Freeride World Tour začína už vo štvrtok v SOČI Krasnaja Poljana (Кра́сная Поля́на)

19. januára 2010

Toto miesto bude hostiť Alpské a Severské lyžovanie počas Zimných Olympijských Hier 2014 a tento ako aj posledné dva roky privíta aj tento rok preteky RUSSIAN ADVENTURE SOCHI 2010. Kolotoč Freeride World Tour sa roztočí už tento štvrtok, dňa 21. januára. Aktuality a novinky z FWT si môžete pravidelne čítať na našich stránkach.

Toto miesto bude hostiť Alpské a Severské lyžovanie počas Zimných Olympijských Hier 2014 a tento ako aj posledné dva roky privíta aj tento rok preteky RUSSIAN ADVENTURE SOCHI 2010. Kolotoč Freeride World Tour sa roztočí už tento štvrtok, dňa 21. januára. Aktuality a novinky z FWT si môžete pravidelne čítať na našich stránkach.

Krasnaja Poljana pohoria Západného Kaukazu je vzdialená len 45min od Čierneho mora a je to najrozvinutejší rezort Ruska. Je všeobecne známy ako obľúbeným rezortom Vladimira Putina a tak isto poskytuje aj najlepší Heliskiing regiónu.

Rok 2009 bol plný prekvapení a preto sa jazdci tešia na FWT 2010 a konkrétne na výsledok v Rusku. Ako sa nakoniec hovorí u zainteresovaných:

Nemáš šancu vyhrať tour na prvej zástavke, ale môžeš ju isto stratiť.

Snehové podmienky su dobré aspoň podľa krátkeho videa nakrúteného len pár dní pred pretekmi, keď sa v prachu vyšantili Tim Konrad, Jeff Wright a JT Holmes.

Predpovede však hlásia nepriaznivé teploty nad 5C, ale pevne veríme, že sa predsa len bude prášiť za jazdcami. Kvalita snehu v tejto oblasti sa pokladá za najlepšiu v Európe vďaka svojej prímorskej polohe. Sneh je veľmi suchý s dostatočnou zárukou zrážok.

Účasť na tohtoročnom tour vymeškajú zrejme Jonas Emery (snowboard) ktorý sa ťažko zranil počas base jamp session vo Švajčiarsku. Správa o nehode znela: neskoré otvorenie padáku. Zranenie oboch kolien a lakťa Jonasa vyradilo z preteku FWT a momentálne podstupuje rekonvalescenciu. Dalším smoliarom je Cody Townsend, ktorý si zranil niekoľko rebier no a po vyliečení znovu, čo ho možno vyradí do konca tour.

Samotná príprava prebiehala celkom medializovane a veľa sa toho rozprávalo aj o Henrikovi Windstedtovi.

Tento nečakaný víťaz FWT 2008 si po nevydarenej sezóne 2009 roku brúsi hrany. Čerstvý otec zo Švédskeho Are (rezidencia v Monacu) to myslí naozaj vážne s FWT 2010. Zaujalo ma jeho interview na ESPN Freeskiing Better Off Windstedt, v ktorom sa rozrozprával o pretekaní a pretekároch, mimo iného spomenul.

Mám skúsensti s pretekaním (Alpine, Moguls, Freestyle) a vždy sa snažím byť koncentrovaný, ale Big Mountain je najzložitejší! Deň pred pretekmi si vyberieš lajnu, druhý deň ráno si ju prezrieš potom sa „vydriapeš“ hore na ten kopec kde si sadneš na niekoľko desiatok minút a musíš si to všetko dobre pamätať. V tejto súťaži sa nájde veľa jazdcov, ktorí nie sú o nič lepší ako chalani, s ktorými jazdím u nás doma.

Sú dve veci, môžeš byť dobrý lyžiar a zlý pretekár, alebo dobrý pretekár, ale priemerný lyžiar.
Ale to, čo sa snažím povedať je, že som prekvapený, že niektorí lyžiari, ktorí súťažia na „najhroznejších“ horách sveta nie sú takí dobrý lyžiari. Ak by som bol na ich mieste, bál by som sa.

Musíš to urobiť jednoducho, ale keď nie si dobrý lyžiar je ťažké udržať pohromade svoju lajnu, kontrolu a vôbec celý svoj štýl. Ľudia musia pracovať na technike , kontrole a sebaovládaní predtým než, začnú pretekať v Big Mountain súťažiach. Vo Freeride je veľa nebezpečenstva.

Otcom sa stal aj víťaz Aurelien Ducroz FWT šampión roku 2009. Rodák zo CHAMONIX (kde má aj trvalý pobyt) sa chystá obhájiť titul. Vďaka takej podpore a forme, ktorá je mu momentálne dopriata si túto úlohu môže naozaj aj splniť. Nesmieme však zabudnúť ani na ostatných ” tvrďákov” z komunity ako je: Kaj Zackrisson SWE, Sverre Liliequist SWE, JT Holmes USA, Tim Dutton USA, Candide Thovex FRA no a v neposledom rade vekom najstarším, influenciou mnohých jazdcov Seb Michaud FRA, ktorého som ja osobne veľkým fanúšikom.Takto sa napríklad pripravovali chlapci na jeho pozvanie v Argentíne kde sa celý týždeň jazdilo v neuveriteľnom prostredíčku.

FREERIDE WORLD TOUR 2010 sa začína!

Tu je oficiálny Rider List

Ski muži
Prvých 12 je bodujúcich z FWT 2009 zbytok je divoká karta (WC) toto pravidlo sa vzťahuje aj na ostatné kategórie.

1. Aurelien Ducroz FRA
2. Reine Barkered SWE
3. Sverre Liliequist SWE
4. Matthias Haunholder AUT
5. Henrik Windstedt SWE
6. Thibaud Duchosal FRA
7. Raphy Gillioz SUI
8. Seb Michaud FRA
9. Thomas Diet FRA
10. Kaj Zackrisson SWE
11. Torgrim Vole NOR
12. Griffin Post USA
WC. Stefan Hausl AUT
WC. Adrien Coirier FRA
WC. Richard Permin FRA
WC. JT Holmes USA
WC. Phil Meier SUI
WC. Tim Dutton USA
WC. Sebastian Hannemann GER
WC. Egor Sorokin RUS
WC. Julien Lopez FRA
WC. Candide Thovex FRA

Snowboard muži:

1. Xavier De Le Rue FRA
3. Max Zipser AUT
4. Matt Annetts USA
6. Mitch Toelderer AUT
8. Will Brommelsiek USA
WC. Eric Themel AUT
WC. Niklas Hollsten FIN
WC. André Sommer SUI
WC. Gennady Khryachov RUS

Ženy budú pretekať na Scott Big Mountain Feiberbrunn v Rakúsku.

Lyže ženy

1. Ane Enderud NOR
2. Marja Persson SWE
3. Jess Mc Millan USA
4. Elyse Saugstad USA
WC.Rebecka Eriksson SWE
WC.Janette Hargin SWE
WC.Stina Jakobsson SWE
WC.Crystal Wright USA

Snowboard ženy:

1.Susan Mol USA
2.Aline Bock GER
WC.Vivian Aasen NOR
WC.Maria Kuzma NZL

1/1
Zavrieť reklamu