Cez víkend začne Svetový pohár – v rakúskom Söldene

18. októbra 2009

Na rakúskom ľadovci Sölden začne prvé kolo tohtoročného Svetového pohára v lyžovaní. V úvodnom kole 24. a 25. októbra 2009 budú štartovať muži aj ženy v obrovskom slalome.

Na rakúskom ľadovci Sölden začne prvé kolo tohtoročného Svetového pohára v lyžovaní. V úvodnom kole 24. a 25. októbra 2009 budú štartovať muži aj ženy v obrovskom slalome.

Zo strediska hlásia prírastok veľmi suchého prírodného snehu, ktorý spolu s umelým snehom pretvárajú na veľmi tvrdý základ trate obrovského slalomu. Predpoveď počasia pre ľadovec na víkend je priaznivá. Až do polovice budúceho týždňa totiž hlásia veľmi chladné teploty.

Sölden je mestečko v Ötztalskom údolí v Tirolských Alpách v Rakúsku. Mestečko navštívi ročne veľké množstvo turistov (2 milióny nocí ročne) a radí sa tak po Viedni za druhú najnavštevovanejšiu rakúsku dovolenkovú destináciu.

Samotný Sölden leží v nadmorskej výške 1368 m.n.m. Nad ním sa týči najvyšší vrch Wildspitze, ktorý meria 3 768 metrov a po Grossglockneri je druhým najvyšším vrchom Rakúska.

Prvý Svetový pohár v lyžovaní v roku býva zvyčajne na ľadovci Rettenbach. Trať je tak kvalitne ľadová, štart začína vo výške viac ako 3000 metrov nad morom.

Svetový pohár je v Söldene od 30. októbra 1993. Vtedy tu vyhral obrovský slalom Francúz Franck Piccard. O deň neskôr triumfovala rakúšanka Anita Wachter. Mestečko potom hostilo SP až v roku 1996.

Po ročnej absencii sa tu lyžiari stretli opäť v roku 1998. Dňa 25. októbra dominovali Rakúšania. Hermann Maier obsadil prvú priečku, nasledovali Eberharter, Schilchegger a Christian Mayer. Nórka Andrine Flemmen vyhrala ženskú kategóriu.

Opäť nasledovala ročná absencia a SP privítal Sölden v roku 2000. Po dvoch rokoch stál na stupni víťazov najvyššie opäť Maier a ženy porazila Martina Ertlová z Nemecka. Od tohto roku sa stal Sölden kažoročným dejiskom a úvodom do SP. V roku 2006 bol pretek zrušený pre nepriaznivé počasie.

Infobox:
Sölden, Rakúsko
Počet Svetových pohárov: 22

Obhajujúci šampión:
Super-G Muží: 2009 Daniel Albrecht (SUI)
Super-G Ženy: 2009 Kathrin Zettel (AUT)

Prví víťazi:
1993 Franck PICCARD (FRA)
1993 Anita WACHTER (AUT)

Štart: 3038 m.n.m.
Cieľ: 2680 m.n.m.

1/1
Zavrieť reklamu