Poohliadnutie sa za snowboardami, roky 90-te

30. novembra 2009

Snowboarding spôsobil začiatkom 90-tych rokov revolúciu v lyžiarskych strediskách. Jeho popularita rástla. Jazdci a výrobcovia oblečenia sa snažili organizovať prvé preteky a snowboarding sa stával z okrajového športu módnou záležitosťou.

Snowboarding spôsobil začiatkom 90-tych rokov revolúciu v lyžiarskych strediskách. Jeho popularita rástla. Jazdci a výrobcovia oblečenia sa snažili organizovať prvé preteky a snowboarding sa stával z okrajového športu módnou záležitosťou.

O prvých častiach sme písali tu: Poohliadnutie sa za snowboardami – roky 70- až 80-te; Poohliadnutie sa za snowboardami – roky šesťdesiate

Prvé neoficiálne majstrovstvá sveta sa uskutočnili v talianskom Livingu a švajčiarskom St. Moritzi v roku 1987. V tom istom roku stihli ešte založiť NASA (North American Snowboard Association) a SEA (Snowboard European Association). Tieto dve asociácie sa sústredili najmä na organizáciu pretekov a ešte väčšie zviditeľnenie snowboardingu v Európe a v USA.

V sezóne 1989/90 bola založená ISA (International Snowboard Association), ktorej cieľom bola medzinárodná koordinácia národných asociácií, propagácia a šírenie snowboardingu vo svete.

V tom istom období vznikla tiež ďalšia organizácia pod názvom PSA (Pro Snowboarders Association), ktorá združovala všetkých profi jazdcov. Rok nato v roku 1991 vznikla ISF (International Snowboard Association).

Prvé oficiálne majstrovstvá sveta sa konali v sezóne 1992/93 v rakúskom Ischgle, kde si svoje sily zmeralo okolo 240 jazdcov z 20 štátov.

V roku 1994, na zimných olympijských hrách v nórskom Lillehameri, snowboarding prvý raz predstavili medzi olympijskými disciplínami, avšak iba ako ukážkový šport. Snowboarding sa prezentoval len v tom najlepšom svetle a bolo zjavné, že v Nagane sa zaradí medzi hlavné disciplíny.

Tak sa aj stalo a na radosť fanúšikov snowboardingu sa v japonskom Nagane (1998) pretekalo v U-rampe (Half pipe) a obrom slalome v mužskej aj ženskej kategórii.

Udiala sa tu aj jedna nepríjemná aféra. Kanadský jazdec Ross Rebegliati získal zlatú medailu v obrom slalome a musel sa podrobiť testom moču. Testy ukázali pozitívny nález marihuany s výsledkom 17,8 nanogramov na mililiter. Rebegliati odmietal toto tvrdenie a argumentoval tým ,že sa mu to do tela dostalo na party u jeho kamarátov, ktorí fajčili marihuanu a on bol iba pasívny fajčiar. Údajne nefajčil od apríla 1997. Zlato mu odobrali hneď prvý deň, ale po sťažnosti na Medzinárodnom olympijskom výbore mu medailu opätovne vrátili.

Táto udalosť mala veľmi negatívny dopad na všetkých snowboardistov, pretože ich to ukázalo vo veľmi zlom svetle. Veľa ľudí si myslelo a niektorí dodnes myslia, že snowboarderi pernamentne fajčia marihuanu.

Dva roky pred OH v Nagane Mike Hatchet natočil na zasneženej Aljaške s nádhernou scenériou video pod názvov TB5, v hlavnej úlohe s Noak Salasneck a Johan Olofson. Títo dvaja jazdci predvádzali neskutočné triky, ktoré ľudí dostali do varu. Aj vďaka tomu snowboarding v roku 1998 znamenal skoro 50 % celkovej zimnej aktivity a práve vtedy väčšina lyžiarskych stredísk definitívne privítala každého boardera.

Míľniky:

• 1981- prvé SNB preteky v Colorade
• 1987- prvé neoficiálne MS v Livignu a St. Moritzi
• 1987- založená NASA
• 1987- založená SEA
• 1989/1990- založená ISA
• 1990- založená PSA
• 1991- založená ISF
• 1992/93- prvé oficiálne MS v Ischglu
• 1998- SNB prvý raz na OH
• 2002- založená WSF – nová celosvetová organizácia snowboardingu ,nasledovník ISF
• 2002- krach ISF – sprenevera miliónov na organizáciu pretekov

1/1
Zavrieť reklamu