Čo by snowboardisti rozhodne nemali podceniť?

10. decembra 2023
Horsefeathers - freeride

Každý chce byť počas jazdy na snowboarde v pohodlí a bezpečí. Žiadny problém. Stačí si vybrať vhodné oblečenie, zvládnuť techniku jazdy a na svahu sa správať obozretne. Ako na to?

1. Obozretnosť a ohľaduplnosť

Napriek tomu, že v súčasnosti je snowboarding už úplne bežný šport a je povolený vo všetkých strediskách, tak medzi snowboardistami a lyžiarmi panuje stále akási rivalita, ktorá sa môže zmeniť na rešpekt, ak sa všetci správajú ohľaduplne a podľa pravidiel bezpečnosti.

Pauza na svahu

Snowboardisti na rozdiel od lyžiarov nedokážu stabilne stáť najmä v kopci, a tak sedia alebo kľačia, čiže okrem toho, že im môže premoknúť oblečenie, sú horšie viditeľní. Kvôli vlastnej bezpečnosti sa preto vždy uistite, že ste si na prestávku nevybrali nevhodné miesto. Nikdy neseďte za horizontom, v neprehľadnej zákrute ani v strede zjazdovky, aby vás ostatní videli už zďaleka, mali dostatok času vás bezpečne obísť a nenarazili do vás. Aj z tohto dôvodu odporúčame nosiť na snowboard chránič chrbta.

Vystupovanie z lanovky

Lyžiari si to väčšinou ani neuvedomujú, no na vlekoch sa cítia dobre, pretože boli dizajnované pre nich a sú im prispôsobené. Snowboardistom však nie je veľmi príjemné stáť na vleku bokom s jednou nohou vypnutou z viazania, aby mohli s doskou lepšie manévrovať pri nastupovaní a vystupovaní. Na lanovke je to už lepšie, ale aj tak môže robiť vystupovanie „bokom“ mnohým problém. Ešte otravnejšie je s jednou nohou vyzutou z viazania a snowboardom pripevneným na druhej nohe odkráčať niekoľko metrov.

Práve preto sa do viazania mnohí zapínajú na mieste vysadania z vleku a vtedy ostatným zavadzajú. Okrem toho, že do vás môže niekto naraziť, tak menej skúseným jazdcom, ktorí majú už tak dosť veľký stres z vystupovania z vleku alebo lanovky, ho ešte zväčšujete, pretože tvoríte prekážku, ktorú musia obísť.

Bezpečné obúvanie

Pri obúvaní so snowboardom pod sebou je veľká šanca, že vám vykĺzne a bude sa nekontrolovateľne rútiť dole kopcom. Snowboard totiž nemá poistné brzdy ako lyže. Nájdite si preto na obúvanie čo najrovnejšiu časť kopca a postavte sa vždy pod snowboard. Táto technika zabezpečí nielen to, že máte dosku pod kontrolou, ale zároveň si pri obúvaní postojačky nepremočíte nohavice.

Ak sa predsa len musíte obuť v strmom svahu, topánkou si vyšúchajte do snehu malú rovnú plochu, kam si dosku bezpečne položíte. Stále však platí, že doska je nad vami.

Rešpektujte biely kódex
Každý návštevník lyžiarskeho strediska je povinný dodržiavať pravidlá správania na zjazdovke aj mimo nej, ktoré sú opísané v takzvanom bielom kódexe. Nie je to nič komplikované, biely kódex nájdete na internete na stránkach každého lyžiarskeho strediska. Mnohí zodpovední, ohľaduplní a obozretní snowboardisti aj lyžiari ho dodržiavajú, a ani o tom nevedia. Hoci pravidlá v ňom spísané nie sú stanovené žiadnym legislatívnym predpisom, pri nehode sa prihliada na ich nedodržanie ako na priťažujúcu okolnosť. O ktoré pravidlá ide? To sa dozviete napríklad v tomto článku.

1/3
Zavrieť reklamu