Ako vybrať lyžiarske oblečenie
Aj vy sa strácate pri voľbe lyžiarskeho odevu v pojmoch ako membrána, softshell, hardshell, izolácia, vodotesnosť a priedušnosť? Poradíme vám, ako si správne vybrať lyžiarsku bundu.
Dva parametre membrány
V množstve rôznych technických výrazov a informácií na visačkách búnd sa bežný človek neraz stratí. Nech je však na nich napísané čokoľvek, dve čísla sú veľmi dôležité a vyzerajú asi takto: 10.000/8.000. Prvé číslo vyjadruje vždy vodotesnosť membrány a to druhé jej priedušnosť, či už v bunde alebo nohaviciach.
Vodný stĺpec sa meria a udáva v mm. Čím je táto hodnota vyššia, tým bude membrána lepšie odolávať vlhkosti zvonku, preto by ste mali voliť číslo vyššie alebo aspoň rovné 10.000 mm, aby ste zostali v suchu za bežného sneženia. Pokiaľ trávite veľa času v prašane, alebo jazdíte skutočne v nepriaznivých podmienkach, vyberte si vodotesnosť na úrovni minimálne 20.000 mm.
Priedušnosť sa meria v schopnosti prepustiť gramy vodnej pary na m2 materiálu za 24 hod. Uprednostnite údaj vyšší alebo rovný 8000 grs/m2/24 h, pretože čím je číslo vyššie tým je prenos vlhkosti od tela smerom von lepší. Priedušnosť oblečenia je zásadná najmä pre človeka, čo sa viac potí (aj keď to môže naznačovať, že sa veľmi teplo obliekol).
Odev s membránou Gore-Tex je síce finančne náročnejší, no je špičkou v oblasti technických membrán v nepremokavosti aj priedušnosti. Mnohí výrobcovia, ktorí ponúkajú Gore-Tex vo svojich produktoch, musia dodržiavať pri ich výrobe striktné pravidlá, aby sa zabezpečila skutočná kvalita tejto membrány a spokojnosť zákazníka. Ďalšou z lepších membrán je aj Sympatex.
Ako zvládnuť chladné dni? Prežite zimu aktívne a v zdraví
Nepomýľte si:
Ak je membrána označená údajom o vodnom stĺpci, bude odev automaticky odolný aj proti vetru, no naopak to neplatí. Membrány proti vetru nie sú nepremokavé. Nemýľte si pojem vodoodolnosť alebo vodoodpudivosť s nepremokaním. Nie je to to isté. Nepremokavý odev má podlepené švy a udáva vodný stĺpec. S výnimkou Gore-Texu.
Softshell alebo hardshell
Rozdiel medzi týmito vonkajšími materiálmi spočíva v tom, že hardshell sa používa pre technické membránové bundy, ktoré sa väčšinou nezatepľujú. Majú tú výhodu, že disponujú lepšími vlastnosťami z hľadiska nepremokavosti a priedušnosti. Pri hardshelle je v chladnejších dňoch nutné nosiť strednú izolačnú vrstvu.
Softshell je na dotyk príjemnejší, lepšie sa prispôsobuje pohybu, býva strečový a kombinuje vrchný materiál s rôznou mierou vnútorného zateplenia. Membrána použitá v softshelle býva buď vetru odolná alebo nepremokavá a priedušná, no s nižšími hodnotami oproti hardshellu.
Samostatnú skupinu tvoria „klasické“ lyžiarske bundy, ktoré sú hrubé a vrchný materiál nie je softshelový, skôr sa podobá hardshellu. Túto skupinu tvoria finančne nenáročné bundy vhodné pre sviatočných lyžiarov a vyznávačov klasiky, ktorý chcú nosiť bundu aj v civilnom živote.
Vyberte si:
Hardshell využijete skôr v extrémnych podmienkach alebo pri skialpinizme, kde oceníte jeho skladnosť. Zo softshellu sa tešia rekreační lyžiari pre jeho pohodlnosť, mäkkosť a príjemnú vnútornú zateplenú stranu. Pod obe bundy si v chladnejších dňoch odporúčame obliecť strednú izolačnú vrstvu.
Bundy nehrejú, ale izolujú
Niektoré lyžiarske bundy disponujú pod vonkajším ochranným materiálom s membránou istou mierou takzvaného zateplenia. Čím je tohto materiálu viac, tým viac sa nám zdá, že bunda lepšie „hreje“.
Nie je to úplne tak. Ak by mali bundy hriať, museli by byť prinajmenšom na baterky. Jediným zdrojom tepla je naše telo a bunda tomuto teplu, ktoré si telo samo tvorí, len nedovolí uniknúť.
Zateplené bundy majú teda lepšie termoizolačné vlastnosti. Čím je izolačného materiálu alebo zateplenia viac, tým dlhšie sa pod ním bude teplo držať.
Bundy s vysokým tepelným komfortom sú v chladných dňoch určite príjemné, no počas teplejších dní jarnej lyžovačky ich nevyužijete,
pretože sa budete extrémne potiť.
Veľa ľudí preto volí kombináciu viacerých vrstiev a podľa počasia si oblečie to, v čom im nie je ani zima, ani teplo. Tenká technická bunda navrch v kombinácii so spodnou vrstvou s dostatočnou mierou syntetického (napr. rôzne gramáže PrimaLoft, Holofill, Quadrofill, Thinsulate ) alebo prírodného (kačacie perie) izolačného materiálu je veľmi obľúbená a univerzálna voľba, ktorú odporúčame aj my.
Ak túto kombináciu doplníte vhodnou prvou vrstvou, ktorú si obliekate na telo, máte ideálnu trojkombináciu, ktorej jednotlivé vrstvy môžete podľa podmienok vymieňať, aby ste sa cítili čo najlepšie.
Zapamätajte si:
Je všeobecne známe, že najlepšie izoluje „páperka“. Veď páperím plnili svoje duchny naši predkovia po stáročia. Páperie má vynikajúce izolačné schopnosti v suchom stave, ale ak navlhne, zlepí sa a nefunguje. Vysušenie trvá dlho, preto ho treba chrániť alebo pouvažovať nad syntetickou alternatívou, ktorá dobre izoluje aj v mokrom stave a je cenovo prijateľnejšia. V porovnaní s páperím má však syntetika celkovo slabšie tepelnoizolačné vlastnosti v suchom stave.
Aj detaily robia výber správnym
Použité materiály a membrány nie sú jediné parametre, na ktoré by ste sa mali sústrediť. Padnúci strih, prístupné vrecká, vetracie otvory, ergonomická, prípadne odnímateľná kapucňa kompatibilná s helmou a, samozrejme, kvalitné zipsy by mali pri výbere zavážiť.
Ak si kupujete expedičnú bundu, strednú vrstvu alebo ľahkú „páperku“, myslite v neposlednom rade na mieru stlačiteľnosti. Mali by sa dať poskladať do vrecka, aby v batohu zabrali len minimum miesta.
Nohavice si skúšajte s lyžiarkou, aby ste zistili, či sú dostatočne dlhé, kuklu si skúšajte s okuliarmi, nech ste si istí, že má dosť veľký tvárový otvor. Všímajte si tieto detaily pri vašom výbere, určite ich v horách oceníte.
Ako vybrať zimné cyklooblečenie.
Je to na vás:
Napriek všetkým dobre mieneným radám predajcov a snahe výrobcov zostane vnímanie chladu vždy vašou osobnou záležitosťou a to, ako príjemne vám bude v novom oblečení, zistíte až na svahu. V rovnakých podmienkach, v rovnakom oblečení bude každý človek vnímať mieru komfortu inak. Niekomu môže byť v rovnakom odeve príjemne v -10 °C a inému až pri 0 °C.
Pri dnešnej ponuke máte veľkú šancu vybrať pre seba kvalitné lyžiarske oblečenie. Záleží najmä na tom, do akej miery vás obmedzí rozpočet.
Text: Valéria N.
Foto: Shutterstock