, a o rok z nej už dieťaťu trčia ruky viac, ako je vhodné. Detské lyžiarske bundy O’Neill tento problém vyriešili elegantne. GROW System je špeciálne upravené vnútro rukávov, ktoré dokážete pohodlne predĺžiť. Jednoduchým vypáraním červenej nite predĺžite rukáv o 3 – 4 cm, čo znamená minimálne jednu sezónu nosenia bundy naviac.

Kvalitné a štýlové oblečenie

Deti si vedia lyžovanie užiť oveľa viac ako ktorýkoľvek dospelý. Stačí, ak ich nebolia nohy a nie je im zima. To prvé vyrieši výber správnych lyžiarok a to druhé zaistí lyžiarske oblečenie značky O’Neill.

Dievčenské lyžiarske oblečenie

Bunda O'Neill Adelite

Bunda O´Neill Adelite

Dievčenská lyžiarska bunda nesklame počas celého dňa na zjazdovke ani v hlbokom snehu. Odvážny dizajn, 50 % recyklovaný polyester s technickým strečom, Grow system v rukávoch, izolácia 120 g/trup a 100 g/rukávy, vodoodolnosť/priedušnosť 10 000 mm/10 000 g/m².

Cena: 129,99 €

Flísová mikina O'Neill Solid

Flísová mikina O’Neill Solid

Cena: 29,99 €

Nohavice O'Neill Charm

Nohavice O’Neill Charm

Dievčenské lyžiarske nohavice prichádzajú do tejto sezóny v žiarivých farbách, ktorým neodolá žiadna mladá slečna. Izolácia 60 g, vodoodolnosť/priedušnost 10 000 mm/10 000 g/m². Grow system na predĺženie nohavíc o 3 až 4 cm.

Cena: 89,99 €

Čiapka O'Neill Cube

Čiapka O’Neill Cube

Cena: 19,99 €

Chlapčenské lyžiarske oblečenie

Bunda O´Neill Texture

Bunda O´Neill Texture

Chlapčenská lyžiarska bunda so štýlovou potlačou, izoláciou 120 g/ trup a 100 g/rukávy a vodoodolnosťou/priedušnosťou 10 000 mm/10 000 g/m² zaistí pohodlie v každom počasí. Grow system na predĺženie rukávov o 3 až 4 cm. •

Cena: 149,99 €

Flísová mikina O´Neill Solid

Flísová mikina O´Neill Solid

Cena: 29,99 €

Lyžiarske nohavice O´Neill Anvil

Lyžiarske nohavice O´Neill Anvil

Chlapčenské lyžiarske nohavice sú synonymom pre pohodlie a odolnosť. Izolácia 60 g, vodoodolnosť/priedušnosť 10 000 mm/10 000 g/m². Grow system na predĺženie nohavíc o 3 až 4 cm.

Cena: 99,99 €

Čiapka O´Neill Cube

Čiapka O´Neill Cube

Cena: 19,99 €

Viac oblečenia nielen na lyžovanie nájdete v predajniach a na webe oneill.sk.


Text a foto: O’Neill

1/1
Vaše reakcie
Zavrieť reklamu