Reportáž z Planai pri Schladmingu, kde budú MS alpských disciplín 2013

8. decembra 2010

Reportáž z lyžiarskeho strediska Planai, kde prebehnú Majstrovstvá sveta alpských disciplín v roku 2013. Každoročne sa tu odohráva tiež vrchol sezóny – nočný slalom mužov. Stredisko intenzívne inovuje služby, stavia vleky, parkoviská. Zajazdíte si tu na skipass Amade, pod ktorú spadá 970 kilometrov tratí.

Reportáž z lyžiarskeho strediska Planai, kde prebehnú Majstrovstvá sveta alpských disciplín v roku 2013. Každoročne sa tu odohráva tiež vrchol sezóny – nočný slalom mužov. Stredisko intenzívne inovuje služby, stavia vleky, parkoviská. Zajazdíte si tu na skipass Amade, pod ktorú spadá 970 kilometrov tratí.

V decembri na Dachstein nechoďte, lebo je ľadovec zavretý

Pôvodne sme chceli ísť opäť na Dachstein. Mali sme určité plány a vízie, čo chceme a kde avšak prevádzkovateľ  strediska nám urobil trochu škrt cez rozpočet. Od začiatku decembra až do Vianoc je na ľadovci každoročná odstávka kvôli údržbe. Ešte, že sme si toho všimli a nestalo sa nám, že by sme  prišli pod stredisko a mali ho zatvorené. Narýchlo sme dávali do kopy náhradný plán. Padali rôzne návrhy,  na koniec sme sa však rozhodli ísť do Planai.

Je to stredisko nachádzajúce sa nad mestom Schladming. Spolu s ďalšími 8 susednými strediskami dávajú do kopy ski región Schladming-Dachstein s 232 kilometrami tratí pre všetky vekové kategórie a výkonnostné skupiny, či už lyžiarov alebo snowboardistov. O vybavenosti lanovkami ani nehovoriac – 98. Samozrejmé je veľké množstvo sprievodných akcií rôzneho typu pre malých aj veľkých počas celej sezóny. Nemožno ani opomenúť každoročný slalom svetového pohára pod umelým osvetlením, ktorý sa koná priamo nad mestom a tak tu o divákov nie je núdza. Navyše je tento región prepojení s ďalšími 5 a tak dáva možnosť využiť na jeden ski pas až 970 km tratí a 270 lanoviek  pod názvom Ski Amade. Je to jeden z najväčších lyžiarskych regiónov či už v Rakúsku ale aj v celej oblasti Álp.

[nggallery id=101]

V Schladmingu pristavili impozantnú údolnú stanicu

My sme sa teda rozhodli otestovať svahy nad malebným Schladmingom. Základňa lanovky je impozantná moderná budova, v rámci ktorej je veľká vstupná hala s kvalitnou informačnou kanceláriou, veľkým obchodom s lyžiarskou výstrojom a veľkým parkovacím domom. Informačná tabuľa nás až tak nepotešila, nakoľko sme zistili, že v stredisku je otvorená len tretina lanoviek a svahov. Predsa len sme prišli tesne (dva dni) pred zahájením hlavnej sezóny. Už stavali veľké pódium, kde sa mal odohrať livekoncert v rámci slávnostného zahájenia zimy.

Nakúpili sme ski pasy, nabrali orientačné mapky a vybrali sa sondovať miestne terény. Hlavná lanovka nás vytiahla až takmer na vrchol strediska. Odtiaľ potom už je na výber kam sa človek chce vybrať. Ak chce ísť ešte vyššie treba sa iba vydať do jednej alebo druhej strany na niektorú z lanoviek, ktorá ho vyvezie ešte asi o 50 výškových metrov vyššie. Aj keď informačné tabule označovali, že sa dá zjazdiť až na základňu strediska, zistili sme, že počas dňa boli tieto časti svahov zatvorené a pustili ich až na záver.

Snowpark je vybavený lanovkou aj vlekom

Jazdili sme preto v hornej časti. Tam sa boli svahy k dispozícii už dva týždne dozadu, preto tam bol pomerne kvalitný podklad. A keďže snežilo už pár dní, terény bol kvalitné. My sme si samozrejme užívali hlavne okraje zjazdoviek, kde bol ešte dostatok neupraveného snehu. Predstavovali sme si ako sa tu asi jazdia lesíky keď je dosť snehu. Určite je tu kopa možností na freeriding. Nás zaujímal samozrejme aj miestny superpark. Bolo nám však jasné ešte z web stránky, že je zatiaľ iba vo výstavbe. Napriek tomu nás zaujímalo umiestnenie parku a jeho vybavenie lanovkou alebo vlekom. Platformy v parku naznačovali kvalitu a veľkosť prekážok a veľmi príjemne nás potešila lanovka, ktorá je v tejto časti strediska. Okrem toho že je osem miestna a má kryt proti vetru je navyše vybavená príjemne vyhrievanými sedadlami, čo poteší najme v počasí aké bolo v Planai poobede. Začalo snežiť, fúkať a mne konkrétne sa začali rosiť okuliare, z čoho som už bol dosť rozladený.

Pre jibbovaniachtivých tu narýchlo postavili lajnu bedničiek. A tak keď sa nám už nechcelo jazdiť zjazdovky, presunuli sme sa k boxom a chvíľu sme si šliapali. Počasie nám tentoraz až tak neprialo. Doobeda ešte bolo možné vidieť náprotivné kopce a Dachstein, ale na poobedie sa zatiahlo  a počasie začalo nakladať novú vrstvu snehu. Samotné počasie a vlhkosť vzduchu nás natoľko uťahali, že sme sa dole, na našu hanbu, nechali zviesť lanovkou. Záverom sme už len na parkovisku doriešovali majiteľa vozidla, ktorý nás zablokoval. Našťastie nám fešné slečny na informáciách pomohli a zohnali šoféra, ktorý nás vyslobodil.

Ani v Rakúsku cestári nestíhajú

Mali sme ešte dohodnuté interview s človekom z marketingu. Chceli sme s ním trošku pohovoriť o biznise v oblasti lyžiarskych stredísk, ale žiaľ jednak bol doobeda zaneprázdnený a poobede ochorel, takže tentoraz vám rozhovor týmto pánom neprinesieme. Snáď nabudúce.

Zvyšok večera už sme strávili cestou do BA, ktorá sama o sebe bola veľkým dobrodružstvom. Celý čas kydalo a ani v Rakúsku cestári nestíhali.

Na záver sme skonštatovali, že na návštevu tohto strediska sme prišli zrejme príliš skoro. Pohľad na mapu rýchlo napovie, že sme videli a odskúšali si iba mizivé percento z toho čo táto oblasť ponúka. Našťastie región sa nachádza iba asi 3 – 3,5 hodiny od Bratislavy a tak nie je problém sa sem kedykoľvek počas zimy opäť pozrieť.

1/1
Vaše reakcie
Zavrieť reklamu