Didier Defago zišiel Xtreme Verbier na obráčkach

30. marca 2010

Vyvrcholenie freeridového tour pozná svojho víťaza. Stal sa ním Candide Thovex z Francúzska. Na túto záverečnú etapu pozvali aj niektorých pretekárov zo Svetového pohára. Víťaz olympijského zjazdu Didier Defago zišiel extrémne strmý kopec vo Verbier na svojich obráčkach.

Vyvrcholenie freeridového tour pozná svojho víťaza. Stal sa ním Candide Thovex z Francúzska. Na túto záverečnú etapu pozvali aj niektorých pretekárov zo Svetového pohára. Víťaz olympijského zjazdu Didier Defago zišiel extrémne strmý kopec vo Verbier na svojich obráčkach.

Je dokonané.

Svet freeridingu pozná svojho nového kráľa. Candide Thovex francúzska freestyle legenda súčtom bodov (3 krát na pódiu)  nakoniec zvíťazil vo švajčiarskom Verbier na mýtickej hore Bec des Rosses , ktorá oslavovala svojich 15 rokov odkedy sa tu uskutočnil prvý pretek.

 Tu sú výsledky z Verbier:  

Men Ski   Men Snowboard  
 1. Kaj Zackrisson (SWE)
 2. Aurélien Ducroz (FRA)
 3. Candide Thovex (FRA)/Henrik Windstedt (SWE) 
 
 1. Xavier de Le Rue (FRA)
 2. Cyril Neri (SUI)
 3. Mitch Toelderer (AUT)
 

Celkové bodovanie vo Freeride World Tour 2010:

Men Ski Women Ski Men Snowboard Women Snowboard
 1. Candide Thovex (FRA)
 2. Kaj Zackrisson (SWE)
 3. Henrik Windstedt (SWE)
 1. Ane Enderud (NOR)
 2. Jess McMillan (USA)
 3. Julia Mancuso (USA)
 1. Xavier de Le Rue (FRA)
 2. Mitch Toelderer (AUT)
 3. Matt Annetts (USA)
 1. ShannanYates (USA)
 2. Aline Bock (GER)
 3. Geraldine Fasnacht (SUI)

Pretek sa mal uskutočniť v sobotu 22.03, ale bol preložený na nasledujúci deň pre nepriaznivé počasie. Odjazdili sa prakticky len preteky žien oboch kategorií s podporou vyše 6000 divákov.

Nórka Ane Enderud  mala za sebou zaujímavú sezónu. Po zrušení prvého preteku (problémy s chrbtom) vyhrala dva nasledujúce preteky a jeden krát bola na druhom mieste. To jej zabezpečilo celkovo prvé miesto.

Dvojnásobná strieborná olympionistka Julia Mancuso okúsila po prvý krát preteky freeridingu a počínala si veľmi dobre. Podarilo sa jej zlyžovať najrýchlejšie zo všetkých a umiestniť sa na treťom mieste. Nebola to však jediná olympionička na trati vo Verbier. Zajazdiť si promočne prišiel aj DIDIER DEFAGO  (víťaz v zjazde) a ako mu je srdcu blízke, zlyžoval to na svojich obráčkach.

Juliina jazda (išla oveľa lepšie ako Didier:)

Didierova jazda na obráčkach:

 
To čo však predviedol Candide Thovex nazvem ako VENI VIDI VICI štýl. Prvý krát na pretekoch FWT a ukončiť to titulom šampióna, to dokážu naozaj len top jazdci. 

Ako sám tvrdí, všetci ho nazývajú „novicom“ ale v skutočnosti lyžuje všetko a aj si to užíva. Vždy sa chcel účastniť FWT a jazdiť s najväčšími hviezdami tohto športu. „Je to pre mňa veľmi dôležité a neuveriteľné, byť obklopený týmito športovcami,“ dodal Candide. Tento chlapík nám dokazoval celú sezónu v akej forme dokáže lyžiar byť. Ako sme spomenuli v predchádzajúcich článkoch, Candide utrpel vážne poranenie chrbta, aby následne nato zvíťazil a stal sa šampiónom. 

Pretek vo Verbier považujú za vyvrcholenie sezóny a hora Bec de Rosses má pre pretekárov veľký rešpekt. Je plná emócií a zmysluplnosti. Každý kto sa z nej spustí, sa musí plne koncentrovať, najmä kvôli jej strmosti a zradnosti. Hádam nik iný by si nezaslúžil vyhrať viac ako jeden z najpracovitejších freeridistov Kaj Zackrison. 

Bravó teda patrí Kajovi, za jeho víťazstvo vo Verbier a za celkové druhé miesto vo FWT 2010. 

Spolu s Xavier de La Rueom predviedli najpôsobivejšie jazdy a právom skončili na prvom mieste. Víťazstvo Xavierovi zabezpečilo titul šampióna pre tento rok.

Kaj spolu s Aurélien Ducrozom si vybrali tú istú trasu, ale útes z ktorého Kaj skákal, Aurélien len obišiel. Pozrite si videá z ich jázd.

Kájova jazda:

Xavierova jazda:

Muži za prvenstvo vo Freeride World Tour 2010 dostali automobil Nissan Qashqai a k tomu si  každý víťaz  odnáša prémiu 10-tisíc dolárov.

FWT nám prinieslo opäť vzrušujúcu sezónu. Súboje jazdcov boli tesné, plné vzrušujúcich zvratov a masívne zatraktívňujúce svet profesionálneho freeridingu pod hlavičkou FAIR PLAY. Nech je to vzorom pre nás všetkých, ktorí sa venujeme tomuto športu a hlavne všetkým, ktorí sa nevedia zaobísť bez pravidelného kontaktu so svahmi ani jednu sezónu. Či už pretekáte, alebo nie, dodržujme prosím pravidlá Fair Play a snažme sa tak správať aj k prírode, pretože tá rozhoduje o tom či nám nadchádzajúca sezóna dovolí ochutnať viac „prachových“ dní, než tak bolo v práve končiacej sa. Tešme sa na ďalšie zážitky z Freeride World Tour 2011.

Vidíme sa na svahoch (resp. mimo nich) priatelia.

1/1
Vaše reakcie
Zavrieť reklamu